"Her aileye asgari ücret kadar yardım"

"Her aileye asgari ücret kadar yardım"
Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

18.12.2010
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin 15. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmada bulunduğu ekonomik vaatler dikkat çekti. İktidara geldikleri taktirde, her yoksul aileye asgari ücret kadar aylık yardım, emeklilere intibak yasası ve mazotta ÖTV'nin kaldırılması gibi sözler veren Kılıçdaroğlu, "Bütün bunları yapmak için parayı nereden bulacaksın" diye soranlara ise şu ilginç yanıtı verdi: "Benim adım Kemal, bulacağım diyorsam bulurum"

İşte Kılıçdaroğlu'nun ekonomik vaatleri:

SOSYAL HUKUK DEVLETİ
Az önce yoksulluktan bahsettim Diyarbakır'lı bir ailenin dramından bahsettim. Sadece Diyarbakır'da mı Muğla'da da bir dram yaşandı. Dershaneye giden çocuğun parasını ödeyemediği için hapse giren, annesi hapse girince kendisini asan çocuğun dramı. Bütün yurttaşlarıma söz veriyorum yoksulluğu yeneceğiz, tarihe gömeceğiz.

Anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddelerden biri şu: 'Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti' der. Sosyal devleti kurmak CHP'nin boynunun borcudur. Sosyal devlet hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir devlet demektir. Sosyal devlet yoksulluğun tarihe gömüldüğü devlet demektir. Sadaka dağıtan devlet değildir, Türkiye'de bütün bireylerin onurla yaşamasının anahtarı demektir.

HER AY PARA YATIRACAĞIZ
Diyecek ki pek çok yurttaşımız, nasıl kaldıracaksınız yokulluğu. Biz aile sigortasını getireceğiz her ailenin her yurttaşın sigortası olacak: Hiçbir aile gelirsiz kalmayacak. Ona yiyecek dağıtmayacağız, her ay kadının hesabına asgari ücret kadar para yatıracağız, yoksul kadınımızın yoksulluğunu kimse bilmeyecek. Bankaya gidecek memur gibi işçi gibi hesabından parasını çekecek. Benim tek güvencem sosyal devlettir diyecek ve özgür bir yurttaş olarak sandığa gidip oyunu kullanacak.

AK Parti diyor ki siz parayı nereden bulacaksınız? Sen yolsuzluk yapanlara ihaleye fesat karıştıranlara yandaşlarına para buluyorsun. Sıra fakir fukaraya gelince, siz bu parayı nereden bulacaksınız. Biz o parayı buluruz ve yoksulun hakkını koruruz. Çünkü bi halk partisiyiz, halkın partisiyiz.

AİLE SİGORTASI GETİRECEĞİZ
Yerine gelince göreceksin, Türkiye kaynakları geniş bir ülke, doğru. Ama bu kaynakları halk için doğru kullanırsanız, kaynağımız ve imkanımız var. Yeter ki kul hakkı yemeyeceksiniz. Kul hakkı yemeyenler için her zaman para vardır. Bunlar bir şey daha söylüyorlar. Biz aile sigortasını getirceğiz diyorlar, CHP sizin yeşil kartlarınız iptal edecek. Kocaman bir yalan. Bir aileye her ay asgari ücret garantisi verip, daha uygun koşullarda sağlık hizmeti almasını da sağlayacağız. Hiç kimsenin endişe duymasına gerek yok.

Sevgili yol arkadaşlarım devrimci gelenekten gelen halk için uğraşan değerli CHP'liler!
Türkiye'nin en büyük sorun işsizlik. 8 yıldır iktidarlar, işsizlik artmadı, işsizlik azaldı mı? Yüzde 8 le aldılar, yüzde 21'lere çıkardılar. İşsizlik açlıktır, kavgadır, sosyal devletin dibine konmuş bir dinamittir.

Bir aile düşünün çocuğu askere gitti geldi, üniveristeyi bitirdi iş arıyor. Aile, yakınları, komşuları huzursuz. Çocuğum ne zaman iş bulacak da evlendireceğim diye. Bunlar AK Parti'nin umurunda mı? Onların derdi yoksulluğu ve işsizliği çözmek değil. Bizim derdimiz o ama! İlk olarak çözeceğimiz konu işsizlik olacak. Bütün gücümüzü bunun için kullanacağız.

OKULLARDA ÖĞRETMEN YOK
Üniversiteyi bitirmeyen bir işsiz, üniversiteyi bitirseydim benimde en azından iş bulma imkanım yüksek olurdu. Peki üniversiteyi bitiren hangi gerekçeyi gösterecek? O kadar fedakarlıkla üniversiteyi bitirdim ve ben işsizim. Okullarda öğretmen yokki, vekil öğretmenler var. Ama sokaklarda atanamayan binlerce öüğretmen adayı var. Halkın iktidarında atanamayan öğretmen kavramı kalmayacaktır diyoruz!

Üreteni cezalandırdılar, çalışanı cezalandırdılar. Bu tabloyu ters yüz etmek görevimiz olacaktır. Sayın Başbakan bir formül üretti: her işveren bir işçi alırsa Türkiye'de işsizlik sorunu çözülür. Hiçbir işveren onu ciddiye almadı. Dönüp ona soramadılar, biz soralım: "Sen devletsin, sen niye almıyorsun, senin elinden tuıtan mı var sen iktidar değil misin?" Kendi beceremiyor işverene çatıyor niye almıyorsun diye. Sen beceremiyorsan, beceren, halkın iktidarı gelecektir.

EKONOMİ SPEKÜLATÖRLERE TESLİM EDİLMİŞ
Sevgili CHP'liler, önemli bir sorunumuz daha var. Türkiye'nin ekonomisi sıcak para spekülatörlerine teslim edilmiş durumda. Bütün kadınlara asgari ücretlilere işsizlere sesleniyorum; eğer gelir düşükse, yaratılan katma değerin faiz olarak dışarıya ödenmesi bunun temel nedenlerinden biridir.

Halkın iktidarında biz ekonomiyi üretene, çalışana, çiftçiye, sanayiciye teslim edeceğiz. Bir de işsizlik sigortamız var. Büyük paralar var, ne oluyor bu paralar, işsizlik sorununun çözümünde kullanılıyor mu? Hayır. Onu da çözeceğiz.

EMEKLİLERE İNTİBAK YASASI
Sevgili emekliler, analarımız, babalarımız. Sizler çalıştınız, ürettiniz sigorta primlerinizi ödediniz, yeri geldi emekli oldunuz veya birileri sizi zorla emekli etti. Umutla beklediniz, AK Parti dedi ki emeklileri koruyacağım. Ona oy verdiniz ve sonra AK Parti iktidar oldu.

Emeklilerin başına çorap ördü. Diyeceksiniz ki nasıl ördü? Önce bir yasa çıkardı emekliler milli gelir artışından pay alamaz dedi. Kişi başına gelir 10 bin dolara çıktı diyor ya Recep Bey, hiçbir emeklinin aylığı o kadar olamaz. Çünkü onun için yaratılan katma değerin hakça bölüşülmesi lazım.

Emekliler pay almayacak diye yasa çıkardı AK Parti. Bir de esnaf emeklileri var. emekli aylığından tekrar çalışırsa % 40 sosyal güvenlik destek primi kesilecek dendi. Biz CHP olarak Anayasa Mahkemesi'ne gittik ve bunu iptal ettirdik. Onu 515'e düşürdüler. Çalışan bir kişi, çalışan bir esnafın aylığından o primi niye kesersiniz? Biz bütün emekli kardeşlerimize söz veriyoruz prim kesilmesini kaldıracağız. İntibak yasasını da CHP olarak biz çıkaracağız.

Dokuz milyon kişisiniz. İsterseniz bir siyasal partiyi tek başınıza iktidar yapabilirsiniz. Emeklilerin sorunlarından en çok söz eden parti CHP'dir, sizin sorunlarınızı çözmek emek partisinin görevidir.

ÇİFTÇİ MİLLETİN EFENDİSİDİR
Sevgili yurttaşlarım, Kurucu Genel Başkanımız ne güzel söylemiş: "Çiftçi milletin efendisidir" diye. Geldik 21. yüzyıla. Köylü şu anda milletin efendisi durumunda mı? Tefecilerin yabancı bankacıların kölesi yaptılar. Sizi yabancı bankaların tefecilerin kölesi haline getiren bu iktidarı iyi tanıyın. Sizi tekrar bu milletin efendisi yapacak olan CHP'yi de yakından tanıyın.

Gelin kucaklaşalım barışalım artık. Sizin icra dosyalarınızı, çektiğiniz acıları biliyoruz. Köylü eskiden ürününü kaldırırken bereketli olsun denirdi. Şimdi ürününü kaldıramıyor, narenciye dalda kaldı. Kimin umurunda? CHP'den başka bunu dile getiren siyasal parti kaldı mı? Sayın Başbakan, başbakan olmadan önce adım adım Türkiye'yi gezdi. Biz ÖTV'yi kaldıracağız iktidara gelince.

Köylü vatandaşlarımız da inandılar. Mazotta ÖTV'yi kaldırdılar mı? Biz söz veriyoruz. Bizim sözümüz CHP'nin sözüdür, ben söz veriyorum. Benim sözüm işçi, memur, emekli, yurtsever, halkını seven Kemal'in sözüdür. Sayın Başbakan diyor ki ÖTV'yi kaldıracağız diyorsunuz, ama parayı nereden bulacaksınız?

PARAYI BULACAĞIM
Benim adım Recep Tayyip Erdoğan değil, Kemal Kılıçdaroğlu, parayı bulacağım diyorsam, ben parayı bulurum: Biliyorum demokrasilerde, örgütlenme özgürlüğü var. İşçi kardeşlerim, dayak yiyen Tekel işçileri, işten atılan kardeşlerim, Anayasa'da özgürlüğünüz var ama fiiliyatta yok. Gidin bir sendikaya üye olun bakalım, ertesi gün kapının önünde görürsünüz kendinizi.

Çünkü AK Parti, doğruları söylemeyen bir partidir. Sözde Anayasa değişikliği yaptılar, iki sendikaya üye olabilecekmiş işçiler. Bir sendikaya üye olamıyorlar ki ikincisine üye olsunlar. Buna evet diyen yandaş sendikacılara sesleniyorum, işçileri satıyorsunuz. İşçilerin haklarını korumuyorsunuz, onların örgütlenme özgürlüğünü tıkıyorsunuz.

İşçinin hakkını koruyun, ondan yana olun, emekten alın terinden yana olun ki CHP de sonuna kadar sizi desteklesin.

Taşeron işçilikte grev, toplu sözleşme izin hakkınız bile olmayacak. Köle düzeninde çalışacaksınız, bütün taşeron işçilerine söz veriyoruz. Halkın iktidarında, kamuda taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz, olmayacak bu.

4-C UCUBESİNİ KALDIRACAĞIZ
Sizin de sendikanız olacak, sizin de kıdem tazminatı hakkınız olacak. 2 milyon taşeron işçisine sesleniyorum. Sizin güvenceniz, umudunuz CHP olsun. Sadece bunu mu yapacağız hayır. 4-C ucubesini de kaldıracağız. Hiç bir hakkın yok, köle düzeninde çalış. Yeri gelince özgürlük, demokrasi diyoruz ama uluslararası çalışma örgütünün kurallarını yeri gelince ters yüz ediyoruz. Onları hukukun içine yerleştirmek CHP'nin görevi olacaktır.

12 Ağustos 2005 sayın Başbakan Diyarbakır'da mitingde konuşuyor. Diyarbakırlı bir genç biz fabrika istiyoruz diyor, Başbakan duymazlıktan geliyor, bir daha, bir daha söylüyor. Başbakan dönüp ona şunu söylyor, biz buralara fabrika yapmayacağız, bedavacılığa alışmayın diyor.

Kim farika yapacak o insanların dertleriyle uğraşacak kim istihdam yapacak? Sen gidiyorsun oraya fabrika değil hapishane sözü veriyorsun. Kimse gitmezse devlet olarak biz gideceğiz ve fabrika kuracağızi istihdam yaratacağız. Özel sektörü de özendireceğiz.

Orada mayınlı araziler var değli mi? Onlar temizlendikten sonra Cumhuriyetin en büyük toprak reformunu yapacağız. Topraksız köylüye toprakları dağıtacağız ve oralar modern tarım işletmesi olacak. Biz, sizin etnik kimliklerinize saygılıyız, herkesin şerefidir, kimsenin itiraz etmeye hakkı yok.

Kaynak : HT

"Her aileye asgari ücret kadar yardım" Hakkında Yorum Yaz


Diğer Haberler

Kurumsal Seo danışmanlığı
diş estetiği pedagog asfalt öğrenci taşımacılığı tercüme bürosu kına organizasyonu

Önerileriniz

Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
izmir nakliyat izmir evden eve alkol bırakma statik proje izmir haberleri kiralık bahis sitesi medyum adıyaman tütünü uniccshop skrotpræmie izmir masaj salonu izmir masaj
garantili seo hizmeti
porno izle escort izmir escort düzce escort Gaziantep escort antalya escort bayan eskişehir escort Bursa Escort Best Escort Girls World Escort Sites Super Escorts manisa escort afyon escort nevşehir escort aksaray escort nevşehir escort bayan artvin escort bartın escort ardahan escort muğla escort ankara escort istanbul escort ısparta escort Manisa Escort Uşak Escort Afyon Escort