Yeni Zelanda'da deprem

Yeni Zelanda'da deprem
Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

22.02.2011
Yeni Zelanda'nın ikinci büyük kenti Christchurch'ü vuran 6,3 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 200 kişinin enkaz altında olduğu sanılıyor.

Yeni Zelanda'nın 6,3 büyüklüğünde depremle sarsılan ikinci büyük kenti Christchurch'te, olağanüstü hal ilan edildi. Depremde ilk belirlemelere göre 65 kişinin öldüğü açıklandı.

Başbakan John Key, ölü sayının 65 olduğunu açıklarken, bu sayının artabileceğini belirtti.

Amerikan Jeofizik Enstitüsünden (USGS) yapılan açıklamada, depremin merkez üssünün Christchurch'e 5 kilometre uzaklıkta, yerin 4 kilometre altında olduğu belirtildi.

Kentin Belediye Başkanı Bob Parker, Radyo "New Zealand"'e yaptığı açıklamada, "Herkes, bugünün şehrimiz için kara bir gün olduğunu bilmeli" dedi.

Parker, depremin çok sayıda insanın ölmesine, yaralanmasına ve ciddi maddi hasara yol açtığını söyledi.

Amerikan Jeofizik Enstitüsünden (USGS) yapılan açıklamada, depremin merkez üssünün Christchurch'e 5 kilometre uzaklıkta, yerin 4 kilometre altında olduğu belirtilmişti.

Görgü tanıkları, polisin ve itfaiyenin verdiği bilgide, deprem nedeniyle çok sayıda binanın yıkıldığı, yolların tahrip olduğu, şehrin merkezinde yangınların çıktığı, yıkılan binaların altında kalanların bulunduğu, binalardan düşen moloz ve parçaların altında kalan araçlarda da insanların sıkışıp kaldığı ve insanların paniğe kapılarak sokaklarda kaçıştığı kaydedilmişti.

Kentin itfaiye sözcüsünün Radyo "New Zealand"'e yaptığı açıklamada, depremin 4 Eylül 2010'da meydana gelen depremden daha az şiddetli olduğunu, ancak can kaybı bakımından daha yıkıcı olduğunu, binalarda mahsur kalan insanların bulunduğunu ifade etti.

Polis ise yaptığı açıklamada, iki otobüsün binalardan düşen büyük parçaların altında ezildiğini ve yolcuların yaşamını yitirdiğini söyledi. Kentin yetkilileri, havalimanının kapandığını ve polisin kent merkezinde tahliye işlemlerine başladığını bildirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, yaptığı açıklamada, depremin, mesai saati içinde ve çocukların okulda olduğu saatlerde meydana geldiğini söyledi.

340 bin nüfuslu Christchurch, 4 Eylül 2010'da da 7 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, ölen olmamış, ancak deprem ağır maddi hasara yol açmıştı.

FİLİPİNLER'DE DEPREM

Filipinler'in başkenti Manila'da, 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Amerikan Jeofizik Enstitüsünden (USGS) yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre ciddi hasara yol açmayan depremin merkez üssünün, Manila'nın güneybatısına 66 kilometre uzaklıkta, yerin 137 kilometre altında olduğu belirtildi. Sismolog Danny Tacadino, AFP'ye yaptığı açıklamada, depremin Manila'da 4 şiddetinde hisseldiğini, Filipin Simoloji ve Volkanoloji Enstitüsü Phivolcs binasının da sallandığını söyledi.

Kaynak : HT

Yeni Zelanda'da deprem Hakkında Yorum Yaz


Diğer Haberler

Kurumsal Seo danışmanlığı
diş estetiği pedagog asfalt öğrenci taşımacılığı tercüme bürosu kına organizasyonu

Önerileriniz

Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
bornova masaj salonu izmir masaj salonu karşıyaka masaj salonu
garantili seo hizmeti