Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Ankara'da hurda araç kabulü devam ediyor - Ankara Şehir Portalı
Genel

Ankara’da hurda araç kabulü devam ediyor

Euro ile Kira

En başta çevre kirliliği olmak üzere, eski teknoloji ile üretilmiş ve trafik akışının yavaşlamasına sebebiyet veren, yakıt tasarrufu gibi birçok konuda dezavantajı bulunan eski ve hurda araçların toplanmasına devam ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi , eski araçları trafikten çekme çalışmalarını sürdürüyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliği’nde belirtilen esaslar çerçevesinde Büyükşehir tarafından 27 Temmuz 2017’den bugüne kadar Etimesgut Hurda Toplama Merkezi’nde bin 417 hurda araç bedelsiz olarak toplandı. Belediye, teslim aldığı araçları geri dönüşüm için Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na gönderiyor. 1998 model ve 16 yaş arası araçlarını teslim eden mükellefler, yeni araç alımlarında ÖTV indirimden, 1997 model ve daha eski araçlarını teslim edenler ise hem ÖTV indirimi hem de vergi affından faydalanıyor.

ÖNCE NOTERE MÜRACAAT

Fiziki bütünlüğünü koruyan hurda aracı Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz teslim etmek isteyen vatandaşlar önce notere müracaat ediyor.

Vatandaşlar ilgili kanun maddeleri hükmünden yararlanabileceklerine dair belge, kimlik ve ruhsat tescil fotokopisi ile daha sonra Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı bankodan işlemlerini gerçekleştiriyor. Randevu alan araç sahipleri; Etimesgut’taki Araç Toplama Merkezi’ne hurda araçlarını taşıt teslim tutanağı karşılında teslim ediyor.

VASİLER VEKALETNAME İLE İŞLEM YAPABİLİYOR

Ruhsat sahibi yerine teslim edecek kişi ya da kurum, noter onaylı vekaletname ile işlemlerini gerçekleştirirken, hurda araç şirket aracı ise şirketin aracı teslim etme konusunda yetkili personeli, imza sirküleri (ıslak imzalı), ticari sicil gazetesi, vergi levhası ile başvuru yapabiliyor. Ruhsat sahibi vefat etmiş ise veraset ilamı ile araçta kimler hak sahibiyse ya da vasiler, noter onaylı vekaletname ile işlemlerini tamamlıyor.

Hurda Araç Alımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu