Batı dev kartopunun altında

Batı dev kartopunun altında
Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

30.12.2010
Küresel ısınma tüm dünyayı sallıyor. Her tür teknolojiye hükmeden insanoğlu bozulan doğal dengenin getirdiği felaketler karşısında ise çaresiz kaldı. Daha önce İzlandalı volkanın küllerinin kiltlediği uluslarası ulaşım bugünlerde ise bir buz kütlesinin altında kıvranıyor. Tüm dünyada havayolları kilitlendi. Yüzbinlerce kişi ise mağdur oldu. Havaalanları, havayolu şirketleri ve belediyeler çaresiz. Herkes birbirini suçlamaya başladı. Mağduriyetin ötesinde, çaresizliğe duyulan öfke de durumun diğer bir boyutu. Öte yandan, günlük hayata ilişkin rutin işleyiş de sekteye uğradı.
Apocalypse yani İncil'deki anlamıyla kıyamet, bugün artık Snowpocalypse yani kar kıyameti ismiyle global medyanın manşetlerinde tartışılıyor. Türkiye ise uzun süredir sinyallerini veren bu krize en dirençli ülkelerden biri oldu. Hatta havaalanları, Uluslar arası havayolu şirketi Türk Hava Yolları ve hatta belediyeleriyle Türkiye'nin hazırlığı, Avrupa'nın göbeğini bile soğuk kıyametin etkisinden korudu.

Kötü hava koşullarına hazırlıksız yakalanan Avrupa'da milyonlarca kişi yolda kaldı. Sadece İngiltere'de mağdur olanların sayısı 150 bin kişiyi geçti. Bu ülkenin demiryolu ulaşımı da felç oldu. Oluşan maliyetin ilerleyen dönemlerde bilet fiyatı artışı olarak tüketicinin karşısında çıkması bekleniyor.
Frankfurt, Londra, Paris, Brüksel, Amsterdam ve Dublin'de binlerce yolcu havaalanlarında geceledi. İngiltere'deki David Cameron hükümeti, Londra'daki Heathrow Havalaanı'nı kardan temizleyebilmek için askerleri devreye sokmak istedi. Havaalanı işleten BAA şirketi kabul etmedi. Frankfurt Havaalanı'nda öfkelenen yolcularla baş etmek için polis devreye girdi. Londra'yı, Paris ve Brüksel'e bağlayan Eurostar, yeni bilet satışını dört gün için durdurdu. Paris'i, Brüksel, Amsterdam ve Köln'e bağlayan Thalys tren seferleri ertelendi ya da iptal edildi. Buz çözme ekipmanı tükenen Brüksel Havaalanı bir darbeyi de yeni siparişi getiren tırların Fransa'da kara saplanmasından yedi.

TÜRKİYE BİR ADIM ÖNDE
Avrupa ve diğer batı ülkeleri kar kaosunun altında ezilirken Türkiye ise bu krizden alnının akıyla çıktı. Durumu uzaktan izlelemekle yetinmeyen Türkiye, Avrupa'nın tuz ihtiyacını karşılamaya başladı. Türkiye, daha geçen gün Hollanda'nın bu yöndeki talebine karşılık vermek için harekete geçti. Ayrıca, THY, Avrupa ve ABD'deki yolcularını bile iyi bir şekilde koordine etmeyi başardı. Öte yandan, olası böyle bir duruma karşı Devlet Hava Meydanları, gerekli hazırlıkları eksiksiz yerine getirdi.

ABD'DE AKSAKLIKLAR SÜRÜYOR
Hafta başında ABD'nin kuzeydoğusunda etkili olan kar fırtınası New York, New Jersey, Boston, Philadelphia gibi metropollerde havaalanlarının kapanmasına neden oldu. Kuzeydoğu bölgesinde bulunan havalimanlarında 2 binden fazla uçuş iptal edildi. J. F. Kennedy, Newark ile LaGuardian havaalanlarında toplam bin 444 uçuş iptal edilirken, J. F. Kennedy'de havalanmak üzere olan bir uçağın uçuşunun son anda iptal edilmesi sonunda yolcuları ile birlikte alanda 8 saat mahsur kaldı. Noel tatili nedeniyle başka kentlere giden ya da evlerine dönmek isteyen yüzlerce yolcu saatlerce havaalanlarında bekledi. Havalimanları yaklaşık bir gün hizmet veremedi.

Türk Hava Yolları'nın (THY), İstanbul- New York uçuşları da kötü hava koşulları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi. John F. Kennedy (JFK) havalimanındaki kötü hava şartları ve yoğun kar yağışı nedeniyle ''kapalılık notamı'' yayımlandı.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI BİLE BİLE GÖZ MÜ YUMDU?
ABD'de tartışmalar alevlendi. Müthiş iddialar gündeme bomba gibi düştü. Fırtınanın kapattığı yolları açmak ile görevli araçların pazarı pazartesine bağlayan gece yerlerinden dahi kıpırdatılmaması, New York'ta, milyonlarca insanın bile bile kar yığınına teslim edilmesini tartışma yarattı. Yollardaki karı açması ve tuzlama yapması gereken araçların karın etkisini yitirmeye başladığı saatlerde iş başı yapmaması New York basınında 'neler oluyor' sorularının sorulmasına neden oldu.

Henüz yetkili bir ağızdan doğrulanmamasına karşın belediye çalışanlarının fırtınaya müdahale etmemesine neden olarak belediye bütçesinde yapılan kısıtlamanın neden olduğu ileri sürüldü. Şehir bütçesi son iki yıldır ekonomik kriz gerekçesi ile bazı kesintilere gitmişti. Bu bağlamda belediyede yeni işe alımlar durma noktasına gelirken, çalışanların birçok sosyal hakları da kesintiye uğradı. New York basını, kar fırtınasına zamanında müdahale etmeyen belediyeyi eleştirirken, New York şehri Belediye Başkanı Michael Bloomberg eleştirilerin merkezinde yer aldı.

KANADA DA NASİBİNİ ALDI!
ABD'de hayatı felç eden kar yağışı ve tipi Kanada'da da etkili oldu. Hava trafiğini felç eden kar fırtınası Kanada'nın doğusunda yaşanmaya başladı. New Brunswick ve Quebec eyaletlerini vuran kar yağışı ve tipi yüzünden, kar kalınlığınını yer yer 20 ila 50 santimetreye ulaştı. Başkent Ottawa ve ülkenin diğer iki önemli kenti Toronto ve Montreal'de uçuşlar iptal edildi.

MOSKOVA HAVALİMANLARINDA DA KRİZ YAŞANDI
Karla yaşamaya alışık ülke Rusya da küresel ısınmanın doğurduğu doğal felaketten etkilendi. Rusya'nın başkenti Moskova'da da havalimanlarında uçuşlarda gecikme yaşandı. Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Moskova ile St.Petersburg arasındaki uçuşların iptal edilmesini istedi. S7 şirketi ise iç hatlarında bugünkü tüm uçuşları iptal ettiğini duyurdu.

Soğuk ve don nedeni ile Moskova'nın Domodedova ve Şeremetyevo havalimanlarında yolcular mahsur kaldı. Toplam iki havalimanında 200'den fazla uçuş iptal edilirken, burada mahsur kalan yolcular isyan çıkarttı. Basına açıklamalarda bulunan Rusya Ulaştırma Bakanı İgor Livitin, Moskova havalimanlarında meydana gelen sorunları araştıracaklarını belirtti. Domodedovo havalimanına ve Aeroflot havacılık şirketine şikayetlerinin bulunduğunu ifade eden Livitin, "Domodedova'da tam bir buçuk gün boyunca elektrik yoktu. Bu nasıl oluyor. Ayrıca elektrikler giderken havalimanını yolcular gelmesin diye kapatmaları gerekiyordu. Halbuki o açık kaldı." dedi. Rusya Başsavcılığı uçuşların gecikmesi ile ilgili soruşturma başlattı. Mağdur olan yolcuların da havacılık şirketlerine tazminat davası açmaya hazırlandıkları öğrenildi.

SON 200 YILIN KIŞI
İsveç, 1789’dan beri en soğuk kışını geçiriyor. İsveçli meteorolog Lisa Frost, bu yıl içinde ülkenin güney kesimlerinde bile uzun zamandan beri sıcaklıkların sıfırın üzerine çıkmadığına ve eksi derecelerde sürdüğüne dikkati çekti. Frost, başkent Stockholm’de de hava sıcaklıklarının 24 Kasım’dan bu yana sıfırın üstüne çıkamadığını, kayıtlara göre bu kadar soğuk yılın son olarak 1788-1789 kışında görüldüğünü söyledi. Hava ulaşımındaki aksamalar İsveç’te de yaşanıyor. Hava taşımacılığında gecikmeler görülürken, birçok sefer de iptal edildi.

NOEL TATİLİ DİYE BİRŞEY KALMADI!
Fransa'nın başkenti Paris'te iptal edilen uçak seferleri binlerce yolcuyu mağdur etti. Charles de Gaulle Havaalanı Müdürü Patrice Hardel, Avrupa genelindeki olumsuz hava şartları nedeniyle yüzlerce uçuşun iptal edildiğini açıkladı. Yolculuğa çıkamayanların evlerine döndüğü, ülkelerine gidemeyenlerin ise otellere yerleştiği Paris'te yüzlerce yolcu da havaalanında konakladı.

Hıristiyan kültüründe önemli bir yer tutan Noel'i uyku tulumları içerisinde geçiren yolcular, Noel baba kıyafetli personelin dağıttığı kumanyalarla teselli buldu.

Havayolu taşımacılığında Belçika ve Almanya'da da aksamalar yaşandı. Frankfurt Havaalanı yetkilileri saatlerce havaalanında mahsur kalan yaklaşık bin kadar yolcuya yatak ve battaniye dağıttı. Brüksel Havalanı'nda mahsur kalan yolcuların imdadına Savunma Bakanlığı kamp çadırlarıyla yetişti.

Danimarka'da da aralıklı olarak yağmaya devam eden kar ülkeyi buz pistine çevirdi. Son yılların en sert kışının yaşayan ülkede hava ulaşımda büyük aksaklıklar yaşandı.

Soğuk ve yağışlı hava Hollanda'da da hava taşımacılığında aksamalara neden oluyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow Havaalanı da benzer bir durumda. Yolcularına seyahat planlarını Noel tatilinin sonrasına kadar ertelemek zorunda kalabileceklerini dahi ifade edildi.

ŞAŞKINLIK VE ÖFKE VAR
Yoğun kar yağışının Batı Avrupa'yı teslim almasının ardından, kıtanın önde gelen başkentlerinde şaşkınlık ve öfke hakim. Rusya gibi daha sert kış geçiren ülkeler normal düzenlerini bozmazken, teknolojik üstünlükleriyle övünen ve ön plana çıkan Avrupalılar, hava ve kara ulaşım sistemlerinin nasıl bu kadar kolaylıkla felç olduğunu sorguluyor.

Yaşanan kaos sırasında İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve İrlanda'daki havaalanlarında buzlanmayı önleyen sıvılar tükendi. Uçak ve tren seferleri iptal edildi veya ertelendi.

On binlerce yolcu havaalanlarında geceledi. Otoyollar kısmen kullanılamaz hale geldi. Tuz stokları yetmedi. Bu kapsamda bazı Avrupa ülkeleri tuz alımı için Türkiye'nin kapısını çaldı.

AB'NİN TUZU TÜRKİYE'DEN
Son yılların en soğuk kışını yaşayan Avrupa'da önlemler yetersiz ve kaynaklar sınırlı kaldı. Tuzu biten Hollanda ise harekete geçerek Türkiye'den tuz alımı için düğmeye bastı. Son yılların en soğuk kışlarından birini yaşayan Hollanda, karayollarında buzlanmaya karşı kullanılan yol tuzunun büyük kısmını Türkiye;den ithal ediyor.

Geçen sene tuz stokları erken bittiği için büyük sıkıntı çeken Hollanda;nın, bu yıl aynı sorunu yaşamamak için Türkiye;ye 180 bin ton tuz sipariş ettiği ve bunun ilk 7 bin tonluk kısmının gemilerle ülkeye getirildiği belirtildi. Moerdijk limanına getirilen tuz buradan, daha önce başvuruda bulunan yerel yönetimlere dağıtılacak. Tuzun geri kalan kısmının da gemilerle ülkeye getirilmesi bekleniyor.

HERKES BİRBİRİNİ SUÇLADI
Kaos gün be gün arttı. Yetkililer ise bir birbirini suçlamaya başladı. Avrupa Birliği Ulaştırma Komiseri Siim Kallas, özellikle havaalanı yetkililerini, kışa bu kadar hazırlıksız yakalandıkları için suçladı. Duruma diğer açıdan bakılırsa borç kriziyle boğuşan AB'nin maddi sıkıntısı da kaosun içinden çıklmaz bir hale gelmesinde etkili. Yani sorun parasızlık! Yoğun eleştiriler üzerine gelen yetkili itirafları, Batı Avrupa şehirlerinin, finansal kriz tedbirleri yüzünden bu kış karla baş etmek için para bulamadığına işaret ediyor. Özellikle işlerin her koşulda yürümesiyle tanınan Almanya'da ortak kanı, eski kışların, daha fazla harcama yapıldığı için daha rahat geçtiği yönünde. Buna göre, havaalanlarında buz çözücü ekipman tükendi; çünkü bir haftalık yoğun iş için, bu ekipmanın yılın kalan 51 haftasında stokta tutulması masraflı bulunuyor. Yine Almanya'da son yıllarda demiryollarından çok sayıda eleman çıkarılması, birçok hattın ve trenin sistemden çekilmesi sıkıntı yaratıyor. Hollanda'da uzmanlar, ülkelerindeki demiryolu işletmecilerinin sadece birkaç haftalık sert kış için yatırım yapmak istemediklerini, bu yüzden trenlerin fırtınada hemen bozulduğunu öne sürüyor. İngiltere'de de sert kışlara önlem amacıyla bilim adamları tarafından hükümete tavsiye edilen kar temizleme aracı, buz çözme ekipmanı ve tuz stoku yatırımına maliyet yüzünden riayet edilmediği ortaya çıktı.

KAOSUN FATURASI AĞIR!
- Almanya Ticaret ve Endüstri Odaları Federasyonu'na göre, geçen haftaki kaosun Almanya'ya zararı 3 milyar euro (yaklaşık 6,1 milyar TL) civarında.
-İngiliz havayolu şirketi British Airways'in kaos yüzünden yaşadığı günlük zarar 65 milyon sterlin (yaklaşık 155 milyon TL).
- Fransız havayolu şirketi Air France'ın bu ayki zararının 40 milyon euro'ya kadar çıkacağı (81 milyon TL) öngörülüyor.
- Sigorta şirketi Royal Sun Alliance, yoğun kar yağışının İngiliz ekonomisini günlük 1 milyar sterlin (yaklaşık 2,4 milyar TL) zarara uğrattığını hesapladı. Toplam zararın 13 milyar sterlini (yaklaşık 31,3 milyar TL) bulması bekleniyor.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİ GİBİ
Kötü hava koşullarına hazırlıksız yakalanan Avrupa'da geçen hafta milyonlarca kişi yolda kaldı. Sadece İngiltere'de mağdur olanların sayısı 150 bin kişiyi buluyor. Bu ülkenin demiryolu ulaşımı da felç oldu. Oluşan maliyetin ilerleyen dönemlerde bilet fiyatı artışı olarak tüketicinin karşısında çıkması bekleniyor.

Frankfurt, Londra, Paris, Brüksel, Amsterdam ve Dublin'de binlerce yolcu havaalanlarında geceledi. İngiltere'deki David Cameron hükümeti, Londra'daki Heathrow Havalaanı'nı kardan temizleyebilmek için askerleri devreye sokmak istedi. Havaalanı işleten BAA şirketi kabul etmedi. Frankfurt Havaalanı'nda öfkelenen yolcularla baş etmek için polis devreye girdi.
Londra'yı, Paris ve Brüksel'e bağlayan Eurostar, yeni bilet satışını dört gün için durdurdu. Paris'i, Brüksel, Amsterdam ve Köln'e bağlayan Thalys tren seferleri ertelendi ya da iptal edildi. Buz çözme ekipmanı tükenen Brüksel Havaalanı bir darbeyi de yeni siparişi getiren tırların Fransa'da kara saplanmasından yedi.

2010 yılı, binlerce insanın ölmesine milyonlarca insanın yerinden yurdundan olmasına va milyarlarca dolarlık maddi zararlara yol açan büyük çevre felaketleri açısından ''zengin'' bir yıl oldu.


Uzmanlara göre 1980'den günümüze doğa kaynaklı büyük çevre felaketleri, artış gösteriyor. Yine bilim adamlarına göre, meteorolojik ve hidrolojik afetlerdeki artışta en büyük etkenlerden biri ''iklim değişikliği'' diğeri ise insanların doğal yapılara aşırı oranda müdahalesi...

Batı dev kartopunun altında Hakkında Yorum Yaz


Diğer Haberler

Kurumsal Seo danışmanlığı
diş estetiği pedagog asfalt öğrenci taşımacılığı tercüme bürosu kına organizasyonu

Önerileriniz

Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
izmir nakliyat izmir evden eve alkol bırakma statik proje izmir haberleri kiralık bahis sitesi medyum adıyaman tütünü uniccshop skrotpræmie izmir masaj salonu izmir masaj
garantili seo hizmeti
porno izle escort izmir escort düzce escort Gaziantep escort antalya escort bayan eskişehir escort Bursa Escort Best Escort Girls World Escort Sites Super Escorts manisa escort afyon escort nevşehir escort aksaray escort nevşehir escort bayan artvin escort bartın escort ardahan escort muğla escort ankara escort istanbul escort ısparta escort Manisa Escort Uşak Escort Afyon Escort