GenelSağlık

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Özellikle kışa girerken ve kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları çok sık görülmeye başlıyor. Üst solunum yolu iltihapları ile beraber boğaz ağrısıda en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında geliyor. Boğaz ağrısından yada tahrişten kaynaklı olan yutkunma, yemek yeme veya konuşma güçlüğü ile hayat kalitesi oldukça düşebiliyor. Bizim sizlere tavsiyemiz her türlü rahatsızlık durumunda ilk başvurmanız gereken yer her zaman doktorunuz olmalıdır. Doktorunuz sizin rahatsızlığınızın nedenini belirleyerek en doğru tedavi yönteminin uygulanmasını sağlayacaktır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen 8 Yöntemide Evde Deneyebilirsiniz.

1- Tuzlu Su ve Karbonat Karışımı Gargara

Karbonat ve tuz karışımı boğazınızın temizlenmesine ve mikroplardan arındırılmasına yardımcı olacaktır. Bir su bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı kadar tuz ve yine bir çay kaşığı kadar karbonat ilave ederek karıştırınız. Bu gargarayı kullanmadan önce dişlerinizi fırçalayarak ağız içinin temizlenmesi gargaranın etkisini arttıracaktır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra hazırladığınız gargarayı başınızı yukarı kaldırarak özellikle boğaz bölgesi üzerinde uygulamanız en hızlı ve yüksek faydayı sağlayacaktır.

2- Limon, Bal ve Zencefil Mucizesini Deneyin

Boğaz ağrısı için evde hazırlayabileceğiniz en iyi karışımlardan birisi budur. Özellikle balın boğazı yumuşatma özelliği ile limonun antibakteriyel özelliği tamda aradığınız iki şey. Bunlarla zencefilin balgam söktürücü ektiside bir araya geldiği zaman, boğaz ağrısından kurtulmanız olası. Bu karışımı iki kaşık bal ile yarım limonun suyunu ve bir çay kaşığı kadar zencefili az miktar ılık su ile karıştırarak elde edebilirsiniz.

3- Mentolün Gücünü Kullanın

Mentol nane esansından elde edilen, renksiz, keskin kokulu bir tür alkol türüdür. Alkol ise hem bakterilerle savaşırken hemde solunum yollarının açılmasına yardımcı olacaktır. Kaynattığınız 1 bardak suyun içine kürdan ucu ile atacağınız mentollü karışımları (viks gibi) derin derin soluyarak hem nefes yollarınızın rahatlamasına hemde burnunuzun açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

4- Adaçayı ve Ihlamur

Boğazınızda oluşan tahrişi giderme konusunda ilk başvurabileceğiniz şeylerin başında adaçayı ve ıhlamur gelmektedir. Adaçayı veya Ihlamur çayları ile boğaz ağrınızı azaltabilirsiniz.

5- Sigara ve Egzoz Dumanından Uzak Durun

Özellikle sigara içmek yada sigara dumanına maruz kalmak boğaz ağrınıza ağrı eklenmesine sebep olacaktır. Sigara kadar olmasada boğazınız için zararlı olan şeylerin başında yoğun egzoz dumanı gelmektedir. Bu ve benzeri kötü solunum koşullarından uzak durarak boğaz ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

5. Bol bol ılık su için
Bol bol su tüketmek vücudun, dolayısıyla havayollarının nemli kalmasını sağlıyor. Bu sayede de ağız kuruluğunu önlüyor, boğazdaki tahrişi azaltıyor, varsa mukusun daha kolay çözünmesine yardımcı oluyor. Günde en az 1.5-2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Suyu ılık olarak, yani oda sıcaklığında iken içmeye de özen gösterin, çünkü buzdolabında beklemiş soğuk su da boğazdaki tahrişi arttırabiliyor.

6- Boğaz Kuruluğuna Dikkat

Özellikle kış aylarında kalorifer gibi etkenler yüzünden uyku esnasında solunan kuru hava boğazın tahriş olmasına neden oluyor. Evde kullandığınız ısıtıcınızın yakınına yada üzere bir kap su koyarak soluduğunuz havanın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

7- Yüksek Sesle Konumayın

Bağırmanıza neden olacak ortamlarda bulunmak yada yüksek sesle uzun süre konuşmak boğaz ağrınızın artmasına neden olabilir. Özellikle kış aylarında sesinizi kullanırken buna dikkat etmelisiniz.

8- Soğuk Gıdalardan Uzak Durun

Boğaz ağrısı veya üst solunum yolu iltihaplarında soğuk gıdalardan uzak durmak ve mümkün olduğunca ılık olarak gıdalarınızı tüketmeniz boğaz ağrınızın geçmesi konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu