Radyasyonlu bulutlar geliyor

Radyasyonlu bulutlar geliyor
Haberi arkadaşıma gönder

Facebook'ta Paylaş twitter

24.03.2011
Japonya'yı vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından hasar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı’ndan havaya karışan radyoaktif madde içeren bulutlar İzlanda’nın ardından Fransa’ya ve İtalya’nın kuzeyine ulaştı.

Fransa Nükleer Güvenlik Ajansı’ndan yapılan açıklamada, bulutlardaki radyoaktif maddenin tespit edilmesinin güç olduğu ifade edildi.

Açıklamada, herhangi bir önlem almaya gerek olmadığı da vurgulandı.

Dünyanın batıdan doğuya doğru dönmesi nedeniyle radyasyon bazlı bulutlar önce Pasifik Okyanusu'nu geçerek Amerika kıtasına ulaşmış ardından Atlas Okyanusu'na kadar gelmişti.

ABD, Japonya’dan gıda alımını durdurdu

ABD, nükleer krizin ardından Japonya’dan süt, meyve ve sebze ithalatını durdurdu. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi, radyoaktif kirlilik endişesiyle Japonya’da radyasyonun yayıldığı dört bölgeden süt, meyve ve sebze alımının durdurulmasına karar verildiğini belirtti. Bu arada Hong Kong da, Japonya’dan gıda ithalatını durdurma kararı aldı.

İçme suyuna radyasyon uyarısı

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun şebeke suyundaki radyoaktif iyot oranının bebekler için kabul edilebilir yasal sınırın iki katını aştığı açıklandı. Hükümet yetkilileri, şebeke suyundan alınan numunelerdeki iyot miktarının 210 bekerel olarak ölçüldüğünü, bebekler için kabul edilebilir yasal sınırınsa 100 bekerel olduğunu belirtti. Yetkililer, bebeklere şebeke suyunun verilmemesini veya biberonlarını hazırlamak için bu suyun kullanılmamasını tavsiye etti.

Japonya’da nükleer kâbus bitmiyor

Fukuşima-Daiçi Nükleer Santralı’nın 3 numaralı reaktörünü barındıran binadan dün yükselen siyah duman endişeleri artırdı. Radyasyon seviyesinin artmasının ardından ABD, Japonya’dan gıda ithalatını durdurduğunu açıkladı

Fukuşima Nükleer Santralı, Japonya’ya soluk aldırmıyor. Santralın 3 numaralı reaktöründen siyah dumanlar çıkmaya başlayınca çalışanlar hızla tahliye edildi. Ardından bir açıklama yapan Tokyo Elektrik İşletmesi’nin sözcüsü, dumanın türbinin bulunduğu binadan mı yoksa reaktörün olduğu bölgeden mi geldiğini bilmediklerini belirtti.

SANTRAL İÇİN 24.7 MİLYAR DOLAR KREDİ

Santralın sahibi olan Tokyo Elektrik İşletmesi, ülkenin önde gelen bankalarından nükleer felaketle mücadele için 2 trilyon yen (24.7 milyar dolar) kredi talebinde bulundu. Felaketin en fazla hissedildiği bölgelerde durum değerlendirmesi yapan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ekipleri, İşinomoki İlçesi’ne bağlı Ogatsu’ya gelen dev dalgaların 30 metre yüksekliğe ulaştığının belirlendiğini kaydetti. Yetkililer, dalgaların iç kesimlere doğru ilerlerken 15 metreye düştüğünü söyledi.

RADYASYON 25-30 KAT FAZLA ÇIKTI

Bölgeye giden Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Dr. Emin Güngör, Fukuşima Santralı’na 80 kilometre mesafedeki ölçümlerde doğal seviyenin 25-30 katı radyasyon gözlemlendiğini, bunun insan sağlığına zarar vermediğini ifade etti.

‘Nükleer fedailer’ işbaşında

Fukuşima Nükleer Santralı içinde ölümü göze alarak soğutma çalışmalarını sürdüren teknisyenler dün ilk kez çalışırken görüntülendi. 50 teknisyen tüm dünyada ‘kahraman’ ilan edilmişti. Fotoğrafta santralın 1 numaralı reaktörünün patlamada hasar gören kontrol merkezi görülüyor.

Ölü 9.408 kayıp 14.716

Japonya’daki felaketlerde hayatlarını kaybedenlerin sayısı 9 bin 400’ü geçti. Polis, felaketlerden sonra toplanan cesetlerin 9 bin 408’e ulaştığını, bununla birlikte 14 bin 716 kişinin de kayıp olduğunu belirtti.

TOPLU MEZARDA İZDİHAM

Yaralarını sarmaya çalışan Japonlar, cenazelerini toplu mezarlara defnetmeye başladı. Ölü sayısının 9 bini aştığı ülkede, toplu mezarlara, tabutları birbirinden ayırmak için tahta plakalar konuldu. Yüzlerce kişinin aynı yere gömüleceği toplu mezarlar kazılmadan önce cenazeler yakınları tarafından teşhis edildi. Bir zamanlar Japonların bovling oynayarak hoş vakit geçirdiği Sendai’deki “Airport Bowl” adlı salon morg olarak kullanıldı. Masuşima’daki cenazeler yakınlarının gözyaşları arasında askerler tarafından defnedildi.

Radyasyonlu bulutlar geliyor Hakkında Yorum Yaz


Diğer Haberler

Kurumsal Seo danışmanlığı
diş estetiği pedagog asfalt öğrenci taşımacılığı tercüme bürosu kına organizasyonu

Önerileriniz

Burası tüm Ankaranın sitesidir, eğer Ankaram.net'in geliştirilmesini istediğiniz herhangi bir konuda bir öneriniz yada geridönümünüz varsa lütfen bizi bilgilendirin

ankaram.net önerilerinizi yazın
bornova masaj salonu izmir masaj salonu karşıyaka masaj salonu
garantili seo hizmeti