Ankara Diyetisyen

Diyetisyen İdil İmamoğlu

Diyetisyen İdil İmamoğlu / Ankara Diyetisyen

Diyetisyen İdil İmamoğlu Adres: Çukurambar Mah.  Muhsin Yazıcıoğlu Cad.  Sarıkonak Apt.  No:8/31,    06510 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Diyetisyen İdil İmamoğlu Telefon: +90 312 2874345 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Diyetisyen İdil İmamoğlu E-Posta Adresi : info@idilimamoglu.com

 

InBODY 520 İLE VÜCUT ANALİZ TESTİ

İdil İmamoğlu Beslenme Danışmanlığı’nda vücut kompozisyon analizi, FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylı InBody-520 bioelektrik empedans cihazı ile yapılmaktadır. InBody-520 ile vücuttaki kas ve yağ kitleleri ile yağsız doku bilgilerinin yanısıra obezite derecesi, kemik mineral miktarı ve bazal metabolizma hızı da belirlenmektedir. Zayıflama ve beslenme programlarındaki her görüşme sırasında düzenli olarak vücut kompozisyon ölçümü alınır ve bu sayede ulaşılmak istenen kilo hedeflerinin seyri kontrol altına alınır.
Vücut kompozisyon analizinde en doğru ve sağlıklı sonuçların alınabilmesi için ölçüm öncesinde dikkat edilmesi gerekenler :

– Ölçüme aç olarakgelinmeli , mümkünse daha önce yapılan testlerle aynı saatlerde ölçüm alınmalıdır.
– Teste hafif giyecekler giyerek gelinmelidir.
– Testten 4 saat önce banyo, sauna, ve aktif spor yapılmamalıdır.
– Testten önce tuvalet ihtiyacı giderilmelidir.
– Testten 4 saat önce kafeinli içecekler tüketilmemelidir. 24 saat önce alkol alınmamalıdır.
– Vücuda temas eden metal eşyalar, takılar analiz sırasında çikkartılmalıdır.
– Kalp pili kullanan kişilere ölçüm yapılmamaktadır.

BİREYSEL VE KURUMSAL BESLENME DANIŞMANLIĞI

– BİREYSEL BESLENME DANIŞMANLIĞI
– KURUMSAL BESLENME DANIŞMANLIĞI
– ANTIAGING VE DETOKS UYGULAMALARI
– KURUMLARA, KREŞLERE VE OKULLARA BESLENME EĞİTİMİ SEMİNERLERİ – VÜCUT ANALİZİ VE GELİŞİMİ TARAMALARI

Sağlık; fiziksel, ruhsal ve mental olarak tam bir iyilik halı olarak tanımlanır. Sağlıklı baslenme ise sağlığın korunması ve geliştirilmesi için son derece önemlidir. Yaşam kalitesinin arttırılması ve sağlığın korunması için sağlıklı beslenmenin yaşam şekline dönüştürülmesi son derece önemlidir.
Beslenme şeklimiz performansımızı, psikolojimizi ve vücut ağırlığımızı etkiler. Aynı zamanda genetik olarak taşıdığımız riskin fazla olduğu bazı kronik hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırır veya azaltır. Sağlıklı ve doğru beslenme, bu gibi kronik hastalıkların sebep olduğu erken ölüm risklerini de en aza indirgemiş olur.
Sağlıklı beslenme, hayatın her döneminde sürdürülmesi gereken bir alışkanlıktır. Fizyolojik, psikolojik ve sosyal bir davranıştır. Hayatın lezzetlerini tadarak, sağlıklı bir şekilde istediğiniz her besinden tüketerek yaşamak ise ancak sağlıklı beslenme ilkelerini uygulamakla olabilir.
Her bireyin enerji ve besin öğesi gereksinimleri birbirinden farklıdır. Kişisel beslenme programı; yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut yapısı, hastalık durumu, kan tetkikleri, ekonomik durumu, yaşadığı çevre, iş ortamı, ulaşabileceği besin türleri ve beslenme alışkanlıklarına göre bireysel olarak hazırlanmaktadır.
Sağlıklı beslenmeyi, size çeşitli maketler ve farklı görsel anlatımlarla çok daha keyifli bir hale getirmekteyiz.

YETİŞKİNLER VE ÇOCUKLAR İÇİN KİLO YÖNETİMİ

– BİREYSEL (KİŞİYE ÖZEL) KİLO ALMA / VERME PROGRAMLARI
– EVLİLİK, MEZUNİYET GİBİ ÖZEL GÜNLERE HAZIRLIK
– KİLO SINIRLAMASI OLAN MESLEKLERİN GİRİŞ SINAVLARINA HAZIRLIK PROGRAMLARI (THY HOSTESLİK, ASKERİ OKULLAR, HARP AKADEMİLERİ, POLİS AKAMEDİSİ, KONSERVATUVAR, BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEK OKULLARI, SPOR OKULLARI, vb…)
– KİLO YÖNETİMİ GEREKLİ SPORLARDA BİREYSEL DANIŞMANLIK (BALE, ATLETİZM, vs…)

Obezite artık tüm dünyada bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Bugün dünyada 2 milyarı aşkın obez birey vardır ve bu sayının gelecek yıllarda %40 oranında artması beklenmektedir. Obezitenin gelişmesinde genetik etkenlerin ve bazı hastalıkların yanı sıra, çevresel faktörler de büyük rol oynamaktadır. Çevresel etkenler ve sosyal yaşantının, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte insanları daha az harekete teşvik etmesi sonucunda obezite görülme sıklığı artar.
Obezite, beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Dolaşım sisteminin bozulması sonucu hipertansiyon, kan yağlarına olumsuz etkisi sonucu koroner arter hastalıkları ve gelişen insülin direnci sonucu diyabet görülebilir. Bunların yanı sıra, oluşan çatlaklar sonucu ciltte rahatsız eden görüntüler oluşabilir, horlama ve apnelere sebep olabilir. Fazla kilo, sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve dolayısıyla gelişen obezite sonucu kolon ve meme kanseri riskleri de artmaktadır.
Öte yandan, aşırı zayıflık da obezite gibi birtakım sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kemik sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Besin yetersizliği sonucu vitamin ve mineral yetersizlikleri yaşanabilir. Bayanlarda adet düzensizlikleri ve doğurganlıkta azalma görülebilir.
Hem obezite, hem de aşırı zayıflık durumunda amaç öncelikle sağlıklı kiloya ulaşmaktır. Beslenme programları tamamen kişiye özel olarak hazırlanır ve hedef ağırlığa ulaşıldıktan sonra önemli bir süreç olan kilo koruma dönemine geçilir.

KADINLARA ÖZEL BESLENME DANIŞMANLIĞI

Kadınların hayatlarında beslenmelerinin önemli olduğu bir çok özel dönem vardır; ergenlik, gebelik, emziklilik, yaşlılık, adet önceleri ve menapoz dönemi gibi… Bunun dışında, polikistik over sendromu da kadınlara özgü bir rahatsızlıktır ve beslenme bu durumda da yine son derece büyük öneme sahiptir.
Adet öncelerinde yaşanan tatlı krizleri, menapoz döneminde hormonal dengenin değişmesine bağlı olarak yağlanmada artma, kemiklerden kalsiyumun çekilmesi, polikistik over sendromunda kişinin kilo almaya yatkınlığı ve kan şekerinde yaşanan düzensizlikler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ile üstesinden gelinebilecek sorunlardır.
Kadınların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekline getirmeleri, yaşam boyu kadınlara özgü bir takım sorunları daha az yaşamalarına sebep olacaktır.

BEBEK BESLENMESİ

Bebeklerin gereksinimleri yetişkinlerden farklıdır. Bu nedenle bebeklerin beslenmeleri de bebeğin ayına, fiziksel durumuna, gelişimine, mide kapasitesine göre özenle ayarlanmalıdır. Besinsel gereksinimleri iyi hesaplanmalıdır. Bebeklerin beslenmelerinde anne sütünün önemi büyüktür. Anne sütünün olmadığı durumlarda uygun beslenme daha da önem kazanmaktadır.
Bebeklerin ek besinlere, yani tamamlayıcı besinlere geçiş dönemi zaman zaman zorluklarla geçebilmektedir. Bu dönemde, sıvı besin tüketmeye alışık olan bebekler katı kıvamlı besinleri tüketmeyi öğrenirler. Bu dönemin özellikle bebekleri çok rahatsız etmeden geçmesi, bebeğin ileride beslenme sorunları yaşamaması açısından son derece önemlidir.
Bebeklerin büyüme eğrilerinin düzenli olarak takip edilmesi, büyüme ve gelişmenin yeterliliğini tayin etmede son derece önemlidir.

SPORCU BESLENMESİ

– ANTRENMAN DÖNEMİNDE BESLENME
– TURNUVA ÖNCESİ BESLENME
– KİLO YÖNETİMİ
– PERFORMANS ARTIRMAYA YÖNELİK BESLENME UYGULAMALARI

Bireylerin günlük fiziksel aktiviteleri besin öğeleri gereksinimlerini etkilemektedir. Profesyonel sporcuların ve aktif bir spor hayatı olan bireylerin besin öğeleri gereksinimleri bu nedenle daha farklıdır. Doğru beslenme ve gereksinimlerin karşılanması ile sporcunun performansı ve dayanıklılığı olumlu yönde etkilenmekle birlikte tükenme sendromunun yaşanmasını da engellemektedir.
Antrenman öncesi ve sonrası beslenme farklı olduğu gibi, turnuva öncesi beslenme de farklıdır. Aktif sporcular vücudun aşırı su kaybetmesi ile kadınlarda sporcu triadı gibi bir takım rahatsızlıklara maruz kalabilirler. Kadın sporcu triadının temelinde, kilo kaybı ve zayıf görünümü koruma isteklerinden kaynaklanan hatalı besin seçimleri, öğün atlama gibi düzensiz beslenme alışkanlıkları ve yeme bozuklukları yatmaktadır. Son yıllarda üzerinde daha çok tartışılan bu durum, psikolojik problemlere, serum östrojen düzeyinin azalmasına, amenore başta olmak üzere menstrual problemlere, geri dönüşsüz kemik kayıplarına ve ölüme kadar varabilen sonuçlar doğurabilmektedir.
Özellikle yoğun sporla uğraşan bireylerin mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri ve profesyonel beslenme danışmanlığı desteği almaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu