Ankara Tüp Bebek Merkezleri

Centrum Tüp Bebek Merkezi

ux seo

Centrum Tüp Bebek Merkezi / Centrum Tüp Bebek Merkezi Ankara

Centrum Tüp Bebek Merkezi Adres: Gaziosmanpaşa Mah.  Nene Hatun Cad.  No:102, 06700 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Centrum Tüp Bebek Merkezi Telefon: +90 312 4466666 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Centrum Tüp Bebek Merkezi Alternatif Telefon: +90 533 2059224

Centrum Tüp Bebek Merkezi Faks Numarası: +90 312 4471818

Centrum Tüp Bebek Merkezi E-Posta Adresi : info@centrumtupbebek.com

 

Kişiye Özel Embriyo Transferi Tüp Bebekte Başarıyı Arttırıyor

Tüp bebek tedavisine başvuran bireylerin hepsi, aynı nedenden dolayı kısırlık problemi yaşamamaktadır. Çiftler arasında doğurganlık tedavisinin gerekli olduğu birçok sağlık sorunu mevcuttur. Bu nedenle tüp bebek aşamalarının tek tip yöntemlerden oluşması beklenmemelidir. Tedavi esnasında uygulanması gereken işlemlerin kişiselleştirilmesi, her zaman için tedavinin başarı oranını arttıracaktır.

Embriyo transferi neden gereklidir?

Yumurtlama bozuklukları, yumurtalık yetmezliği, endometriozis, fallop tüplerinin hasarlı olması, rahim içi fibroidleri, birtakım sperm sorunları, açıklanamayan infertilite ve genetik faktörler nedeniyle tüp bebek yöntemine ihtiyaç duyulabilir. Tüp bebek yönteminin başarıyla sonuçlanabilmesindeki en büyük etken, embriyo seçimi ve transferidir.

Embriyo transfer süreci nasıl gerçekleşir?

Sperm ve yumurta hücreleri elde edilerek üretilen embriyoların, yaklaşık 5-6 gün boyunca transfer öncesinde bekletilerek gelişim süreci izlenir. Yeterli olgunluğa ulaştığında kadın, transfer için hazırlanır. Embriyonun transfer edilmesi kısa sürede gerçekleşen basit bir işlem olduğu için herhangi bir anestezi işlemine gerek görülmemektedir. İnce, uzun bir katater içerisine yerleştirilen embriyo; transvajinal bir ultrason eşliğinde vajinadan rahime kadar ilerletilir. Rahime bırakıldıktan sonra işlem sonlanır ve gebelik sonucunu almak için yaklaşık 2 hafta beklenir.

Embriyo transferi nasıl kişiselleştirilir?

Embriyoların başarılı bir şekilde rahim iç duvarına yerleşebilmesi çoğunlukla iki faktöre bağlıdır. Bunlar; embriyonun kalitesi ve rahimin hamilelik için hazır olmasıdır. İmplantasyon başarısızlıklarının çoğu, embriyodaki kromozom anormalliklerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin; bir kadın yumurta kalitesizliği problemi ile tüp bebek yöntemine başvuruyorsa öncelikle yumurta kalitesi iyileştirilmelidir. Aynı şekilde rahim, hamilelik için uygun bir durumda değilse, rahim sağlıklı hale getirilmelidir.

Kişiye özel embriyo transferi için hangi yöntemler mevcuttur?

Tekrarlanan tutunma başarısızlığının tespit edilmesi: Daha önce tüp bebek yöntemi ile embriyo transferi yapılmış fakat başarısız olunmuş ise, bunun nedeni tamamen araştırıldıktan sonra yeni bir döngüye başlanılmalıdır. Eğer embriyonun rahime yerleşmesi olumsuzsa genellikle rahim içi fibroidleri, rahim deformasyonu, enfeksiyon, genetik bozukluklar, kanda pıhtılaşma problemleri gibi sorunlar mevcut olabilmektedir. Gerekli tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra yeniden tüp bebek döngüsüne başlanabilir.

  • Rahim iç duvarının hamileliğe elverişli hale getirilmesi:

Embriyonun rahimde gelişebilmesi için rahim iç duvarının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Normalden daha ince veya fazla kalınlıkta olması hamileliği olumsuz hale getirebilmektedir.

  • Uygun tarihin belirlenmesi:

Her kadının biyolojik faktörleri birbirinden farklıdır ve bunun için tüp bebek tedavisinin başlangıcında doğal döngüyü bastırmak adına birtakım ilaçlar verilir. Takviye olarak verilen hormon düzeylerinin uygunluğu düzenli olarak takip edilmeli ve embriyo transferi bu tarihe göre gerçekleşmelidir.

  • ERA testinin yapılması:

ERA testi, oluşturulan embriyolardan hangisinin rahim tarafından kabul edilme oranının yüksek olup olmadığını belirleyen önemli bir tetkiktir. Rahim iç duvarından alınan doku örneği ile gerçekleştirilen bu testte, örnekteki genlerin embriyonun tutunabilmesi için gerekli olan işlevselliği ölçülür. Embriyonun hangi gün transfer edileceği de bu sonuca göre belirlenecektir. ERA testi, özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları için önemli bir gelişmedir.

Embriyo transferi sonrası neler yapılmalıdır?

Embriyo transferinden hemen sonra kısa süreli kramplar hissetmek normaldir. Hekiminizin uygun görmesi durumunda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Embriyo transferinin başarılı olması için sürekli olarak yatmak, hareket etmekten kaçınmak etkili değildir. Kişinin günlük yaşantısına normal bir şekilde devam etmeli, stresten uzak durması, sağlıklı beslenmesi gerekir. Ağır aktivitelerden, yorucu egzersizlerden uzak durulmalı ve hekiminizin uygun gördüğü güne kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Tüp bebek sürecinin vermiş olduğu psikolojik baskı ve hormon ilaçlarının sonucunda birçok çiftin cinselliği arka planda bıraktığı bilinen bir gerçektir. Tampon kullanmak, ortak kullanım alanı olan hamam veya sauna gibi ortamlardan uzak durmak enfeksiyon riski taşımamak için önemlidir.

Tüp Bebekte Yeni Ameliyat Teknikleri

Doğal yöntemlerle üreme problemlerinin önüne geçilememesi durumunda, yardımcı üreme teknikleri devreye girecektir. Tüp bebek, bu yöntemler arasında başarı şansı yüksek olan bir prosedür olduğundan, bebek sahibi olamayan çiftler için önemli bir umut ışığıdır. Tüp bebek yöntemi, ilk olarak 1978 yılında başarıya ulaşmış ve devamlı olarak gelişmeye devam eden bir dizi işlemler içerir. Başarı oranını sürekli arttırmak amacıyla tüp bebekte yeni ameliyat teknikleri ve yardımcı yöntemlerle desteklenmektedir. Tüm bu tekniklerin uygulanabilmesi için öncelikle doğurganlık problemin türünü en iyi şekilde belirlemek ve bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştirilir?

Tüp bebek uygulaması, yumurta ve spermin vücut dışında yani laboratuvar ortamında döllenmesinin amaçlandığı aşamalardan oluşmaktadır. Öncelikle kaliteli yumurta ve sperm hücreleri elde etmek için toplama işlemleri gerçekleştirilir. Birtakım tekniklerle döllendirilen bu hücreler, embriyoları oluşturur. Embriyo veya embriyolar, ince bir katater yardımıyla kadının rahmine aktarılır ve rahim astarına tutunması amaçlanır. Bu işlem kısa sürede gerçekleşir ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Transfer sonrasında yaklaşık olarak 2 hafta beklenmeli ve gebelik testi yapılmalıdır.

Tüp bebek yöntemi hangi durumlarda uygulanabilir?

Sağlıklı bir rahim ve kaliteli yumurta ile sperm hücreleri, tüp bebek yönteminin gerçekleşmesi için temel koşullardır. Üreme organlarında meydana gelen polip, miyom ve yapışıklıkların mutlaka tüp bebek işlemlerine başlamadan önce tedavi edilmesi gerekir. Bu tür problemin çözülmesinde kullanılan en yaygın yöntem, histeroskopi ameliyatlarıdır.

Histeroskopik ameliyat nedir?

Histeroskopi, vajinadan rahime doğru uzanan uzun ve ince bir kameranın yerleştirildiği bir prosedürdür. Bu işlem tanı veya tedavi için kullanılabilmektedir. Histeroskopik ameliyatların en büyük avantajı, komplikasyon riskinin en aza indirilmesi, daha az ağrı duyulması ve çabuk iyileşmeye yardımcı olmaktır. Histeroskopi ile rahim içi fibroidleri, rahim içi yapışıklıklar,  endometriyal polipler ve şüpheli kitlelerin teşhis ve tedavisi yapılabilir. Rahimde veya yumurtalıklarda oluşan bu tür ciddi problemlerin çözümü, tüp bebek yönteminin başarıyla ulaşmasına yüksek oranda katkı sağlayacaktır.

Tüp bebekte yeni ameliyat teknikleri nelerdir?

Tüp bebek işlemi esnasında gerçekleştirilecek bazı uygulamalar, başarı şansının yükselmesine ve canlı doğum oranlarının artmasına yardımcı olur.

  • Mikroenjeksiyon (ICSI):

Sitoplazmik sperm enjeksiyonu olarak bilinen bu yöntem, özellikle erkek faktörlü kısırlık problemi olan çiftler için uygundur. Düşük sperm sayısı, sperm morfolojisi, motilite sorunları veya vazektomi gibi problemlerin çözümünde etkilidir. Bu işlem, yumurta hücresinin sıvısına tek bir spermin enjekte edilmesini içerir. Aşılama, sperm ve yumurtanın döllenmesine yardımcı olma konusunda çok başarılıdır.

  • ERA:

Kişiselleştirilmiş bir embriyo transferi sağlamak için endometriyumun ne zaman uygun olacağını değerlendiren yeni bir yöntemdir. Endometriyumun durumu, tüp bebek tedavisinin başarısını belirlemede çok önemli bir faktördür. Endometriyum, ovulasyonu takip eden implantasyon için optimum kalınlığa ulaşıncaya kadar, döngü sırasında daha kalın olan rahmi kaplayan dokudur. Klasik tüp bebek tedavisinde, embriyonun rahime aktarılması için en uygun zaman tahmin edilir. Her kadının döngüsünün uzunluğu farklıdır. Bu durum, her kadının endometriyumunun farklı zamanlarda olgunlaşması anlamına gelir.

  • PGD (implantasyon öncesi genetik tanı):

PGD, genetik hastalıklar ve kromozomal anormallikler için embriyoları değerlendirme amacıyla kullanılan bir tekniktir. Transferden önce bir veya daha fazla hücrenin, embriyolardan çıkarılmasını içerir. Hücreler daha sonra herhangi bir genetik hastalık için taranır. Bu işlem, dünyaya gelecek olan bebeğin kalıtımsal bir hastalık taşımasını engelleyecektir.

  • Embriyoskop:

Embriyoskop, tüp bebek laboratuvarında yaşayan bir embriyonun gerektirdiği gerekli fizyolojik koşulları sağlayan bir inkübatördür. Sürekli olarak görüntüleri yakalayan ve bunları embriyonik gelişimin bir videosu olarak kaydeden bir kameraya sahip olan, yerleşik bir zaman atlamalı sisteme sahiptir. Bu sistem, embriyoların embriyo hücresi bölünmelerini izlemesine izin verirken, embriyolar hala inkübatördedir ve embriyoların gelişimi üzerine bir çalışma yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

1. Tüp bebek ne zaman gerekli olur?

Tüp bebek işlemi fallop tüplerini atladığı için (başlangıçta fallop tüpleri tıkalı veya eksik olan kadınlar için geliştirilmiştir), fallop tüpüne sahip olanlar için endometriozis, erkek faktör infertilitesi (kısırlığı ve açıklanamayan durumlar için tercih edilen prosedürdür. Çift doğal yollarla çocuk sahibi olamıyorsa, tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

2. Tüp bebek yoluyla bebek sahibi olma riskleri var mı?

Bazı araştırmalar, tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen çocuklarda genel popülasyona kıyasla (% 3-4’e karşı% 4-5) doğum kusurlarının daha yüksek bir insidansını önerirken, bu artışın IVF tedavisinin kendisi dışındaki faktörlere bağlı olması olasıdır. Genel popülasyondaki doğum kusurlarının oranının, büyük malformasyonlar için doğumların yaklaşık% 3’ü ve küçük kusurlar içerilirse% 6’sı olduğunu kabul etmek önemlidir.  Araştırmalar, IVF yani tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen çocukların akademik başarı yanı sıra davranışsal ve psikolojik sağlık açısından genel nüfusa paralel olduğunu ortaya koymaktadır.

3.Tüp bebek ilaçları uzun vadede sağlık riskleri oluşturur mu?

Genel popülasyona kıyasla, hiç çocuk yapmamış kadınların yumurtalık kanseri riski biraz daha yüksek (oranın yaklaşık 1.6 katı). Bu kadınların çoğunun aynı zamanda doğurganlık ilaçları kullandığı düşünülürse, doğurganlık ilaçları ile bu kanser arasında bir bağlantı olabileceği hipotezi ileri sürülmüştür. Bu endişenin ilk ortaya çıktığı 1992 yılından beri birçok çalışma yapılmıştır. Hiçbiri doğurganlık ilaçları ile yüksek yumurtalık riski arasında veya IVF tedavisi ile yumurtalık kanseri riski arasında bir ilişki bulamamıştır.

4. Tüp bebek enjeksiyonları acı verir mi?

Günlük enjeksiyon ihtimali çok yüksek olabilir. Enjeksiyon tüp bebek tedavisinin gerekli bir parçası olsa da, rahatsızlık ve stres en aza indirgemek için ilaç her hasta dikkatle bilgilendirilip desteklemektedir. Bir zamanlar kas içine enjekte edilmesi gereken ilaçların yerini cilt altındaki küçük bir enjeksiyon (subkutanöz) verilen ilaçlar aldı. Bu tür enjeksiyonlar çoğunlukla 10-12 günlük bir süre boyunca alınır ve ardından stimülasyon döngüsünün sonunda yumurtlamayı tetikleyen bir hormon hCG’nin bir intramüsküler enjeksiyonu yapılır. Daha önce sadece intramusküler formda mevcut olan hCG enjeksiyonu, intramüsküler enjeksiyonu önlemek isteyen hastalar için artık subkutanöz formda (Ovidrel) mevcuttur. Ovidrel’deki hCG’nin rekombinant subkütanöz formu intramusküler hCG kadar uzun süre olmamasına rağmen, tüm göstergeler aynı şekilde etkilidir. Yumurta alındıktan sonra, embriyo transferi için uterusun astarını hazırlamak için hastalara bir progesteron hormonu takviyesi verilir. Çoğu hasta için, progesteron bir enjeksiyon yerine bir vajinal tablet veya vajinal fitil şeklinde alınabilir. Bu şekilde, enjeksiyon IVF siklusunun ikinci yarısında tamamen önlenebilir. Progesteron vajinal tabletleri ve fitillerin progesteron enjeksiyonları kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

5. Yumurta toplama prosedürü acı verir mi?

Anestezi yumurta alımı için kullanıldığından, hastalar işlem sırasında hiçbir şey hissetmez. Yumurta alımı küçük, uzun ince bir iğne ile donatılmış bir vajinal ultrason probunun vajinanın duvarından ve her yumurta içine geçtiği küçük bir ameliyattır. İğne her yumurta folikülünü delmekte ve yumuşak bir emme ile yumurtayı hafifçe çıkarmaktadır. Anestezi, yumurta alımı tamamlandıktan sonra hızla azalır. Hastalar yumurtalıklarda uygun ilaçlarla tedavi edilebilen küçük bir kramp hissediyor olabilirler.

6. Tüp bebek tedavisinin uygulanmasına sebep olan kısırlık nedir?

İnfertilite genellikle bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebelik başarısızlığı olarak tanımlanır. Bir yıldan uzun bir süre için düşünmeye çalışıyorsanız, infertilite değerlendirmesini düşünmelisiniz. Bununla birlikte, 35 yaş ve üstü iseniz, potansiyel ihtiyaç duyulan tedaviyi geciktirmemek için bir yıl yerine yaklaşık altı aylık bir korunmasız cinsel ilişkiden sonra infertilite değerlendirmesine başlamalısınız.

7. Kadınlarda tüp bebek uygulanmasına neden olabilecek yaygın sorunlar nelerdir?

Anovulasyon – Anovülasyon, ovülasyon eksikliği veya ovulasyon olmaması anlamına gelir. Yumurtlamadan bir yumurtanın salgılanması olan yumurtlama, hamileliği gerçekleştirmek için gerçekleşmelidir. Yumurtlama düzensiz ise, fakat tamamen yok değilse, buna oligovülasyon denir. Hem anovulasyon hem de oligovulasyon, yumurtalıklarda işlev bozukluğudur. Yumurtlama disfonksiyonu, infertil kadınların yaklaşık% 25’inde ortaya çıkan, kadınlarda infertilitede yaygın bir neden oluşturmaktadır.

8. Polikistik Over Sendromu (PCOS) tüp bebek tedavisi için geçerli sebep midir?

Polikistik over sendromu (PCOS), kadınların% 5-10’unu etkileyen yaygın bir hormonal bozukluktur. Tüp bebek tedavisinde kadın kısırlığında en yaygın sebeplerin başında gelir.

9. Obezite tüp bebek tedavisi için kısırlık sebeplerinden midir?

Obezite derhal hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı ile ilişkileri akla getirir. Ancak, çoğu insan obezite ile infertilite arasında bir ilişki olduğunu öğrenmekten şaşırırlar. Epidemiyolojik veriler, birincil infertilitenin% 6’sını obezitenin, daha da şaşırtıcı olduğunu, kadınlarda düşük vücut ağırlığının birincil infertilitenin% 6’sını oluşturduğunu teyit etmektedir. Bu nedenle, primer infertilitenin% 12’si, vücut ağırlığı saptanmış normlardan sapmalara bağlı olarak ortaya çıkar ve bu infertilite, vücut ağırlığını normal belirlenen sınırlar içine geri getirerek düzeltilebilir. Vücut ağırlığı bozukluklarının sonucu olarak infertil olan kadınların% 70’inden fazlası, eğer kilo alma bozukluğu veya kilo verme diyeti ile düzeltildiyse, spontan olarak düşünebilirler.

10. Çikolata kistim var, tüp bebek tedavisine başvurmalı mıyım?

Endometriozis yani çikolata genellikle uterusun iç kısmını çizen dokuların (endometriyum) uterusunuzun dışına çıktığı sıklıkla ağrılı bir hastalıktır. Endometriozis en sık yumurtalıklarınızı, bağırsaklarınızı veya pelvisinizi örten dokuyu içerir. Nadiren, endometrial doku pelvik bölgenizin ötesine yayılabilir. Bu sebeple de kısırlık oluşabilir. Tüp bebek tedavisine başvuran kadınların büyük bir kısmında çikolata kisti mevcuttur.

11. Miyomum var, tüp bebek başarısını etkiler mi?

Rahimde oluşan miyomlar doğum sonrası yıllarda sıklıkla görülürler. Fibromyomlar, leyomiyomlar veya miyomlar olarak da adlandırılan uterin myomlar, artmış rahim kanseri riski ile ilişkili değildir ve neredeyse hiç kansere dönüşmez. Uterin boşluğun şeklini değiştiren (submuköz) veya dolaşımdaki (intrakaviter) fibroidler doğurganlığı yaklaşık% 70 azaltır ve bu fibroidlerin çıkarılması doğurganlığı% 70 arttırır. Duvarda (intramural) olan, ancak boşluğun şeklini değiştirmeyen veya duvardan çıkıntı yapan (subserozal) diğer fibroid türleri, doğurganlığı azaltmaz ve bu tür miyomların çıkarılması doğurganlığı artırmaz .

12. Tüp bebek tedavisi yumurtalık rezervlerini etkiler mi?

Normal laparoskopi veya ultrason yumurta alımının yumurtalıklara zarar verdiğini gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Aslında, tıbbi literatürdeki bazı raporlar, yumurtalık biyopsisini takiben, hamileliklerin kısırlık öyküsü olan çiftlerde meydana geldiğini önermektedir.

13. Tüp bebek tedavisinde toplanan Hher folikülde bir yumurta olacak mı?

Hastadan hastaya değişiklik gösterir. Bazı hastalarda foliküllerin yarısı kadarında bir yumurta bulunmayabilir.

14. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski var mı?

Evet, birden fazla embriyo transferi yapıldığında, IVF’li gebeliklerin% 25’i ikizlerdir. (Normal popülasyonda, oran, 80 doğumda bir grup ikizdir.) Üçüzler gebeliklerin yaklaşık% 2-3’ünde görülür. Ancak tüp bebek tedavisinde ve ülkemizde çoğul gebelik riskini engellemek için gerekli önlemler alınmıştır.

15. Tüp bebek tedavisin ile dünyaya gelen çocuklarda anomali riski var mı?

Tüp bebek tedavisinde anomali riski, normal gebeliklerde olduğu kadardır.

16. Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Her hasta için gereken süre değişse de genel olarak üç ila altı haftada tamamlanır. Doğurganlık ilaçları yumurtalıkları uyarmak için uygulanır. Daha sonra, ovülasyondan dört ila on gün önce, hasta ultrasonla ve hormon seviyeleri ile izlenir.

17. Kalan embriyolar ne olur?

Kalan embriyoların bertaraf edilmesine ilişkin hastaların çeşitli seçenekleri olacaktır. Bir seçenek, daha sonraki kullanımınız için embriyoların dondurulmasıdır.

18. Tüp bebek tedavisinde düşük riski var mı?

Düşük oranı, IVF için genel popülasyonda olduğu gibi yaklaşık aynıdır. Şayet anne adayının yaşı ileri ise düşük yapma oranları doğal olarak daha yüksektir. Gebelik testi, embriyo transferinden iki hafta sonra yapıldığından, gebeliğin çok erken evrelerinde spontan düşükler meydana gelebilir.

19. Tüp bebek tedavisi yumurtalık rezervlerimi tüketiyor mu?

Bir kadın, yumurtaların tam bir tamamlayıcısı ile doğar. Normal bir yaşam süresince kullanılabileceklerden çok daha fazla yumurta vardır ve IVF prosedürleri ölçülebilir “düşürücü” etkilere sahip değildir.

20. Tüp bebek tedavisinde sperm kalitesini arttırmak için neler yapılabilir?

Yumurtlama gününde sperm kalitesi genellikle 3 ay önce erkeğin bedeninde olanlarla alakalıdır. Bunun nedeni, sperm gelişiminin 3 ay sürmesi. Aşağıda, semen örneğinin mümkün olan en iyi kalitede olmasını sağlamak için kılavuz ilkeler verilmektedir. Tüp bebek tedavisinden önceki 3 ay içinde daha yüksek bir ateşin sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Sperm sayısı ve motilitesi normal gözükebilir, ancak dölleme meydana gelmeyebilir. Tüp bebek tedavisi öncesinde ve sırasında alkol ve sigara kullanımını en düşük seviyede tutun. Tüm testosteron, DHEA ve Androstenedion / Androstanediol hormonu içeren takviyeleri kullanmaktan kaçının.

21. Kilo verme, tüp bebekle gebe kalma şansımı etkiler mi?

Evet. Şişmanlık, vücut kütle indeksi (BMI) 30 kg / m2’den daha büyük, aşırı kilolu ise 25-30 kg / m2 BMI olarak tanımlanmaktadır. (Vücut kitle indeksinizi buradan hesaplayın.) Obezite, infertilite dahil olmak üzere birçok tıbbi problemle bağlantılıdır. Obez ve aşırı kilolu kadınlarda infertilite öncelikli olarak ovulatuar disfonksiyona bağlıdır.

22. Tüp bebek tedavisinde kullanılabilen folik asit nedir ve neden ek olarak uygulanır?

Folik asit, B9 olarak bilinen B vitamini grubundan bir vitamindir. Vücudumuzun, sağlıklı kırmızı kan hücreleri, noradrenalin ve serotonin (sinir sisteminin kimyasal maddeleri) üretmek için buna ihtiyacı var. DNA’nın (vücudun genetik materyali) sentezlenmesine yardımcı olur ve beyin omurilik sıvısının ana maddelerinden biridir. Prekonsepsiyon döneminde, bir kadının hamile kalmasından hemen önce ve hemen sonrasında yeterli folik asit alımı, spina gibi nöral tüp kusurları (folat eksikliğinden kaynaklanan en önemli doğum kusurları) de dahil olmak üzere çeşitli doğuştan malformelere karşı korunmaya yardımcı olur bifida. Ayrıca konjenital kalp kusurları, yarık dudak, ekstremite defekti ve üriner sistem anomalileri riskini% 40 azaltır. Hamile kalmak isteyen her kadın günlük bir folik asidi takviyesi almalı ve sorunlu bebek riskini azaltmak için diyetinin folat bakımından zengin olması gerekir. Folik asit alımı gebeliğinin 1. trimesterinin sonuna kadar devam ettirilmelidir.

23. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kansere neden olur mu?

Danimarka’da 2009’da büyük bir epidemiyoloji çalışması yayınlandı, 35.000 yıl boyunca 54.000 kadın görev yapıyordu. Bu çalışma şunu belirtir: Doğurganlık ilaçlarının kullanımı ve yumurtalık kanseri riski arasında ikna edici bir ilişki bulunamadı. Ayrıca doğurganlık ilaçları ile kullanım döngüleri sayısı, takip süresi veya eşlik arasında bir ilişki bulunamamıştır

24. Tüp bebek tedavisi yalnızca kadın kaynaklı kısırlıklarda mı uygulanır?

Araştırmalar infertilite vakalarının% 40’ının kadın faktörlerden,% 40’ının erkek faktörlerden,% 20’sinin gerek bilinmeyen gerek nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir.

25. Yumurta toplama işleminden sonra kanama olur mu?

İşlemden sonra meydana gelen lekelenme, yumurtanın alınmasından sonra yaygındır. Genellikle bu kanama, vajina duvarında iğne deliğine yerleştirilir.Bu sebeple de kısa sürede kendiliğinden bitecek hafif bir lekelenme olabilir.

26. Embriyo transferi acı verici mi?

Embriyo transferinde. Herhangi bir acı ya da ağrı söz konusu değildir.

27. Embriyo transferi sonrasında yatak istirahati tavsiye edilir mi?

Günün geri kalanında transferin ardından dinlenilmesi ancak rutin iş faaliyetleri ertesi gün yeniden başlatılabilir. Aşırı hiperstimülasyon riski artarsa, hiperstimülasyon giderilene kadar birkaç gün boyunca aktiviteyi azaltmanızı önerilir.

28. Tüp bebek tedavisinden sonra olası gebeliğim ne zaman başlar?

Tüp bebek tedavisinden sonra olası bir gebeliğin başlaması için 12 gün beklemek gerekmektedir. şayet gebelik oluşmuş ise, embriyo transferinden 12 gün sonra kanda yapılan gebelik testi ile tespit edilebilir.

29. Tüp bebek tedavisinde erkeğin sık sık merkeze gitmesi gerekir mi?

Baba adayı yalnızca kısırlık sorunlarının tespitinin yapıldığı ilk aşamada ve sperm örneğinin verildiği aşamada merkeze gelse yeterli olacaktır.

30. Tüp bebek tedavisi pahalı mı?

Tüp bebek tedavisinde maliyetler her hastaya göre değişmektedir. Fiyatların her merkezde farklı olması ve her hastaya göre farklı olmasının birçok sebebi mevcuttur. Kısırlık sebepleri, merkezin başarı oranları, anne adayının yaşı, kullanılan ilaçlar ve kullanılan tüp bebek tedavi yöntemleri gibi birçok etken fiyatların değişmesine yol açmaktadır.

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Centrum Tüp Bebek Merkezi ve Centrum Tüp Bebek Merkezi Ankara adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Centrum Tüp Bebek Merkezi ve Centrum Tüp Bebek Merkezi Ankara iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ux seo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu