Ankara Tüp Bebek Merkezleri

Ankara Tüp Bebek Merkezi

Ankara Tüp Bebek Merkezi

Ankara Tüp Bebek Merkezi Adres: Yukarı Öveçler Mah.  Çetin Emeç Bulvarı, Lizbon Caddesi,  No:2/A, 06460 Yukarı Öveçler – Çankaya/ANKARA, Türkiye

Ankara Tüp Bebek Merkezi Telefon: +90 312 4723334 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Ankara Tüp Bebek Merkezi Faks Numarası: +90 312 4723338

Ankara Tüp Bebek Merkezi E-Posta Adresi : info@ankaratupbebek.com.tr

Ankara Tüp Bebek Merkezi Doktorları 

Doç. Dr. Kubilay Vicdan

Op. Dr. Cem AKARSU

Dr. Eran Orhan SÖZEN

Dr. Pakize Tunca

Op. Dr. Yıldırım Yılmaz

Bio. Burcu Buluç

Bio. Deniz Kahraman

 

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Korunmaksızın, bir yıl süreyle düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama durumuna infertilite denir. Evli çiftlerin yaklaşık %15’ini etkileyen bu durum ortalama her altı aileden birinde sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Normal sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşebilmesi için; kadının yumurtalıklarında her ay düzenli olarak sağlıklı bir yumurta gelişir ve bu yumurta yumurtlama denilen bir olayla kadının yumurtalıkları ile rahmini birbirine bağlayan tüplerin içine (Fallop tüpleri) atılır.

Aynı zamanda cinsel birleşme gerçekleştiğinde, kadın rahminden geçerek tüplere iletilen erkek döl hücresi olan sperm ile yumurta tüpün içerisinde birleşir yani döllenme (fertilizasyon) gerçekleşir. Döllenen bu yumurta bir yandan bölünüp çoğalarak embriyo haline geçerken bir yandanda rahim içine iletilir ve rahim duvarına tutunarak gebeliği başlatır.

Dolayısıyla normal sağlıklı bir gebelik için kadının düzenli yumurtlaması, fallop tüplerinin açık olması, rahim içinde bir sorun bulunmaması, erkeğin spermlerinin normal sayı, şekil ve hareketliliğe sahip olması gebelik için gerekli ön koşullardır. Hiç bir sorunu olmayan bir çiftin, aylık gebe kalabilme oranı yaklaşık % 20-25 olup, bu oran 6 ay sonunda %75, bir yıl sonunda % 85’e ulaşmakta, 2 yılın sonunda ise % 90’nı geçmektedir.

Dolayısıyla 1 yıl içerisinde gebe kalamayan çiftlerin bir infertilite uzmanına ya da bir tüp bebek merkezi ‘ne başvurması önerilir. Üreme üzerinde kadın yaşının çok önemli bir etkisi olduğundan 35 yaşından büyük kadınların bir yıl beklemeden 6 ay sonrasında başvurması önemlidir.

Tüp Bebekte Alkol ve Sigara Tüketiminin Etkisi

Genel sağlığınız ve hamilelik sürecinde bebeğinizin olumsuz yönde etkilenmemesi için  alkol ve sigara tüketiminin tüp bebek tedavisiyle elde edilecek gebelikler dahil tüm gebelik planlamalarından önce terkedilmesi gerekir.

Tüp bebek uygulamalarında sperm hareketliliğini azaltıp yumurta kalitesini bozabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerde alkol ve sigara tüketimi yasaklanmalı ya da en azından ciddi olarak sınırlanmalıdır.

Tüp Bebek Pahalı Bir Yöntem Midir ?

Bu yöntem özel olarak hazırlanmış steril ameliyathaneler ve labaratuvar ortamı, çok iyi yetişmiş tıbbi personel ve son derece modern tıbbi cihazlar gerektirir. Kullanılan tüm tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinin hemen tümü ithal edilmektedir ve oldukça da pahalıdırlar. Ayrıca malzemelerin çoğu tek kullanımlık olup işlem sonrası atılmakta ve yeniden kullanılmamaktadır.

Amerika Birleşik Devleti’nde hazırlık tetkikleri ve ilaçlar hariç yalnızca bir uygulamanın ortalama maliyeti yaklaşık 7000-10000 Dolar, Avrupa’da ise maliyetler 3000-5000 Euro civarındadır.

Maliyeti arttıran bu nedenlere rağmen Ankara Tüp Bebek Merkezi fiyatları bu bedelin oldukça altındadır. Tüp Bebek tedavisinde masraflar üç basamakta toplanabilir.

1)Tetkikler,

2)İlaçlar

3)Tedavi maliyeti.

İlk görüşmeden sonra danışmanlar, doktorunuz tarafından istenen tetkiklerin ve tüm tedavinin maliyetini hiçbir sürprize yer kalmayacak şekilde size açıklayacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Genel Başarı Kriterleri

Genel Tedbirler; Tedavi öncesi aşırı kilolardan kurtulmak, sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmak, stresten kaçınmak başarı şansınızı artırır.

Tedavi öncesi değerlendirme; Çiftin yeterli temel araştırmasının yapılmış olması ve sorunun net saptanması gerekir. Bu araştırma aynı zamanda tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesini ve tedaviye başlamadan önce ortadan kaldırılmasını sağlamalıdır. Örneğin hidrosalpenks denilen tubalarda sıvı birikimi varsa tüplerin çıkarılması, rahim içinde bulunan polip myom gibi lezyonların çıkarılması, hipo ya da hipertrodi gibi diğer tıbbi sorunların çözülmesi önemlidir.

Ekibin deneyimi; Tedavinizi üstlenen Kadın Doğum uzmanları, laboratuvar ekibi ve hemşire kadrosundan oluşan tıbbi ekibin deneyimi başarı için en önemli faktörlerdendir; İnfertil çifterin çoğu bireysel olarak tedavi edilebilsede tüp bebek gerekli olduğunda tam bir ekip çalışması gerekir; Deneyimli doktorlar, embriyologlar, hemşireler, yönetim kadrosu, sizlerle ilgilenecek danışman kadrosu son derece önemlidir.

Dürüst, etik, bilimsel ve güncel teknolojiyi abartmadan düzgün bir şekilde kullanabilen bir kadro ve karşılıklı güven en önemli konuların başında gelir. Yumurta gelişimi için bireysel olarak size uygun ilaçların seçimi, dozlarının ayarlanması, ultrasonografi ve kan tetkikleri ile yapılan izlem, yumurtlarınızın sorunsuz toplanması, sorunsuz şekilde size transfer edilmesi ve bu yaklaşık 15 günlük süreçte sizi olumsuz etkliyebilecek komplikasyonlardan korunmanız hep bu süreç içindedir. Laboratuvar donanımı ve laborauvar ekibin deneyimi ayrıca vurgulanmalıdır. Laboruvar tüp bebek işlemlerinin yapıldığı bir mutfak gibi düşünülebilir.

Sadece size ait olan yumurta ve sperm hücrelerinin üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınarak döllenmesi, uygun ve steril koşullarda gelişimlerinin sağlanması ve size nakledilmesine kadar geçen süreçte optimum koşullarda tutulması gereklidir.

Teknoloji, ve ekipman; Tüp bebek tedavisi üst düzey bir teknolojinin kullanımını ve güncel gelişmelerin izlenmesini gerektirir. Laboratuvar ve ameliyathane ortamında yeterli teknik ekipman, steril hava, her hasta için yeterli sayıda inkübatör, embriyoların içinde bekletilerek geliştirildiği sıvıların (medyum) kalite kontrollerinin yapılması, steril malzemelerin kullanılması ve yeterli teknik ekipman ve destek eleman bulundurulması önemlidir.

Kalite kontrol sistemleri; Yeterli ve üst düzeyde kullanılabilen kalite kontrol sistemlerinin varlığı başarının altın anahtarıdır.

Merkez seçimi; Uygun ekip, ekipman ve teknolojiyi barındıran ruhsatlı, yasal denetimlerden geçmiş deneyimli ve bilinen bir merkezin seçimi şansınızı iyi kullanabilmeniz adına atacağınız en önemli adımlardan birisidir.

Tedaviye uyum; Yukardaki belirtilen faktörlerin tümünün varlığına karşın tedaviye uyum sağlanamaması ve ilaçların düzgün kullanılmaması durumunda başarı oranı belirgin olarak düşer. Bu nedenle tedaviye uyumunuz ve işbirliğiniz son derece önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde İleri Kadın Yaşı ve Doğurganlık

Kadın yaşının genç olması ve over rezervin iyi olması başarı üzerinde etkili en önemli faktörlerdir. TV ya da gazetelerde her gün duyduğunuz 50 -60 yaşında bile gebe kalabiliyorlar sözcüğü tamamen bir yalan olup bu gebeliklerde başka genç bir kadından alınan yumurtaların kullanıldığı donör uygulamaları söz konusudur.

Günümüz toplumunda, kadınlar tarafından gebeliğin daha ileri yaşlara bırakılması genel bir seçim olarak daha sık karşımıza çıkmaktadır ancak bu gerek doğal yollarla ve gerekse tedaviyle gebelik elde etme olasılığını belirgin olarak azaltmaktadır. Bu nedenle kadının sağlıklı bir gebelik ve gebe kalma potansiyeli üzerine, yaşın etkili olduğunun farkında olması çok önemlidir. Biyolojik nedenlerden dolayı ileri yaşlarla birilikte doğurganlık azalır. Otuz yaş altında herhangi bir ayda gebe kalabilme şansı % 20 iken, 40 yaş üzerinde bu şans yalnızca % 5 olarak öngörülmektedir. Tüp bebek gibi ileri infertilite tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma şansı azalırken, düşük yapma şansı artmaktadır.

Doğurganlıkta olan bu değişiklikler; içinde bulunulan sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ve yumurtalıktan atılan yumurtanın yapısındaki değişiklikler ile açıklanabilir. Kırk yaşına gelene kadar bir çok kadının başından doğurganlığını etkileyebilecek, kadınlık organları ile ilgili enfeksiyon, endometriozis ya da cerrahi müdahale geçmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde infertilite tetkiklerine 1 yıldan sonra başlanırken, kadının yaşı 35’ın üzerinde ise bu süre 6 ay olmalıdır.

Yumurtalıklardaki değişikliler Beyinde bulunan hipotalamus ve hipofiz gibi yapılar yumurtlamayı ve adet düzenini salgıladıkları FSH ve LH gibi hormonlarla yönetirler. Kadınların çoğu ilk adet gördükleri dönemde (puberte) yumurtalıklarında toplam 300.000 yumurta hücresine sahiptirler. Her adet döneminde olgunlaşarak gebelik oluşturmak üzere atılan tek yumurta hücresi, birlikte gelişmeye başladığı yüzlerce yumurta arasından seçilmektedir. Geri kalan yumurtalar ise kendi kendilerine imha olmaktadır. Menopoz dönemine yaklaşan bir kadının yumurtalıklarında yalnızca birkaç bin yumurta hücresi kalmıştır. Bu yumurta hücreleri ise genelde FSH ve LH hormonlarına istendiği gibi yanıt vermezler ve beyindeki yapılar kontrolü sağlamak için bu hormonların kandaki düzeylerini arttırırlar. Adet kanamasının 3. gününde FSH düzeylerinde yükseklik saptanması bunun sonucunda meydana gelir. Yumurtalıklardaki bu cevapsızlık, aynı zamanda kısmen yumurta hücresindeki kalitesizliğinde indirekt bir işaretidir.

Yumurta hücresindeki değişiklikler Yaşlanan kadın ile birlikte yumurta hücreleri de yaşlanır, bu da sperm tarafından döllenme kabiliyetlerinin azalmasına neden olur. Bu yumurtaların döllenmesi durumunda genetik bozukluklar açısından daha fazla risk söz konusudur. Örneğin, Down Sendromu (21. kromozomun iki yerine üç tane olması, mongol bebek) yaşlı kadınların çocuklarında daha sık görülür.

Kırk yaş üzerindeki kadınların gebe kalma şanslarındaki azalma büyük oranda yumurta hücrelerinde artan kromozomal problemler ile ilgili gözükmektedir. Uygulamanın serbest olduğu ülkelerde yaşlı kadınlarda, genç kadınların yumurta hücreleri kullanılarak yapılan tüp bebek tedavilerindeki başarının, genç kadınların ki ile benzer oranlarda olduğu göstermiştir. Bu da yaşlı kadınların gebe kalmasının önündeki en önemli engelin, yumurta hücrelerinde zaman içinde oluşan problemlerin olduğunu doğrulamaktadır. Maalesef, yaşlanma ile yumurta kalitesinde meydana gelen bu bozulmayı önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

Kısırlığın Nedenleri Nelerdir

İnfertilite nedenleri bazen çok kolay saptanıp çözümlenebilirken bazen de tanı koymak ve sorunları çözmek oldukça zordur. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %40-50’inde sorun erkekle ilgiliyken (Erkek infertilitesi), %40-50’sinde kadında sorun saptanmaktadır (Kadın infertilitesi). Bazen çiftlerin her ikisinde de problemler mevcut olabilir (Kombine nedenler). Buna karşın yapılan temel testler ile infertil çiftlerin yaklaşık %15’inde bir neden saptanamamaktadır (buna açıklanamayan infertilite ya da unexplained infertilite denilir).

Erkeğe ait en yaygın kısırlık diğer bir deyişle infertillite nedenleri, semen ya da menideki sperm sayısında azlık (oligospermi), hareketlerinde yavaşlık (asthenozoospermi) ya da sperm hücrelerinde şekil bozukluğunun olması (teratozoospermi) ya da sperm hücresinin görülememesidir (azoospermi).

Yumurtlamanın az olması ya da olmaması (oligo-anovülasyon) kadında görülen en sık infertilite nedenidir. Kadında infertiliteye neden olan diğer olaylar; yumurtayı ileten kanalların (fallop tüplerinin) tıkalı olması, rahmin (uterus) doğumsal anormallikleri ya da myom gibi iyi huylu urları, rahim içi yapışıklıklar (uterin sineşiler) vb. gibi olarak sayılabilir.

Tüp Bebek Kime Yapılır

 

  • Fallop kanalları olmayan veya herhangi bir nedenle tıkalı olan kadınlar.
  • Gebe kalmak için geçirdiği cerrahi girişimleri başarısız olanlar ve cerrahinin çok riskli olduğu kadınlar
  • Sperm sayısı, hareketliliği ya da şekil bozukluğu olan ve bu nedenlerle çocuk sahibi olamayan erkekler
  • Çocuk sahibi olamama nedeni; endometriyozis, rahim ağzındaki salgının sperm hareketlerini bozması (servikal faktör), yumurtlamama (anovülasyon) ve açıklanamayan infertilite (unexplained infertilite) sorunu olup daha basit ovülasyon indüksiyonu ve IUI (aşılama) gibi tedavilerle gebelik elde edilememiş olanlar
  • Yaşı 35’ in üzerinde olan ve over rezervi düşük olan kadınlar
  • Genetik tanı gerektiren hastalıkların varlığı

Ankara Tüp Bebek Merkezi

Ankara Tüp Bebek Merkezi ve Özel Ankara Tüp Bebek Merkezi adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Ankara Tüp Bebek Merkezi ve Özel Ankara Tüp Bebek Merkezi iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu