Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Anıtkabir - Ankara Şehir Portalı
Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Euro ile Kira

Anıtkabir / Ankara Anıtkabir

Adres: Mebusevleri Mah.   06570 Anıttepe – Çankaya/Ankara, Türkiye

Anıtkabir Telefon: +90 312 2317975 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Anıtkabir Alternatif Telefon: (0312) 2311861

Anıtkabir Faks Numarası: (0312) 2315380

Anıtkabir E-Posta Adresi: anitkabir.gnkur@tsk.tr

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

1 Şubat – 14 Mayıs:      Açılış: 09:00 Kapanış: 16:30

15 Mayıs – 31 Ekim:     Açılış: 09:00 Kapanış: 17:00

1 Kasım – 31 Ocak:       Açılış: 09:00 Kapanış: 16:00

Müze Hakkında

Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu şeref salonunun altında bulunan 3 bin metrekarelik alanda kurulan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, özellikle farklı sergileme teknikleri ile Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebeleri’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk dönemini çarpıcı biçimde sunuyor.

Tören alanından Anıt bloğuna doğru bakıldığında, sağda yer alan Misak-ı Millî Kulesi’nin kapısından girilen müze, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Atatürk’ün özel eşyaları sergilenmekte; ikinci bölümde panorama ve yağlı boya tablolarla Çanakkale Muharebeleri ile Kurtuluş Savaşı; üçüncü bölümde ayrı ayrı tonozlarda Millî Mücadele ve devrimler anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde ise Atatürk’e ait kitaplar ile bu kitapları okurken altını çizip notlar aldığı kısımlardan örnekler sergilenmektedir.

Misak-ı Millî ve İnkılap kuleleri arasındaki ilk bölümde bulunan ve Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği Atatürk Müzesi, yeni sergileme teknikleriyle düzenlenerek ve diğer bölümlerle birleştirilerek, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır. İlk olarak 21 Haziran 1960 tarihinde açılan bu bölümde Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar sergilenmektedir. Müzede Atatürk’ün manevi evlatlarından A. Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen’in müzeye hediye ettikleri Atatürk’e ait eşyalar da bulunmaktadır.

Anıtkabir Müzesi

Anıtkabir

Anıtkabir ve Ankara Anıtkabir adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Anıtkabir ve Ankara Anıtkabir adres iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu