Ankara Diyetisyen

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan – Ankara Diyetisyen – Çankaya Diyetisyen

Karadağ Danışmanlık

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan / Ankara Diyetisyen / Çankaya Diyetisyen

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan Adres: Remzi Oğuz Arık Mah.  Büklüm Sok. No:48/7,  06680 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan Telefon: +90 312 4460152  Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan Alternatif Telefon: +90 532 3953557

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan E-Posta Adresi: [email protected]

Çalışma Saatleri :

Pazartesi – Cumartesi:  08:00 – 20:00

 

Ankara Diyetisyen

 

KAHVALTI FAYDALARI

Niye kahvaltı yapmalısınız? Sebeplerini aşağıda kısaca sıraladık.

 • 8- 12 saatlik açlıktan sonra vücudunuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Bunu sağlayan ilk öğün kahvaltıdır. Bunun sonucunda kan şekeri olarak bilinen glikoz gereksiniminiz için birinci derecede kaynak oluşturmaktadır.
 • Glikoz, beyin için temel besin ve enerji kaynağıdır çünkü beyinde herhangi bir deposu bulunmamaktadır. Bu sebeple sabah öğünü çok önemlidir.
 • Beyin fonksiyonları için glikoza gereksinim duyulduğu gibi gün içinde yapmış olduğunuz fiziksel aktivite için kaslarınızın da sürekli kan glikozuna gereksinimi vardır.

YUMURTANIN BESİN DEĞERİ

Günümüzde yumurta çocuklardan yaşlılara kadar hemen hemen herkesin tükettiği en temek besinlerden birisidir. İçerdikleriyle insan sağlığı için son derece önemli bir gıda olan yumurta, vücut için de son oldukça yararlıdır. Birçok ülkede yapılan araştırmalarda besinler içindeki en kaliteli proteinin yumurtada olduğu saptanmıştır. Yumurta ayrıca, dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asitleri dengeli miktarda içermektedir. Bunun yanında, insan sağlığı için son derece gerekli olan A, B, D, E ve birçok vitamini yüksek oranda barındırmaktadır.

Kahvaltılarımızda ana besin olarak dikkat çeken yumurta, hemen hemen her gün kullandığımız bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Türk mutfağında birçok yemeğin yapımında da yumurta kullanılmaktadır. Peki, yumurtanın faydaları nelerdir?

YUMURTANIN FAYDALARI

 • İyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Yumurta, içerdikleriyle iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığı gibi sorunlara karşı koruma mekanizması oluşturur.
 • Kas ve kemik gelişimi için önemlidir. Yüksek miktarda protein içeren yumurta, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar.
 • Vücudu besleyici bir yapıya sahiptir. İçerdiği birçok vitamin ve amino asit ile insan vücudunu karma bir şekilde besler.
 • Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor. Olası hafıza kaybı probleminin önüne düzenli olarak yumurta tüketerek geçebilirsiniz.
 • Meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün görülme riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Göz sağlığı için oldukça yararlıdır. Göz bozukluklarına iyi gelir.
 • Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir seviyesini arttırır.

SEBZE VE MEYVELER

Özellikle kış aylarında vücut direncini artırmak, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için en önemli kaynak sebze ve meyvelerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminler açısından zengin ;

 • havuç,
 • brokoli,
 • kabak,
 • lahana,
 • karnabahar,

gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyveleri tüketin.

HAVUCUN FAYDALARI

Havuç Kalp Hastalığı İçin Faydalıdır: Son yıllarda yapılan araştırmalarda havucun çok iyi bir antioksidan olduğu ortaya çıkmıştır. Havucun çok iyi bir antioksidan olduğu kesin. Bu özelliği ile hem serbest radikallere karşı mücadele noktasında hemde kanın temizlenmesi ve sürkilasyonunu hızlandırma noktasında önemli görevler üstlenmektedir. Damarlarda tıkanmaya izin vermediği için kalp sağlığını korur, tıkanmadan dolayı kaynaklanan aşırı yorgunluğu engeller. Ayrıca damarların tıkanması dahil birçok hastalığın ana sebebi olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak genel anlamda sağlığı korur.

Havuç Kanserle Mücadele Eder: Zengin miktarda beta karoten içeren havuç, kanseri önlemede çok önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca bu konuyla alakalı olarak yapılan bazı bilimsel araştırmalar, havucun prostat kanserine karşı koruyucu özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Dahası, yine sigara kullanan ve düzenli olarak havuç tüketen kişilerin sigara kullanıp havuç tüketmeyen kişilerden daha az kansere yakalandıkları ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonuçlarına bakarak havucun sigara içen kişilerde akciğerde meydana getirdiği tahribatları giderdiğini söyleyebiliriz.

Bütün bunların dışında havuç ekstresi lösemi hüclerlerini öldürür ve ayrıca içerdiği beta karoten son zamanlarda çok sık rastlanan kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Bu yüzden havuç tüketiminin düzenli bir şekilde yapılması çok riskli ve ölümcül hastalıklara yakalanma oranını azaltmaktadır.

Ayrıca havucun içerdiği diğer önemli maddeler falcarinol, doğal taksin içerir. Bu içerik sayesinde tümörlerin gelişmesine engel olurken, tümöre neden olan unsurların ortadan kalmasına katkı sağlar. Ayrıca mantar hastalıklarına karşı da çok etkilidir.

Havucun Gözlere Faydaları: A vitamini eksiği gözlerimizde bazı görme sorunlarına neden olmaktadır. Beta karoten açısından zengin yiyecekler yemek, göz sağlığı için çok önemlidir. Havuç, A vitaminini bol miktarda içerdiği için göz sağlığına direkt katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riskini de azaltır.

Havuç Beyin Sağlığı için Önemli Bir Besindir: Havucun içerdiği maddeler beyin sağlığı için de önemlidir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalılara karşı beyin sağlığını korur. Düşünceleri zinde tutar. Rahatlatıcı ve strese karşı mücadele direncini arttırır.

Bağırsaklar İçin Faydalıdır: Havuç, içerdiği lifler ile sindirim sitemi için çok önemli bir besin kaynağıdır. Havuç, mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hareketlenmesine ve görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Zararlı parazitleri temizleme özelliği vardır. Zararlı yağları yakmaya yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile sindirim sistemini temizler.

Hücrelerin Yenilenmesini Ve Onarılmasını Sağlar: Herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Hücrelerin mikrop ve virüsler karşısında mücadele gücünü arttırırlar.

Sağlıklı ve Parlak Ciltler İçin Havuç: Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. Cilt, saç ve tırnaklarda vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen kuruluk ve kırılganlığı ortadan kaldırır. Ayrıca bol miktarda A vitamini içerdiği için akne, kara lekeler ve kuru cilt sorunlarına karşı etkili olabilir. Özellikle kış aylarında kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasına yardımcı olabilir. Havuç suyu, cilt üzerine de uygulanabilir. Böylece maksimum verim almak mümkündür.

Havucun Antiseptik Gücü: Havuç birçok hastalığa şifa ve alternatif tedavi olarak bilinmesinin dışında enfeksiyonları da önleyici özelliği ile bilinir. Rendelenmiş, ezilmiş veya haşlanmış havuçları cilt üzerine uygulamak, deride meydana gelen enfeksiyonları giderebilir. Bunun yanında aynı şekilde tüketilerek bünyenin iç organlarında meydana gelen alerji ve enfeksiyonların ortadan kalkmasında etkili olabilir.

Vücudu Temizler: Havuçta bol miktarda bulunan A vitamini, vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ve safrada oluşan yağları azaltır. Bunların yanında havucun içerdiği bol miktarda lifler, kolon temizliğine yardımcı olur ve artıkların atılması için hareket kabiliyetini arttırır.

Sağlıklı Diş Ve Diş Etleri İçin Havuç: Havucun diş ve diş etleri içinde çok önemli bir besin olduğunu çok az kişi bilir. Bu yüzden diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde sakızlarda da kullanılır. Havuçlar çiğ olarak tüketildiğinde dişleri aynı diş fırçası gibi temizler. Ağız sağlığı için de önemlidir. Tükürük bezlerinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Ağız içerisinde oluşan zararlı asit ve bakterileri ortadan kaldırır. Havucun içerdiği diğer mineraller diş hastalıklarından korur.

İnme ve Felç Vakalarını Azaltır: Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre düzenli olarak havuç tüketenlerin havuç tüketmeyenlere oranla daha az inme, felç gibi hastalıklara yakalandığını ortaya koymuştur.

BROKOLİ FAYDALARI

Kanseri önlemeye yardımcı

Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde brokolinin en büyük faydalarından biri ise kanseri önlemeye yardımcı olmasıdır. Beyinde oluşan tümörleri önlemeye de yardımcı olan brokolinin faydaları sadece bu kadar da değildir.

Brokoli pişmiş olarak tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebileceğiniz bir sebze türüdür. Brokoli, bazı kişiler tarafından görüntüsü ve tadıyla kişilere hoş gelmese de tüketilmesi olmazsa olmazdır.

Brokoli saç sağlığına da faydalıdır

İçinde bulundurduğu C, E, A, K, B6, B2 vitaminler saç köklerinin güçlenmesine ve saçların dökülmesine karşı etkilidir. Bu vitaminlerin yanı sıra içinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır.

Lif kaynağıdır

İçinde lif bulunan besinler tok tutmasıyla bilinirler. Brokolinin içinde de bol miktarda Lif bulunur. Bu yüzden diyet yapan insanlara tokluk hissi verdirmesi için brokoli tüketimi önerilir.

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan

Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan ve Esra Rahşan Çalışkan Sağlıklı Yaşam Merkezi adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Diyetisyen Esra Rahşan Çalışkan ve Esra Rahşan Çalışkan Sağlıklı Yaşam Merkezi iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Karadağ Danışmanlık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu