Kısa Bilgi

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, herhangi bir merkezi kuruluşla ya da bir bankayla ilişkisi olmayan dijital ortam içinde yaratılmış olan dijital paradır. Bitcoin’i çevreleyebilen karışıklığın bir tarafını kesebilmek için iki bileşen olarak ayırmalıyız. Bir taraftan dijital kavramın sahipliğini gösteren kod parçacığı bitcoin-token bulunuyor. Diğer taraftan bitcoin tokenin dengesini tutan dağıtılan ağ olan bir protokol bulunuyor. Her ikisi bitcoin olarak isimlendirilmektedir. Sistem , banka ya da ödeme ağ geçidine benzer merkezi bir yerden geçmeden kullanıcılarının arasında ödeme yapabilmesi için bir düzenek bulunmaktadır.

Bitcoin elektronik şekilde oluşturulur ve düzenlenir. Bitcoinler avro veya dolar gibi basılmıyor. Özgür yazılımı kullanıp dünyanın her bir tarafından bilgisayar üzerinden üretilmektedir.

Geleneksel para biriminin bazı özellikleri ile alakalı bilgi sahip olan, kriptografiye dayalı doğrulamalarla büyüyebilen varlık sınıfı bugünkü kripto para birimleri olarak kullandığımız ilk örneklerden biridir.

Bitcoin’i Bulan Kişi

Satoshi Nakamoto adlı yazılım geliştiricisi bulmuştur. Burada asıl fikir hiçbir merkezi yere bağlı olmayacak şekilde çok düşük bir işlem ücreti ile anlı olup elektronik ortama aktarılan para birimini oluşturabilmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu