Genel

Ankara Halı Yıkama Temizliği

Kapsamlı Ev Temizliği İçin Öneriler

Kapsamlı bir temizlik için düzenli ve ayrıntılı bir kontrol listesi çıkarmak, evin özel ihtiyaçlarını karşılayacak derinlikte bir temizlik yapmanızı sağlayabilir. Bazı temizlik işleri evin sadece belirli odaları için uygun iken diğerleri çoğu alanda hatta bütün odalarda gerekli olabilir. 

Temizlemeye Başlamadan Önce

Bir evdeki her odanın kapsamlı ve düzgün bir şekilde temizlenmesi çok emek gerektiren, yoğun ve yorucu iştir. Daha az yorulmak için elektrikli süpürge, paspas, toz bezleri, kağıt havlu, pencere temizleyicisi, sünger, sert fırça doğru ve tuvalet fırçası gibi malzemeleri önceden hazırlamanız işinizi kolaylaştırabilir.

Temizlik Adımları

Hemen her odada uygulamanız gereken işler arasında öncelikle dağınıklığı kaldırmak gelir. Dağınıklığı kaldırdıktan sonra zemin yüzeylerini gerektiği gibi süpürerek ve paspaslayarak temizleyin. Bu süreçte etrafta bulunan halıları halı yıkama hizmetine gönderebilirsiniz. 

Pencereleri ve pencere pervazlarını temizleyin. Resim çerçeveleri gibi dekorları silin. Elektrik prizi ve düğmelerindeki lekeleri çıkarın. Havalandırmaların, varsa vantilatörlerin, lambaların ve avizelerin tozunu alın. Pencere ve kapı yuvalarını temizleyin. Duvarlar ve kapıların üstündeki kir ve lekeleri temizleyin. Süpürgelikleri silin ve düzeltin. Çöpleri atın. Panjurları ve pencere dışlarını temizleyin. Halılarınızın temizlenmesi gerektiğini de unutmayın.

Halı Temizliği

Evin temizlenmesi gereken öğeleri arasında en meşakkatli olanı halılar olabilir. Ayrıca doğru bir şekilde temizlenmeyen halılar zaman içerisinde zarar görerek daha hızlı eskiyebilir ve değerini kaybedebilir. Bu nedenle halılarınızı yapısına ve boyasına uygun profesyonel şampuanlar ve fırçalar ile temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Halı temizlemeye uygun başlıklı elektrik süpürgelerinden de faydalanın. Ancak yılda en az bir defa halılarınızı yıkamanız gerekir.

Hem halılarınızı korumak hem de temizlik sırasında evin diğer köşelerine ayırmak üzere zamandan kazanmak için örneğin Ankara halı yıkama hizmeti bulmanıza yardımcı olacak profesyoneller ile çalışabilirsiniz.

Kapsamlı Mutfak Temizliği Önerileri

Bulaşık makinesini temizleyin. Tezgahları dezenfekte edin. Mikrodalganın içi, kahve makinesi, ekmek kızartma makinesi, ocak set üstü yüzeyi ile brülörler gibi diğer küçük aletleri silin ve düğmelerini de sterilize edin. Mutfak dolabı ve çekmece yüzeylerini temizleyin. Ocak davlumbazını yağdan arındırın ve havalandırın. Lavaboyu temizleyin. Paslanmaz çelik yüzeylerdeki lekeleri çıkarmak için özel ürünler kullanın. Dondurucu, buzdolabı ve fırının içini periyodik olarak dezenfekte edin.

Kapsamlı Banyo Temizliği Önerileri

Banyoda küf giderme ürünleri uygulayın. sabun kalıntılarını ve genel pisliği gidermek için fayans, sabunluk ve küveti ovun. Eğer gerekli olursa özel bir derz temizleme ürünü kullanın. Tüm muslukları, armatürleri, lavaboları, tezgâhları, aynaları, tuvaleti, dolapları ve duş camı ile perdesini silin. Tezgahlardaki hijyen ürünleri şişelerini ve tüplerini temizleyin. Kirli havluları ve paspasları yıkayın. Çamaşır makinenizin de gerekli temizlik ve bakımını düzenli olarak yapmayı aksatmayın.

Kapsamlı Yatak Odası Temizliği Önerileri

Yatak çarşaflarını değiştirerek yatakları günlük olarak hazırlayın. Şilteyi birkaç ayda bir elektrikli süpürge ile alın. Mobilyaları, aynaları ve diğer cam yüzeyleri temizleyin. Dağınık giysilerle havluları toplayıp yıkayın.

Kapsamlı Yaşam ve Yemek Alanları Temizliği Önerileri

Mobilyaların tozunu alın. Elektrikli süpürge ile ayrıntılı temizlik yapın. Lambaları temizleyin. Gerçek veya süs bitkilerinin tozunu alın, elektronikleri temizleyin, yastık ve örtü gibi nesneleri yıkayın ve cam yüzeyleri silin. Çekmece ve dolapları temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu