Kısa Bilgi

Berat Kandili Nedir Nasıl İbadet Etmek Gerekir

Berat Kandili Nedir?

Berat kelimesinin anlamı beri olmak, kurtulmak ve suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berabet ve beraet aklanabilmek, beri olabilmek, temiz ve suçsuz duruma çıkabilme demektir. Mü’minlerin bu gecede günahlarından kurtularak ilahi bağışa ermelerine sözlük manasına uygun olup Berat Gecesi ismi verilmiştir. Bu gecede yapılacak olan ibadet ve taat ile sevap ve feyz kazanılabilmektedir.

Berat Kandili’nde Nasıl İbadet Edilmesi Gerekir?

Şa’ban-ı şerifin 15. Berat gecesinde akşam namazı kılındıktan sonra üç defa Yasin süresi ve hepsinin sonunda da Berat duası okunmalı. 1. Yasin-i Şerif okunduktan sonra duaya geçildiğinde ”Allah’ın said kullarından olmak” niyeti ile okunmalıdır. 2. defa okunurken de ”hayırlı ömür uzunluğu” niyetiyle okunmalı. Son defa okunacağı zaman ”kaza ve belalardan emin olup hayırlı rızık” niyet ile okunması gerekir.

Bunun dışında Berat gecesinin yatsıdan sonrasında ikide bir selam verilmesi üzere yüz rek’at namaz kılınmalıdır. Her re’kat başına da Fatiha okunduktan sonra 10 defa İhlas-ı Şerif okunmaktadır. 10 defa İhlas-ı Şerif okuma kudretine sahip olmayanlar ise 5 ya da 3 defa okumalıdır. Bu namazı tam kıldıktan sonra okuyabildiğiniz kadar salavat-ı şerife ve huzur-ı kalble tevbe, istiğfar ederek Allah Teala Hazretlerinden dünyevi ve uhrevi hacelerini talep ve niyaz etmelidir.

Berat Kandilinde Okunacak Dualar

Berat gecesinde kılınması için tavsiye edilmiş olan Hayır Namazı bulunmaktadır. 100 rekatlık olan namzı kılan her kimse o yıl öldüğü zaman şehitlik mertebesine nail edilmiş oluyor. Namaza başlarken şu şekilde niye edilmelidir;

”Ya rabbi, niyet ettim rıza-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süeda defterine kaydeyle.”

Her rekat sonrasında Fahita suresinden 10 İhlas-ı Şerif okunur. İki rekat bitiminde selam verilip 100 rekate tamamlanmalı.

Namazdan sonra; Allah’ü Teala’nın ”hu” ism-i şerifinin ebced hesabına göre sayısı 11’dir. Resulullah Efendimiz’in adlarından ”Taha”nın ebced hesabı iyi sayısı 14 olduğundan aşağıda vereceğimiz 11 adet 14 defa okunmalıdır.

1.İstiğfar

2.Salevat-ı Şerife

3.Fatiha-i Şerife

4.Ayet’ül-Kürsi

5.Tevbe Suresinin son 2 ayeti besmeleyle beraber

6.14 defa Yasin, Yasin.. diyerek 1 Yasin-i Şerif.

7.İhlas-ı Şerif

8.Felak Suresi

9.Nas Suresi

10. Sübhanallahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahil’l-aliyyi’l-azim duası 14 defa okunmalıdır.

11.Salevat-ı Şerife 14 defa okunarak, dua edilir.

19 Nisan, Cuma

Berat Kandili 2019 (Türkiye)

Tarihte değişiklik olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu