ABD'de Ermeni tasarısı gündeme gelmedi

ABD'de Ermeni tasarısı gündeme gelmedi
Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

23.12.2010
Tasarının, geçen cuma gününden bu yana gündeme alınıp alınmayacağı veya Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin "suspension of rules (kuralların askıya alınması)" yöntemiyle meclise getirip getirmeyeceği tartışılıyordu.

Bugün son kez toplanan Temsilciler Meclisi, 11 Eylül ile ilgili tasarının oylanmasının ardından tatile girdi.

Yeni Meclis ocak ayında göreve başlayacağından, tasarı da "kadük" oldu.

Bu arada, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Genel Kurul oturumu devam ederken salondan çıkışında, bir muhabirin "Tasarıyı Meclis gündemine getirmediniz..." sözleri üzerine, "Evet, getirmedik" yanıtını verdi.

GÜL, OBAMA'YA MESAJ GÖNDERDİ

Temsilciler Meclisi Basın Ofisi internet sitesinde, Ermeni tasarısının oylanma ihtimali olduğu bilgisi yer aldı. Cumhurbaşkanı Gül, Obama'ya bir mesaj göndererek, gelişmeleri Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceği açısından endişeyle izlediklerini bildirdi.
Alınan bilgiye göre, Temsilciler Meclisi Basın Ofisi internet sitesinde, Ermeni tasarısının oylanma ihtimali olduğu bilgisi yer aldı.

İnternet sitesinde, Genel Kurul Gündemine gelecek maddeler verildi.

Kurul'da iki maddenin görüşüleceği belirtilen sitede, Ermeni tasarısının da gündeme gelmesinin olasılık dahilinde olduğu ifadesi yer aldı.

İnternet sitesindeki Genel Kurul gündemine ait maddeleri, Meclisin azınlık lideri ve gelecek dönem Meclis Başkanı olacak John Boehner'in ofisinin, Demokrat çoğunluk liderlerinin ofisinden aldıkları bilgiye dayanarak basın ofisine gönderdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1915 olaylarını ''soykırım'' olarak tanınmasını içeren ''Ermeni tasarısının'' ABD Temsilciler Meclisi'nde gündeme gelme ihtimali karşısında, ABD Başkanı Barack Obama'ya diplomatik kanallardan bir mesaj gönderdi.

Gül, tasarıyı gündeme getirme girişimlerini Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceği açısından endişeyle izlediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerinin önemini en iyi bilen lider olarak Obama'dan ''konunun Türkiye-ABD ilişkilerini rehin almasına izin vermemesini beklediklerini'' iletti.

TAN:MECLİS DOĞRU KARAR VERDİ

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Temsilciler Meclisi'nin, "yanlış ve kanıtlanmamış suçlar içeren bu temelsiz tasarıyı gündeme almayarak, oldukça tartışmalı bir konuda doğru bir karar verdiğini" bildirdi.
Tan, Temsilciler Meclisi'nin gündeme almadığı Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, teşekkür mektubu yayımladı.

Temsilciler Meclisi'ni. "ayrıştırıcı ve zarar verici tartışmayı önlediği için" takdir ettiğini belirten Tan, bu yönde kararlı çabalar gösteren Kongre üyelerine de teşekkürlerini ifade etti.

Tan, Temsilciler Meclisi'nin, "yanlış ve kanıtlanmamış suçlar içeren bu temelsiz tasarıyı gündeme almayarak, oldukça tartışmalı bir konuda doğru bir karar verdiğini" kaydetti.
Ayrıca, tasarının Meclise gelmesine karşı olan ABD Başkanı Barack Obama, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve diğer Amerikalı yetkililere de memnuniyetini ileten Tan, "Yıllardır dost ve müttefik olan Amerika ve Türkiye, küresel barış, refah ve istikrar için birlikte çalışmaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

ADALET YERİNİ BULDU

Merkezi New York'ta bulunan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni tasarısının ABD Temsilciler Meclisi gündemine gelmemesiyle ilgili olarak, 'adaletin yerini bulduğunu'' bildirdi.

Tasarının gündeme gelmemesi ve Temsilciler Meclisinin tatile girmesinin ardından yazılı bir açıklama yapan TADF Başkanı Boztepe, TADF olarak Amerika'da yoğun bir şekilde, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) ve Turkish Coalition of America (TCA) ile el ele yürüttükleri kampanyanın sonuç verdiğini belirtti.

Açıklamasında, ''Adalet yerini buldu. Tarihi politikacılar yazamayacak. Nefret politikasına dayalı emelleriyle para kazanan Ermeni Diasporası bir kez daha gereken cevabı aldı'' ifadelerini kullanan Boztepe, kampanyalarına katılarak Kongre'ye binlerce e-posta ve faks gönderen, Kongre'nin telefonlarını kilitleyen ABD'deki Türk toplumuna, ATAA Başkanı Günay Evinch'e ve mesajların Kongre'ye ulaştırılmasında büyük başarı gösteren TCA ekibine teşekkür ettiğini bildirdi.

ABD'de Ermeni tasarısı gündeme gelmedi Hakkında Yorum Yaz


Diğer Haberler

Kurumsal Seo danışmanlığı
diş estetiği pedagog asfalt öğrenci taşımacılığı tercüme bürosu kına organizasyonu

Önerileriniz

Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
bornova masaj salonu izmir masaj salonu karşıyaka masaj salonu
garantili seo hizmeti