Ankara Tüp Bebek Merkezleri

Cihangir Çakıcı Klinik – Ankara Tüp Bebek

Cihangir Çakıcı Klinik – Ankara Tüp Bebek

Cihangir Çakıcı Klinik Adres: Mustafa Kemal Mah.  Eskişehir Yolu, Tepe Prime İş Merkezi, Dumlupınar Bulvarı,   A Blok, No:39-40, 06510 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Cihangir Çakıcı Klinik Telefon: +90 312 4662500 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Cihangir Çakıcı Klinik Alternatif Telefonlar: +90 312 4665756 / +90 538 4422262

Cihangir Çakıcı Klinik Faks Numarası: +90 312 4684949

Cihangir Çakıcı Klinik E-Posta Adresi: iletisim@cihangircakiciklinik.com

 

Tüp bebek nedir?

Tüp Bebek işlemi, kadın yumurta hücresi ile erkek sperm hücresinin vücut dışında çok özel laboratuar şartlarında döllenerek, aralarında kaliteli bir veya iki tanesinin seçilerek rahim içine yerleştirilmesi işlemidir.

Bu Yöntem Kimlere ve Ne Zaman Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi diğer yöntemler kullanılarak hamile kalamayan kadınlarda uyguladığımız bir yöntemdir. Çok özel durumlarda ilk veya tek seçenek olarak başvurduğumuz bir yöntemdir. Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin ilk değerlendirilmesi ve muayeneleri yapıldıktan sonra gerekli ilk testler gözden geçirilir. Kişiye özel bir yaklaşım en büyük gerekliliktir.

Sperm Analizi

Çiftlerin %15 ‘i gebe kalmakta güçlük çekerken bunların %20’sini tek başına erkeklere ait sorunlar oluşturmaktadır. %30 – %40 ‘nda ise kadınlarda ki problemlere eşlik eden erkek faktörleri mevcuttur. Erkeklerdeki problemlerin tespit edilmesi hastayı bilgilendirmek açısından önemlidir. Aynı genler çocuğa geçecek ve onda da aynı problemlere yol açabilecektir ayrıca başarılı bir tedavi içinde yol gösterici olacaktır. Testis kanseri ve beyin sapı tümörlerinin tespit edilmesi hastanın sağlığı açısından da önemlidir.

En önemli teşhis; sperm analizidir. İki ile beş günlük cinsel perhiz sonrası yapılmalıdır. İdeal olanı spermin laboratuar da verilmesidir ancak evde alınırsa bir saat içinde oda sıcaklığı  sağlanarak laboratuara yetiştirilmelidir. Sperm analizinde; sayısı, hareketlilik ve morfoloji tayini önemlidir. Azo sperm diyebilmek için semen santrifüjde en az 15 dakika kalmalı ve elde edilen çöküntü incelenmelidir. Sperm analizinde kabul edilen normal değerler en az 15 milyon olmalı %40 total hareketlilik olmalı ve ileri doğru hareketlilik minimum %32 olmalıdır. Sperm morfolojisini %4 normal olan uygunluk kriteridir . Normal kriterde ise sayı 48 milyondan yüksek olmalı hareketlilik %63 den fazla olmalı ve normal morfoloji oranı % 12 den yüksek olmalıdır.

Sperm Dna Hasar Testi

DNA sperm hasarı infertil erkeklerde daha sık görülür ve düşük dölleme kabiliyetini gösterir. Aynı zamanda spontan tekrarlayan düşüklere de neden olur. Net bulgular henüz olmamakla beraber aşılama ve IVF sonuçlarına etki ettiğine yönelik yayınlar vardır. Anormal DNA yapısının belirgin bir tedavi modeli olmamakla beraber  varikosel tamiri veya antioksidant tedavi yardımcı olabilir.

Genetik İnceleme

Azospermliler ve şiddetli oligospermik hastalarda (<5 milyon/cc) genetik anomali ihtimali daha yüksektir. Y-kromozom mikrodelesyonları, karyotipik kromozom analizleri, kistik fibrozis gen mutasyonu bozuklukları araştırılmalıdır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) İşlemi Nedir

Bu işlemde IVF’den farklı olarak her bir yumurtanın içine bir sperm enjekte edilir ve embriyoların gelişimi için beklenir. Gelişen embriyolardan transfer için uygun olanlar seçilir. Mikroenjeksiyon genellikle sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde tercih edilir.

EMBRİYO TRANSFERİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR ?

Embriyo transferi tüp bebek tedavisinin son basamağıdır. Embriyolar rahime sıklıkla yumurta toplanması işleminden 48-72 saat sonra 2-8 hücreli durumda iken yerleştirilir. Ama işlem 2.-6. günler arasında da yapılabilir.

Embriyo transferi yapılacak hastanın idrara sıkışık olması gereklidir. Karından yapılan ultrason eşliğinde önceden karar verilen sayıda embriyo rahim ağzından ince bir kateter ile bırakılır. Embriyo transfer işlemi ağrılı bir işlem değildir ve anestezi gerektirmez. İşlem sonrası rahim içini döşeyen dokuyu (endometrium) desteklemek için hastaya iğne, fitil ya da krem şeklinde hormon ilaçları verilir. Bu tedavi gebelik oluşursa gebeliğin onuncu haftasına kadar devam eder. Gebelik oluşmayıp adet kanamasının olduğu durumlardaysa kanamanın başlamasıyla birlikte tedavi kesilir. Embriyo transferi sonrası 12. günde hasta kanda gebelik testi için çağırılır. Testi pozitif olanlarda iki gün sonra kan testi tekrarlanır.

Embriyo transferinden sonra normal aktivitelere dönmekle, dinlenmek arasında gebe kalma açısından fark bulunamamıştır. Ancak işlem sonrası 3-4 gün hastaya ağır işler yapmaması önerilir.

Transfer edilen embriyo sayısıyla klinik gebelik oranları arasında direkt bir ilişki mevcuttur.En iyi sonuçlar 2-4 embriyonun transfer edilmesiyle alınır. İkiden fazla sayıda embriyo transfer edildiğinde çoğul gebelik oranları oldukça yüksektir.

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ NEDİR?

Fazla sayıda embriyosu olan çiftlerde transfer edilenlerden arta kalanlar kaliteli ise dondurulabilir ve Türkiye de 5 yıla kadar saklanabilir. Laboratuvar ortamlarının iyi olması halinde dondurulmuş embriyo transferinin başarısı oldukça yüksektir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN BAŞARISIZ OLDUĞU DURUMLARDA NE KADAR BEKLEMEK GEREKİR ?

İdeal olan iki tüp bebek denemesi arasında 1.5-2 ay beklenilmesidir. Maddi durum ve psikolojik faktörler uygun olduğunda ikinci deneme yapılabilir.

TÜP BEBEK UYGULAMASI SIRASINDA KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR

Tedavinin iptal edilmesi: Hastaların tedaviye beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda yumurta oluşmaması durumunda olur. Genellikle bu oran 7’de 1’dir.

Yumurta bulunamaması: Nadiren overle ilgili problemler, daha sık olarak yumurta toplama işlemi öncesinde yumurtlama olması veya ultrason ve E2 takipleri normal olmasına karşın follikülden yumurta çıkmaması (Empty follikül sendromu) sonucu oluşur. EFS tüm siklüsların %2-7’sinde görülür ve özellikle kadın yaşının ileri olması halinde tekrarlama olasılığı %20’ye kadar çıkar.

Transfer zorluğu: Kadının anatomik problemleri nedeniyle embriyo transferi çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik şansı düşmektedir.

Sperm bulunamaması: TESE uygulanan hastaların yaklaşık %40’nda sperm bulunamaz ve tedavi mecburen iptal edilir.

Döllenmenin olmaması: Yumurta toplama işlemi uygulanan kadınların %5’inde görülür. Çoğunlukla düşük sperm sayısına ya da yumurta ile ilgili problemlere bağlı olsa da her zaman nedenini ortaya koymak mümkün olmayabilir.

Gebelik testi öncesi kanama: Dış gebelik olasılığı: Tüp bebek uygulamalarından sonra dış gebelik ihtimali %1-3 arasındadır. Tüplerle ilgili ameliyat veya hasarlanma öyküsü olan kadınlarda görülme ihtimali artar. Çoğunlukla kahve rengi, lekelenme şeklinde vajinal kanama ve kasık ağrısı vardır ve seri kanda gebelik testi (beta HCG) takibinin yanında vajinal ultrason ile tanınabilir. Test gününden önce kanaması olanlarda gebelik şansı düşmekle birlikte gebelik olmadığı anlamına gelmez.

Ovarian Hiperstimülasyon sendromu (OHSS): Bazı kadınlarda yumurta üretimini artırmak için kullanılan ilaçlara karşı overlerin aşırı cevap vermesi nedeni ile oluşan bir durumdur. Kesin nedeni bilinmemektedir. Hastalarda uyarılmayı izleyen iki hafta içerisinde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bu durum karın boşluğu ile diğer vücut boşluklarında sıvı toplanması şeklinde ortaya çıkar. Belirtiler şişkinlik, alt karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ağır vakalarda nefes darlığı ve kan pıhtılaşmasında artış şeklindedir. Tüp bebek uygulanan hastaların çoğunda hafif belirtiler görülebilmekle birlikte hastaların %5’inde durum giderek daha şiddetlenir ve bu hastaların hastanede yatarak tedavisi gereklidir. OHSS açısından riskli olan kişilerde tedavi iptal edilebilir veya yumurtalar toplandıktan sonra embriyo transferi ertelenebilir ve yumurtalar dondurulabilir ya da ilaç dozu düşürülebilir

Embriyo Transferinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Transfer sonrası yatağına alınan hasta burada 2 saat kadar istirahat etmelidir. 1 gün Sonrasında ikamet ettiği evine gitmesinde sakınca yoktur. Transfer işlemi tamamlanan hastaların ilaçlarını tıbbi ekip personelinin tarif ettiği şekilde kullanması hayati önem arzetmektedir. Hastalar 1 gün sonrasında dikkatli olmak kaydıyla günlük hayatlarına yavaş yavaş dönmelidirler. Hasta olmamak için mevsimlere uygun giyinmenin yanında dengeli ve düzenli beslenme sayesinde kabızlıktan korunabilirler.

Cihangir Çakıcı

Cihangir Çakıcı Klinik ve Cihangir Çakıcı Tüp Bebek adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Cihangir Çakıcı Klinik ve Cihangir Çakıcı Tüp Bebek bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu