Ankara Diyetisyen

Diyetisyen Aylin Aydın – Ankara Diyetisyen – Çankaya Diyetisyen

Garantili SEO Hizmeti

Diyetisyen Aylin Aydın / Ankara Diyetisyen / Çankaya Diyetisyen

Diyetisyen Aylin Aydın Adres: Çankaya Mah.  Cinnah Cad,  No:33/13  06690 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Diyetisyen Aylin Aydın Telefon: +90 312 4404240  Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Diyetisyen Aylin Aydın Alternatif Telefon: +90 531 5256272

Diyetisyen Aylin Aydın E-Posta Adresi: info@aylinaydin.com.tr

Ankara Diyetisyen

 

KIŞ SEBZELERİ NELERDİR

Türkiye o kadar şanslı bir ülke ki insanlar dört mevsimi de aynı anda yaşayabiliyorlar. Ülkemizin iklimi her mevsim adeta bir ecza deposu gibi çalışıyor. Bu güzel doğa bizlere kış hastalıklarına karşı dayanıklı yapan sayısız mucizevi içeriğe sahip sebzeleri, meyveleri, tohumları ve baharatları her daim cömertçe sunuyor. Bu sebzelerden bazılarını şimdi tek tek inceleyelim.

PIRASA

Soğan ve sarımsağın yakın akrabası olan pırasa posa açısından oldukça zengindir. Bu özelliğinden dolayı; kan kolesterolünü düşürürken, kabızlığın çözümünde de işimizi kolaylaştırmaktadır.Pırasa içerdiği kükürtlü bileşikler ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma yüzdesini düşürmektedir. Grip olmamak, virüslerle savaşmak için kış mevsimi boyunca haftalık yemek menünüze pırasayı ilave etmeyi unutmayın. B grubu zengini olan ve bu özelliği sayesinde sinir sistemimizi koruyan pırasa alkışı ve tüketilmeyi hak ediyor sanırım. İçerdiği beta-karotenden ile de cilt sağlığınıza destek olan pırasa aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum mineralleri sayesinde hem kemik hem de kas kitlenizin korunmasında size yardım etmektedir.

 

ISPANAK

Yeşil yapraklı sebzelerin kraliçesi olan ıspanak kış aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Temel Reisin bile hayran olduğu Ispanak folik asit ve A vitamini zenginidir. Ayrıca C, K vitaminleri, potasyum, kalsiyum,demir ve göz sağlığını yakından ilgilendiren luteini de içinde barındıran ıspanak;kemik sağlığı konusunda da en büyük destekçiler arasındadır. Yine son yapılan çalışmalarda düzenli tüketilen(haftada 2 kez) ıspanağın alzheimer riskini azaltabileceğine dair veriler elde edilmiştir. Yukarıda saydığımız tüm yararlı özellikleri yanı sıra karaciğer ve midenin de dostu olan sağlık deposu bu güzel sebzeyi tüketmemek mümkün değil. Ispanağın sadece sıcak yemeğini değil çiğ olarak salatasını da yapabilirsiniz.

KEREVİZ

Kökünde, sapı da yaprağı da faydalı olan mucizevi sebze kereviz; karaciğer üzerinde karaciğer dostu olarak bilinen enginar’dan bile daha fazla etkinliğe ve koruyuculuğa sahiptir.Besleyicilik değeri oldukça yüksek olan kereviz, A, B,C ve E vitaminleri başta olmak üzere çinko, bakır, kalsiyum, mangan, fosfor ve selenyum mineralleri bakımından oldukça zengindir.Kereviz; İdrar söktürücüdür.İçerdiği apiol adlı etken madde aracılığı idrar yollarını da temizler. Posa yönünden zenginliği sayesinde sindirimi kolaylaştırır kabızlığı çözer, sinirleri yatıştırır.Bedeni ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kış mevsimi boyunca karşılaşılacak virüslerle savaşmayı kolay hale getirir.Romatizma, artrid ve gut tedavisinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca kerevize kokusunu veren fitalid maddesi stres hormonunu azaltır.Yemek olarak, çorba olarak, salata olarak günlük beslenmenize ilave edebileceğiniz kereviz’i alışveriş listenizde ön sıralara yazmayı unutmayın.

 

LAHANA

C vitamini, K vitamini,kalsiyum, folik asit ve selenyum gibi mücevher değerinde vitamin ve mineralleri içeren lahana ; sülforafan denilen kanser savar maddeden de oldukça zengindir.Tüm bu güzel besin içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı savaşı bizim kazanmamızı sağlarken, kansere karşı koruyucu bir bariyer ile de sağlığımıza sağlık katmaktadır. Lahana ;düşük kalori içeriği,ödem attırabilme özelliği nedeni ile de zayıflama diyetlerinde kullanılmaktadır. Sıcak yemeği,dolması ,çorbası yapılabileceği gibi çiğ olarak salatalarınıza da kış ayları boyunca lahanayı ilave edebilir yukarıda ki güzel özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Bağışıklık güçlendiren çorba hazırlamaya ne dersiniz?

6-7 yaprak lahana, yarım bağ ıspanak, 1 orta boy domates, 1 küçük boy soğan, 1-2adet pırasa, 1 küçük boy havuç , 1 kapya biber, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 demet maydanoz, 1 yemek kaşığı biber salçası,1 yemek kaşığı zeytinyağı, 4 bardak su. Bütün malzemeyi doğrayın üzerine 4 bardak su ekleyin. Malzemeler yumuşayana kadar pişirin ve blender dan geçirip süzme çorba haline getirip afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Zerdeçal mucizesİ

Zerdeçal kurkumin özü içerir. Yapılan çalışmalar gösterdi ki kurkumin iyi bir kanser savar, tümör oluşumunu önleyen aktif bir madde. Aynı zamanda iltihap azaltıcı, yangı önleyici, ağrı hafifletici, hafıza koruyucu, alzheimer riskini azaltıcı,eklem ve kalp sağlığını koruyucu kısacası yaşam kalitesini arttırıcı. Bu mucizeye günlük beslenmenizde yer açın. Sebzelerinize, çorbalarınıza, yoğurdunuzun üzerine ilave edeceğiniz 1 tatlı kaşığı zerdeçal bu güzel özelliklerden yararlanmanızı sağlayacaktır.

ÇİKOLATA FAYDALARI 

Ruhumuzun besini çikolatanın geçmişi bundan tam 4000 yıl öncesine dayanıyor. Tarihi kaynaklara göre çikolata ilk kez Meksika topraklarında içecek şeklinde kullanılıyor. M.Ö. 1900’lerde şu anki Meksika topraklarında yaşamını sürdüren Olmekler’den önceki toplumun keşfi olduğu düşünülüyor. İlk çikolata bugünün çikolatalarından çok farklı; sıvı halde acı bir içecek. Olmek, Aztek ve Mayalar bu içeceğin enerji ve güç verdiğini, kişiyi mutlu ettiğini düşünerek mistik bir özelliği olduğuna inanıyorlar. Çikolatanın Amerika’dan Avrupa’ya, oradan da dünyaya yayılması İspanyol bir kaşif sayesinde oluyor. Kakao Avrupa kıtasına ilk geldiğinde uzun süre, geldiği yerdeki gibi, içecek olarak tüketilmiş. İçine süt katmayı, aynı çayda olduğu gibi, İngilizler yaygınlaştırmıştır.
Çikolatanın temel maddesi kakao pek çok faydalı vitamin (B grubu) ve minerali (magnezyum, çinko, demir, manganez, kalsiyum, potasyum) içerisinde barındırır. Kakao flavanoid ve polifenol deposudur. Bu besin maddeleri, sağlığı korur, antioksidan savunma sistemini arttırarak bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda kakao yağının vücuda yararlılığı yüksek olan oleik asitten de zengin olduğu bilinmektedir. Burada önemli olan nokta kakao oranı yüksek, içerisine çok eklenti yapılmadan hazırlanan çikolataları tüketmektir. Yani doğru olan tercihimizi bitter çikolatadan yana kullanmak olacaktır. Sağlık açısından dikkat edilmesi gereken şey bitter çikolata’da bulunan kakao oranıdır. Özellikle tercihinizi kakao oranı %70 ve üzeri olan çikolatalardan yana kullanarak kakaonun vücuda sağlayacağı yararları maksimuma çıkarabilirsiniz.

 

Bitter çikolatanın sağlığa faydalarına gelin beraber bir göz atalım

1. Çikolatanın içerisinde bulunan koruyucu doğal maddeler, kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.
2. Kakao sahip olduğu oleik asit sayesinde iyi huylu kolesterolü arttırırken kötü huylu kolesterolü düşürmektedir.
3. Güçlü bir antioksidan kapasitesine sahip olan bitter çikolata, kan basıncını düşürerek damarlarınızı korur. Bu etki sayesinde tansiyonunuz dengede kalır. Yine antioksidan kapasitesi ve flavonoid içeriği sayesinde meme ve prostat kanserine yakalanma oranını düşürür. Tabi bu noktada kakao oranı yüksek, şeker eklentisi düşük çikolataları tercih etmek şart.
4. Kakao barındırdığı fenolik bileşikler sayesinde; yaşlanma ve stres karşıtı olarak çalışmaktadır.
5. Bitter çikolata, mutluluk hissi yaratan serotonin ve endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak ruhunuzu iyileştirir.
6. Çikolatadaki feniletilamin insana kendini iyi ve güvende hissettiren kimyasal bir maddedir. Bir parça bitter çikolata ile aldığınız feniletilamin gün boyu beyninizde müthiş değişimler yaparak kendinizi iyi ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır.
7. Bitter çikolata içeriğindeki magnezyum sayesinde sinirlilik halinin yatışmasına ve oluşan kas kramplarının azalmasına yardımcı olacaktır.

Hiç bir besin tek başına mucize değildir. Besinin yararını ortaya koyan; onu tüketme miktarınız ve sıklığınızdır. Haftalık 2-3 kez tüketeceğiniz ortalama 25 gram bitter çikolata yukarıda saydığımız sağlığa faydaların tümü için yeterlidir.

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN YİYECEKLER

Hafıza gücümüzü desteklemek ve korumak sanıldığı kadar zor değil aslında. Hafıza kapasitemiz başta genetik miras olmak üzere, çeşitli hastalıklar,sigara,alkol,uyku düzeni ve en çok da beslenmemizden etkilenir. Gelin beraber belleğimizi güçlendiren besinlere bir göz atalım…

 

1. OMEGA -3 ZENGİNİ BESİNLER

Işıl ışıl işleyen bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız sağlıklı yağları beslenmenize dahil etmeyi unutmayın. Çünkü ; beynin büyükçe bir kısmı yağlardan oluşur. Omega-3 yağ asitleri beyin için gerekli olan yağların başında yer alır. Özellikle, yağlı balıklar hafızayı güçlendirici, konsantrasyonu arttırıcı ve aynı zamanda alzheimer hastalığı riskini düşürücü omega-3 yağ asitlerinden oldukça zengindir. Somon, sardalye, uskumru ve ton balığı bu konuda iyi seçimlerdir. Haftada en az 2 – 3 kez balık yemeyi ihmal etmeyin. Yine keten tohumu,yeşil yapraklı sebzeler ve ceviz de bitkisel omega-3 kaynaklarındandır. Bu grup da yer alan besinleri tüketmek hem hafıza gücünü arttıracak hem de belleğinizi koruyacaktır.

 

2. YUMURTA

Yumurta anne sütünden sonra en değerli ve en güçlü protein kaynağıdır. Bol miktarda B grubu vitaminleri, selenyum ve D vitamini içeren yumurta hafızayı güçlendiren iki önemli maddenin de zenginidir. Bunlardan biri kolin diğeri de omega -3 tür. İkisi de hafızayı destekleyen, koruyan ve belleği güçlendiren maddelerdir. Bu yararlı özelliklerinden dolayı yumurtayı günlük beslenmenize dahil etmeyi unutmayın.

 

3. TAHILLAR

E vitamini hafıza gücünü etkileyen en önemli antioksidan vitaminler arasında yer almaktadır. Tahıllar bu vitaminden oldukça zengindir. Her mevsim tahıl zengini olan ülkemizde bulgura, kara buğdaya, çavdara,yulafa ulaşmak oldukça kolay. Günlük beslenmenize ilave edeceğiniz tahıllar sayesinde beyin gücünüzü arttırıp, hafızanızı koruyabilirsiniz.

 

4. KIRMIZI RENKLİ MEYVELER

Yaban mersini, çilek,kuru erik,ahududu, böğürtlen,nar gibi koyu kırmızı renge sahip olan meyveler içerdikleri antioksidanlar sayesinde beyini serbest radikal hasarından korur ve hafıza merkezini güçlendirirler. Kırmızı üzüm, pembe greyfurt, portakal (kan portakal)ve kırmızı elma da içerdikleri A ve C vitaminleri sayesinde belleği korurlar.

 

5. BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikaller olarak bilinen toksin maddelerden vücudumuzu ve beynimizi korur. Hücrelerimizin zarar görmesini engeller,yaşlanmayı geciktirir ve hafızamızı ışıldadır. Kakaoda bulunan “flavanol”ün, beyine daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak hafıza gücünü arttırdığı bilinmektedir.O nedenle tüketeceğiniz bitter çikolatanın kakao oranı % 70’in üzerinde olmasına dikkat ediniz. Günlük 2 kare (20gram)bitter çikolata bilişsel faliyetlerin sürdürülebilmesini sağlarken mutluluk hormonu endorfin’in salgılanmasını tetikleyip kendinizi iyi hissetmenize de yarar sağlayacaktır

 

6. CEVİZ

Kafatasını andıran sert kabuğu, içini kırınca üzerindeki ince zarı ve kıvrımlı yapısıyla ceviz beyni akla getirir. Gerçekten ceviz bu ilginç benzerliğin ötesinde tam bir beyin destekleyicisidir. İçerdiği OMEGA-3 yağ asidi, E ve B6 vitaminlerinden dolayı sinir sistemimiz için mükemmel bir besindir. Günlük olarak tüketeceğiniz 2 bütün ceviz hafızanızın tazelenmesine ve konsantrasyonunuzun artmasına yardımcı olacaktır.

 

7. SU
Beynimizin %70-75’i sudan oluşuyor. Gün içerisinde eksik su tüketimi hafıza gücünü olumsuz etkiler .Hafızanızı güçlendirmek, konsantrasyonunuzu artırabilmek ve hızlı düşünebilmek için gün içerisinde yeterli su tüketmeye özen gösterin

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Karabiber sahip olduğu etken madde piperin sayesinde tam bir sağlık destekleyicisidir. Piperin vit B12 ve bir çok mineralin emilimini kolaylaştırırken, son zamanlarda yapılan çalışmalar sayesinde mutluluğumuz üzerinde etkili olan endorfin ve seratonin seviyelerini arttırabileceğine dair sonuçlarda ulaşılmıştır. Soğuk algınlığı,grip ve öksürük durumunda antioksidan gibi çalışan piperin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde zerdeçalın etkin maddesi kurkumin ile birlikte tüketildiğinde etkisini iyice arttırmaktadır. Karabiberi çok tüketip tuzu az tüketebilmek adına 3 delikli olan tuzluklara karabiber tek delikli olan karabiberliğe tuz koyabilirsiniz.

 

Diyetisyen Aylin Aydın

Diyetisyen Aylin Aydın ve Aylin Aydın Diyetisyen adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Diyetisyen Aylin Aydın ve Aylin Aydın Diyetisyen iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Garantili SEO Hizmeti
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kürtaj Kızlık Zarı Dikimi Yük Taksi Mistik Ürünler Girls For Travel
Kapalı