"Tüm kurumlar teyakkuz haline geçsin"

"Tüm kurumlar teyakkuz haline geçsin"
Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

15.12.2010
Bakan Babacan: "Böylesine zor bir dönemde olabilecek gelişmelerden Türk ekonomisini yüzde 100 korunaklı kılmak mümkün değil. Aksini iddia etmek kendi kendimizi kandırmaktır"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD ve Avrupa Merkez bankalarının görülmemiş oranda para basmasının kaygı verici olduğunu belirterek, ''Tüm kurumlarımızın bu noktada teyakkuz halinde olması gerekir'' dedi.

Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK, TAPDK, Diyanet İşleri, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve AB Genel Sekreterliğinin bütçelerinin TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında AK Parti Gurubu adına söz alan Gümüşhane Milletvekili Yahya Doğan, ''Hazinenin artık bir önemi kalmadı'' yönündeki eleştiriye katılmadığını, Hazinenin, ekonomik politikaların tespitinde devletin kalbi olduğunu ifade etti. Doğan, Türkiye'nin ekonomik krizden az etkilenmesinin arkasında, AK Parti iktidarının isabetli ekonomik politikalarının olduğunu kaydetti.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Aydoğan, Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında en hızlı büyümesi beklenen tek ülke olduğunu söyledi. Aydoğan, OECD raporuna göre, Türkiye'nin, 2011-2017 yıllara arasında yüzde 6,7 oranında büyüme sağlayacağının öngörüldüğünü vurguladı.

AK Parti Sinop Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı, Diyanet İşleri Başkanlığının, laiklik ilkesini göz önünde bulundurarak, siyaset üstü bir anlayışla hizmetini sürdürdüğünü belirtti. Dodurgalı, din konusunda aydınlatırken sağlıklı bilgileri esas alan kurumun, toplumun geldiği noktaya göre yeni bilgiler üreterek hizmet verdiğini kaydetti.

AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, Diyanet İşleri Başkanlığının 30 yıldır beklediği kanunun çıkarıldığını, kurumun artık yeni bir kimlik kazandığını ifade etti. Çiçek, kurumun, kaliteli yayım faaliyetleri ile din eğitimi konusunda topluma önemli bir hizmet sunduğunu belirtti.

AK Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, Türklerin dünyanın dört bir yanına yayıldığını, bu nedenle Türkiye'nin de bazı sorumluluklar üstlenmesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda kısa bir süre önce Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının oluşturulduğunu anımsatan Çığlık, yapılanma süreci devam eden Başkanlığın, özellikle kurumlar arası koordinasyonu sağlayarak önemli hizmetler vereceğini dile getirdi.

AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Türkiye'siz bir AB'nin küresel aktör olamayacağını belirtti. AB'ye üyelik sürecinde halkların diyaloğunun da önemli olduğuna işaret eden Çalışkan, AB'nin Türk halkını, Türk halkının da AB'ye üyelik sürecini iyi anlaması için çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, AB'ye tam üyelik yolunda tüm kararlılıklarıyla ilerlediklerini, birçok reform gerçekleştirildiğini, gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Yüksel, ''Türkiye, AB üyeliğine her zamankinden daha çok yaklaşmıştır'' dedi.

BDP Grubu adına konuşan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasına olumlu baktıklarını söyledi.

Sıcak paraya yönelik eleştiride bulunan Kaplan, sıcak paranın faiz alıp gittiğini söyledi. Kaplan, ''Elin parasıyla cari açığın kapanmayacağını herkes bilmelidir'' diye konuştu.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yumurta atan öğrencilerle ilgili şikayette bulunduğunu duyduğunu belirten Kaplan, ''Bir an önce şikayetinizi almanız soyadınıza yakışır'' dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Şerafettin Halis, Diyanet İşleri Başkanlığının ''Sünni Hanefilerin'' kurumu olarak görev yaptığını iddia etti.

Alevi çalıştaylarına yönelik eleştirilerde bulunan Halis, Alevi köylerine cami yapılmaya devam edildiğini, cemevlerinin ibadethane olması konusunda bir tek adım atılmadığını öne sürdü.

-BAKAN BABACAN-
Hükümet adına eleştirileri yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Babacan, küresel ekonominin son derece kritik bir dönemden geçtiğini, dünya ekonomisinde 2009 yılına göre pozitif bir büyüme rakamı görülmesine rağmen önemli risklerin gözlendiğini kaydetti.

Gelişmiş ülkelerin kamu açıkları ve borç stokları ile ilgili görülen tablonun endişe verici boyutlara ulaştığını belirten Babacan, bankacılık sektöründeki sıkıntıların sürdüğünü, bilançoların düzelmesinin on yıllar alacağını vurguladı. İşsizliğin pek çok ülkede artmaya devam ettiğini belirten Babacan, ''Özellikle son aylarda hem Amerika, hem de Avrupa Merkez bankalarının başlatmış olduğu likidite tedbirleri, bir bakıma para basma operasyonu, dünyada temel para birimlerinin fiyat istikrarı ile ilgili endişeleri büyütmüş durumda'' dedi.

Türkiye'de farklı bir durum olduğunu, dünyadan ve Avrupa bölgesinden olumlu bir şekilde ayrıştığını belirten Babacan, sağlam bankacılık sektörünün krizden çıkışta en önemli dayanak noktalarından birini oluşturduğunu ifade etti.

Babacan, güven endekslerinin hızlı bir şekilde yükseldiğini belirterek, tüketici ve iş dünyasının geleceğe bakışının çok yüksek bir noktada olduğunu anlattı. Babacan, ''Türkiye, şu anda geleceğe en güvenle bakan tüketici ve iş dünyasını barındıran ülke'' diye konuştu.

Türkiye'ye duyulan güvenin kredi temerrüt takas oranlarına yansıdığını, bunun oldukça önemli bir gösterge olduğunu, bunun ülkelerin ne kadar güvenilir olduğunu gösterdiğini anlatan Babacan, ''Bugün itibarıyla Türkiye'nin risk priminin yüzde 1.3'e düştüğünü görüyoruz. Bu, AB üyesi 12 ülkeden daha düşük bir oran'' dedi.

Babacan, bu dönemde Türkiye'nin tüm Avrupa bölgesinde borç stoğunu milli gelirine oranla düşüren tek ülke olduğunu ifade ederek, bankacılık sektörünün kredi hacminin geçen yılın Eylül ayından beri genişlediğini söyledi.

-''EN ÇOK İSTİHDAM ÜRETEN ÜLKE, TÜRKİYE'DİR''-
Takipteki kredilerde ciddi oranda azalma olduğunu, geçen Mart ayında yüzde 10'la zirve yapan dönen çek sayısının 4-5 aydır düştüğünü kaydeden Babacan, şöyle devam etti:

''Bu olumlu tablo Türkiye'de hızlı bir büyümeyi de beraberinde getirdi. Büyüme oranları hem bu yıl hem gelecek yıl Türkiye'nin en hızlı büyüyecek ekonomi olacağına işaret etmektedir. Bu büyüme aynı zamanda istihdam yaratan bir büyümedir. Bu yılın üçüncü çeyreği ile geçen yılın üçüncü çeyreğini mukayese edecek olursak toplam 1 milyon 87 bin kişilik istihdam artışı olmuştur. İşsizlik oranı bu dönemde 2 puan düşmüştür. Tüm ILO ülkeleri içinde işsizlik oranı düşen tek ülke, Türkiye'dir. En çok istihdam üreten ülke Türkiye'dir.''

Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesindeki bütçe görüşmelerinde emekli maaşlarının dondurulması, memur maaşlarının düşürülmesi, vergi oranlarının artırılması gerektiğinin tartışıldığını belirten Babacan, ''Çok şükür bugün biz büyümeyi, istihdamı konuşuyoruz. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Türkiye'nin şu anda bulunduğu nokta, tüm dünyada parmakla gösterilen bir nokta. Hangi göstergeye bakarsak bakalım Türkiye olumlu bir şekilde dünyadan ayrışmış durumda'' diye konuştu.

-''ENERJİ, ÖDEMELER DENGESİNDE ÖNEMLİ KALEM OLMAYA DEVAM EDECEK''-
Türkiye'nin enerjide yüzde 74 oranında dışa bağımlı bir ülke olduğunu belirten Babacan, ''Türkiye üretim yapacaksa enerjiye ihtiyacı var'' dedi.

Doğalgaz ve petrol kaynakları olmadığı için Türkiye'nin enerji ithal etmeye devam edeceğini vurgulayan Babacan, enerjinin ödemeler dengesinde önemli bir kalem olmayı sürdüreceğini kaydetti.

''Enerji ithalatı ödemeler dengemizde önemli bir kalem olmaya devam edecektir ve cari açığımızın oluşmasında bunun mutlaka etkisi olacak'' diyen Babacan, Türkiye'nin hızla büyüyen yüksek teknolojili sektörlerde de girdi bağımlılığının olduğunu, böyle de olmaya devam edeceğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, önemli olanın rekabet gücünü artırarak,daha çok katma değer üreterek Türkiye'nin cari dengede daha iyi bir ülke olmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin son 8 yıldır hem uluslararası doğrudan hem de portföy yatırımları açısından cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Babacan, 8 yıl boyunca Türkiye'ye gelen sermaye miktarının çıkan sermayeden hep daha fazla olduğunu dile getirdi.

-''TÜM KURUMLAR TEYAKKUZ HALİNDE''-
Daha kalıcı sermayenin gelmesini tercih ettiklerini belirten Babacan, şöyle devam etti:

''Bu konudaki temel yaklaşımımız şudur: Türkiye'nin dışa açık bir ekonomi olma durumunu mutlaka korumamız lazım. Türkiye'ye gelen sermayenin daha uzun süre kalmasını cazip kılmak da yine bizim kurumlarımızın önem verdiği konudur. Sermaye hareketleri ile ilgili temel politikalarımız öncelikle mali disiplindir, ihtiyatlı para politikalarıdır, yapısal reformlardır, serbest kur rejimidir, makro ihtiyati tedbirlerdir. Özellik makro ihtiyati tedbirler konusunun altını çiziyorum.

Şu anda sermaye hareketleri tüm dünyada tartışılan bir konudur. Özellikle Amerikan ve Avrupa merkez bankalarının görülmemiş oranlarda para basması ve bunun adeta karşılıksız sayabileceğimiz şekilde yapılması, özellikle Avrupa Merkez Bankasının şeffaf olmayan yöntemlerle bunu yapması gerçekten kaygı vericidir. Tüm kurumlarımızın bu noktada teyakkuz halinde olması gerekir. Son derece yakından izlenmesi gereken bir konu, dikkat edilmesi gereken bir konu. Ama Türkiye'yi içine kapatan yasakçı bir konuma girmemek gerekir. İlgili bütün kurumlarımız, Merkez Bankamız, Hazinemiz, BDDK'mız bu konular üzerinde çalışıyor. İyi bir koordinasyon halinde. Zamanı geldiğinde de gerekli tedbirleri alıyorlar.''

Başbakan Yardımcısı Babacan, böylesine zor bir dönemde olabilecek gelişmelerden Türk ekonomisini yüzde 100 korunaklı kılmanın mümkün olmadığını, dışardaki gelişmelerden Türkiye ekonomisinin az ya da çok etkileneceğini belirtti. Babacan, ''Aksini iddia etmek kendi kendimizi kandırmaktır. Önemli olan bu etkilenmeyi minimumda tutabilmek, bunun olumsuz etkilerinden azami şekilde korunmamızı sağlayabilmektir. Bugüne kadar bunu gerçekleştirdik. Bu kadar şiddetli bir krizde bambaşka bir durumdayız'' diye konuştu.

Kaynak : AA

"Tüm kurumlar teyakkuz haline geçsin" Hakkında Yorum Yaz


Diğer Haberler

Kurumsal Seo danışmanlığı
diş estetiği pedagog asfalt öğrenci taşımacılığı tercüme bürosu kına organizasyonu

Önerileriniz

Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
izmir nakliyat izmir evden eve alkol bırakma statik proje izmir haberleri kiralık bahis sitesi medyum adıyaman tütünü uniccshop skrotpræmie izmir masaj salonu izmir masaj
garantili seo hizmeti
porno izle escort izmir escort düzce escort Gaziantep escort antalya escort bayan eskişehir escort Bursa Escort Best Escort Girls World Escort Sites Super Escorts manisa escort afyon escort nevşehir escort aksaray escort nevşehir escort bayan artvin escort bartın escort ardahan escort muğla escort ankara escort istanbul escort ısparta escort Manisa Escort Uşak Escort Afyon Escort