Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Deizm Nedir? Deizmin Özellikleri Nelerdir? - Ankara Şehir Portalı
Kısa Bilgi

Deizm Nedir? Deizmin Özellikleri Nelerdir?

Euro ile Kira

Deizm Nedir?

Deizm inancı, sadece Tanrıya inanılır ve asla hiçbir din kabul edilmez. Deizmde her şeyi yaratan, evreni saat gibi düzenli bir şekilde kuran Tanrı inancı yer alır. Fakat bu Tanrı günümüzdeki zamana karışmamaktadır. Kişisel değil ve asla vahiy aracılığı ile herhangi bir din oluşturmamış veya insanlığa seslenmemiştir.

Deizm Nedir

Deizm düşüncesine göre Tanrı tüm evreni ilk başta yarattı. Bir daha yaratmış olduğu evrene de asla müdahale etmedi. Bundan dolayı deistler kutsal kitapta bulunan ve İncil’deki gerçekleşmiş olan mucizeler, vahiy yolu ile peygamberlere gönderme veya Tanrı’nın beden alıp insan olarak gelmiş olmasına asla inanmamaktadırlar. Deizm dünyasında ele alınan asıl olay doğayı gözlemleyip Tanrı’nın varlığına sıfatlarına ulaşabilmektir. Bunlar sadece tek bir Tanrı varlığına doğal işaret olabilirler fakat görkemli Tanrı’nın insanlığa ulaşmasına veya hitap etmek isteyeceğini asla kabullenmemektedirler.

Deizmin kaynağı mantık ve doğadır. Deistlerin her biri iman kavramına da karşı olmaktadırlar. Harikalar yaratan birinin olduğu zaten gözleri önündedir. Aklıyla bunu görüyorlar. Bundan dolayı da Tanrıya iman etmem gerekmemektedir diyerek Voltaire’e dayandırmış oldukları Tanrı görüşüne ulaşıyorlar.

Deizmin Özellikleri Nelerdir

Deizmin Özellikleri Nelerdir?

Deizm inancında İslam, Hristiyanlık, Musevilik dinlerinde bulunan Cennet, Cehennem, Kader, Ahiret, Şeytan, Peygamber, Kutsal Kitap, İbadet, Vahiy kavramları yoktur. Deizmin özünde böyle bir inanış olmasa dahi bazı deistler ölümden sonra yeniden dünyaya gelmeye yani reenkarnasyona inanırlar. Deizm felsefesini benimsemiş olan yazarlar Allah’ın tanımlarken Doğanın Tanrısı, Evrenin Büyük Mimarı, İlahi Saatçi gibi tanımlamaları kullanırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu