Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı Parkı / Ankara Harikalar Diyarı

Ankara Harikalar Diyarı Adres: Yunus Emre Mah.  Ayaş Yolu Cad.  No:300,  06933 Sincan /Ankara, Türkiye

Harikalar Diyarı  Telefon: +90 312 2736004 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Harikalar Diyarı Faks Numarası: (0312) 2733921

Harikalar Diyarı

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında yapılan Harikalar Diyarı, inşa edildiği günden bu yana Başkentlilerin en fazla ziyaret edilen alanlar arasındaki yerini koruyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yapılan ve Başkentlilere hizmet veren, 1 milyon 300 bin metrekarelik alanıyla aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük kentsel parklarından biri olan Harikalar Diyarı, içinde bulunan piknik alanları, spor kompleksi, spor alanları, kültürel alanlar, yeşil alanlar ve Masal Adası gibi bölümlerle cazibesini arttırıyor. 

Çocuklar, Masal Kahramanlarıyla Tanışıyor

Başkentli çocuklar, Harikalar Diyarı içinde 25 bin metrekare alana kurulan Masal Adası’nda bulunan 12 farklı çizgi film kahramanıyla tanışma imkanı buluyor. Tarkan, Karacaoğlan ve Boğaçhan, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Alaaddin ve Sihirli Lambası, Karagöz ve Hacivat, Şirinler, Taş Devri, Red Kit ve Daltonlar gibi masal kahramanlarına, çocuklar yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca 16 metre büyüklüğündeki Guliver heykeli de çocuklarla beraber ailelerin de ilgisini çekiyor.

Uzun yıllar boyunca Başkentli ziyaretçilere renkli görüntüler sunan ve zamanla deformasyona uğrayan Masal Adası, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından baştan aşağı yenilenerek özellikle çocukların heyecanına açıldı.

Adada, masal kahramanlarının kendi mekanlarında canlandırıldığı ve çizgi filmlerinin oynatıldığı 12 cep sineması da bulunuyor.  Dışarıda maketleriyle oynayan çocuklar, sinemalarda filmleri ücretsiz izleyerek eğlenceyi ikiye katlıyor. Masal Adası, özel bir peyzaj ve ışıklandırma sistemiyle de Büyükşehir Belediyesi’nin yeşil alanlardaki başarılı çalışmalarını ziyaretçilerine sergiliyor.

Avrupa’nın En Büyük Kentsel parkı

Şehir merkezinde olan ve Avrupa’nın en büyük kentsel parkı özelliğine sahip olan Harikalar Diyarı içinde; 2 bin 800 metrekare alan içerisinde bulunan 550 kişilik bir büyük ana salon ve 2 yan salondan oluşan modern nikah salonu, 4 bin 500 kişilik yarı açık göl amfisi, kıyı çay bahçesi, Anadolu Sofrası Lokantası, Deniz Ürünleri Lokantası, fastfood lokantaları, büfeler, yönetim binası, 350 kişilik modern bir toplantı salonu, sergi, sinema ve tiyatro salonları, futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahaları, engellilerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzlarının bulunduğu spor kompleksleri, kır kahvesi, kafeteryalar, fitness center, piknik alanları, otoparklar, bisiklet, yaya yolları ve 650 bin 890 m2’lik yeşil alanı bulunuyor.

Harikalar Diyarı Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Genel itibariyle saat 9’da açılış yapılıyor. Yaz dönemindeki etkinlik sayısı nedeniyle geç saatlere kadar diyar açık kalıyor. Ancak kışın aktifliğin az olması nedeniyle akşam 19.00 gibi kapanış yapılıyor. Gideceğiniz döneme göre, bu saatler değişiklik gösterebilir.

Giriş ücreti: İçerideki aktiviteler için farklı ücretler ödeyebilirsiniz ama girişler ücretsizdir.

Ankara Harikalar Diyarı Nerede ve Nasıl gidilir?

Ankara Harikalar Diyarı, Sincan ilçesinde yer alıyor. Buraya ulaşabilmek için ise, en mantıklı ulaşım aracı, metrodur. OSB-Törekent hattına binilmesi halinde 7-8 durak sonra Harikalar Diyarı istasyonuna geliniyor. Burada inmek ve merdivenler çıkmak diyara ulaşmak için kafidir. Kızılay veya Ulus gibi noktalardan metroyla ulaşım için öncelikle OSB-Törekent hattına ulaşılması lazımdır. Bunun içinde Batıkent yönüne hareket eden M1 nolu metroların kullanılması ve OSB hattında inilmesi gerekiyor.

Kızılay ve Ulus tarafından özel araçlarıyla gelecekler için Sincan Otoyoluna çıkılmalıdır. Sincan’a varıldığında Harikalar Diyarı’ndaki heykeller görünüyor. Tabelaları izleyerek, Harikalar Diyarına giriş yapılabilir. Ücretli otoparklar bulunuyor.

Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı ve Ankara Harikalar Diyarı adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Harikalar Diyarı ve Ankara Harikalar Diyarı adres iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu