Ankara Diyetisyen

Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Diyetisyen Özlem Sert Aydın / Diyetisyen Özlem Sert

Diyetisyen Özlem Sert Aydın Adres: Mustafa Kemal Mah.  Tepe Prime C Blok, D:57,  Eskişehir Yolu,  No:266, 06530 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Diyetisyen Özlem Sert Aydın Telefon: +90 312 2858513 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Diyetisyen Sinem Akgün E-Posta Adresi: [email protected]

 

Diyetisyen kontrolünde kilo verin

Sağlıklı kilo vermek istiyor ve bunu kendi çabalarınızla başaramıyorsanız diyetisyen desteği almanız şart. Kendini diyetisyen olarak tanıtan spor eğitmenleri, ortopedi uzmanları, aile hekimleri, estetisyenler hatta mankenlerden ziyade bu konuda en az 4 yıllık eğitim almış işin uzmanından, diyetisyenlerden destek alın. Diyetisyenlere sadece kendi özel ofislerinden değil birçok sağlık kurumundan da ulaşabilirsiniz.

Kilo verme sürecinde amacınız hızlı bir şekilde ideal kiloya ulaşmaktan ziyade uzun vadede yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu korumak olmalıdır. Bunun için de gerekli olan yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamanız gerçekleştirilmelidir.

Diyetisyeniniz bu süreçte size nasıl yardımcı olacak;
*Diyetisyeniniz özgeçmişinizi detaylı bir şekilde inceller; çocukluğunuzdan bugünüze kadar olan süreçte kilo durumunuz, beslenme alışkanlıklarınız, aktivite durumunuz, çalışma koşullarınız kayıt edilir.

*Klinik bulgularınız gözden geçirilerek, sahip olduğunuz hastalıklar, kulladığınız ilaç veya suplemanlar öğrenilir.

*Vücut analiziniz yapılarak, vücudunuzdaki kas, kemik, su oranı, yağ, BKI, BMH bakılarak olması gereken ideal değerler hesaplanır.

*Sadece size özel bir beslenme programı hazırlanır. Hedeflenen kilonuza ulaşmanız sizin metabolizmanıza, beslenme programınızı uygulamanıza, sahip olduğunuz hastalıklara ve kullanılan ilaçlara göre değişmektedir.

*Düzenli görüşmelerle sağlıklı kilo vermeniz, kilo almanız, hastalıklarınıza uygun beslenmeniz ve sonrasında korumanız sağlanır.

 

Kabızlık için beslenme önerileri

Kabızlık birçok nedeni olabilen bir rahatsızlıktır ve birçok hastalığında belirtileri arasındadır. Sağlıklı bireylerin günde bir kez ile haftada en az üç kez dışkılaması kalın bağırsağın işlevini sağlıklı bir biçimde sürdürmeye devam etmesi açısından önemlidir.

Kabızlığın nedenlerine baktığımızda yetersiz posa alımı, az su tüketimi, hareketsizlik, alkol tüketimi, hormon bozukluğu, troid rahatsızlığı, depresyon, tansiyon, demir eksikliği en başta gelmektedir.
Belirtilerin şiddetini azaltmak ve tekrarlanmasını önlemek için yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde fayda var

Güne 1 bardak ılık limonlu su ile başlayın
Eğer mide probleminiz ve düşük tansiyonunuz yoksa aç karnına içilen ılık limonlu su sindirime faydalı olacaktır.

Günde 2-2.5 lt. su için
Sindirimi hızlandırıcı, barsak hareketlerini kolaylaştırıcı etkisinden dolayı kabızlığı önlemede su tüketimi en önemli faktörlerden biridir. Ama soğuk su içmemeye çalışın.

Öğünlerinizi atlamayın
Düzenli yemek yemek bağırsak hareketlerinin de düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Posadan zengin yiyecekler tüketin
Posa yani lif oranı yüksek yiyeceklere kabızlığın önlenmesinde veya azalmasında faydalıdır ama tüketiminizi yavaş yavaş artırın. Sağlıklı bir insanın günde 25-30gr posa alması gerekmektedir. Ekmek olarak kepekli ekmek, pirinç pilavı ve makarna yerine bulgur pilavı tüketmeye çalışın.

Haftada 2 kez bakliyat tüketin
Kuru fasulye, barbunya, nohut, yeşil mercimeği yemek veya salata olarak az yağlı tüketmeye özen gösterin.

Günde 5 porsiyon sebze, 3 porsiyon meyve
Sebzelerden patlıcan, bamya, kabak, lahana, semizotu, enginar meyvelerden elma, armut, kayısı, incir ve eriği kabuğuyla tüketmek lif oranını artıracaktır.

Her gün bir kase probiyotik yoğurt yiyin
Bağırsaklarda sindirime yardımcı olan zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Probiyotik yoğurt veya kefir bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bir ara öğün olarak 1 kase probiyotik yoğurt veya 1 bardak kefir içmeye çalışın.

Rezene, yeşil çay, papatya ve anason çayı için
Bu dört çayı uygun miktarlarda demleyerek günde 2 fincan içmeye çalışın, sindirimi hızlandırır, kabızlıkla oluşan şişkinliğe faydalıdır.

Uygun miktarda kuruyemiş
Gün içerisinde bir ara öğün olarak 10-15 adet fındık, badem, ceviz, antep fıstığı tüketmek hem alınması gereken lif miktarını artıracak hem de yararlı yağ asitleriyle barsak hareketlerini hızlandıracaktır.

Magnezyum etkili bir mineral
Magnezyumdan zengin besinler bağırsak hareketlerini hızlandırır, özellikle ıspanak, marul, kereviz, taze fasulye, salatalık, fındık, badem magnezyum içermektedirler ayrıca hergün içilen 1 adet maden suyunun yine magnezyum içeriğinden dolayı kabızlığa faydası olacaktır.

Fiziksel aktivitenizi artırın
Düzenli spor yapmak kabızlık belirtilerini azaltmaktadır, günde en azından yarım saatlik yürüyüşün bile etkisini göreceksiniz.

Sigara ve alkol tüketmeyin
Nikotin ve alkol bağırsak hareketlerini negatif etkilemektedir. Bırakamıyorsanız en azından azaltmaya çalışın.

Sağlıksız yiyeceklerden uzak durun
Kızartma, hamurişi tarzı yiyeceklerden uzak durun, kola, kahve ve çay tüketiminizi azaltın, şeker ve şekerli yiyeceklerin kabızlığı tetiklediğini unutmayın.

Her gün aynı saatte tuvalete gidin
Dışkılama hissi gelsin yada gelmesin her gün aynı saatlerde tuvalete gidilmelidir. Vücut fonksiyonları için düzen önemli. Tuvalete çıkma hissi yoksa bile her gün aynı saatlerde tuvalete gidip 10 ile 15 dakika oturmak dışkılama düzenini sağlamak için faydalı olacaktır.

Eğer iki haftadan uzun süredir şiddetli kabızlığınız varsa, yukarıda bahsettiğim unsurlara da dikkat ediyor ve faydalı olmadıysa bir doktora başvurmanızda fayda var.

 

Ramazanda Kilo Almamak için Öneriler

Bu sene ramazan yılın sıcak günlerinde yaşanmakta bu nedenle ramazana özel bir beslenme programı da uygulamamız gerekmektedir.

Ramazan süresince normal beslenme düzenimiz günde 5-6 öğünden 2-3 öğüne düşmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler eğer sağlıklı beslenirlerse vücutta bir tazelenme de yaşanacaktır; toksik maddeler atılacak, sindirim sistemi dinlenecek ve temizlenecek ve en başta ruhsal bir dinginlik de yaşanacaktır.

Maalesef çoğu kişi için oruç tutmak sağlıksız beslenme ile eşdeğer yaşanmakta. Bunun yanı sıra ramazan yıl içerisinde en fazla kilo alınan da dönem, elbette ramazan ruhunu hissetmeliyiz ama bunu sevdiğiniz yiyecekleri yiyerek yapmak kilo almanın yanı sıra birçok hastalıklara da davetiye çıkartmaktadır.

*Oruç tutan kişilerin sıvı alımı her zamankinden biraz daha fazla olmalıdır. Ortalama 2 lt içiyorsanız iftar ve sahur arasında 2,5 lt’ye kadar çıkarmalısınız.

*Yemeklerinizde baharat kullanımını azaltın çünkü bol baharatlı yiyecekler susuzluk hissini de artıracaktır.

*Çoğu kişi uykuyu bölmemek için yiyip yatmaktadırlar. Sahura muhakkak kalkın, günler uzadıkça kan şekeri düzensizliği daha çok görülebilir.

*Sahurda kompleks karbonhidratlı yiyecekler yemeğe çalışın ki gün boyu kendinizi daha enerjik hissedersiniz; tam buğday unundan ekmek veya pide, bulgur pilavı, müsli ve beraberinde süt, peynir veya yoğurtla dengeleyin. Mümkün olduğu kadar kızartmalar, şarküteri ürünleri, mayalı ve yağlı besinlerden uzak durun.

*Hazımsızlık, mide ağrısı, mide bulantısı, gaz, yanma, kabızlık ve konsantrasyon sorununu önlemek için sahurda mideyi asla tıka basa doldurmayın. Yavaş ve az miktarda sık sık yemeğe çalışın.

*Orucu su ile açın ve sonrasında soğuk veya sıcak çorba ve yanında 1dilim ekmek veya pide ile devam edin. Mümkün olduğu kadar çorbadan sonra yaklaşık 15-20 dakika kadar bir ara verin sonrasında etli sebze yemeği veya ızgara et yanına salata veya kurubaklagil yemeği ve yanında yoğurt, çok az pilav veya makarna veya ekmek ile devam edin. Meyve veya tatlıyı yemekten hemen sonra değil yaklaşık 1,5-2 saat sonra tüketmeye çalışın.

*Günde 2 porsiyon meyve tüketin, tatlı ihtiyacınızı ise hamur işi tatlılar yerine komposto veya sütlü tatlılardan tercih edin.

*Yaz ayında geçirilen bir ramazan akşamında yemekleri pişirme tekniği de önemlidir. Izgara, haşlama, fırında pişirme yöntemlerini uygulayın.

*Kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden uzak durun. Kızartma yerine sebzeleri fırında veya ızgara yapabilirsiniz, hem lezzetli hem de daha sağlıklı olacak.

*Beslenmenize folik asitten zengin besinler ilave edin; tam buğday unu, kuru fasulye, nohut, mercimek, ıspanak, roka, semizotu, portakal suyu, fındık, badem, ceviz.. Folik asit ramazan ayında kalbinizi de koruyacaktır.

*Günde 1 öğün yemek yemekten kaçının, düzenli bir beslenme programı uygulayın.

*Ağır ve aşırı yemeklerden kaçının, kalp krizlerinin, tansiyon problemlerinin en çok görüldüğü bir döneme de dönüştürebilirsiniz.

*Çay veya kahveyi yemeklerden hemen sonra değil en az 30 dakika sonra tüketmeye çalışın.

*Mutlaka iftardan sonra en az 30 dakika bir yürüyüş yapmaya çalışın, hem kan şekerinizi kontrol edecek hem de metabolizmayı hızlandıracak.

*Bütün gün aç kalıp sonrasında bütün yemekleri yeme isteğinden uzak durmalı, kendimize bir beslenme programı oluşturmalı, yavaş ve uzun süreli keyfini çıkartarak yeme alışkanlığı edinmeliyiz.

 

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar

Böbreklerimiz sağlıklı bir yaşam sürmemiz için en önemli organımız; vücuttaki toksik maddeleri atan, kanı temizleyen, bazı hormonların salınımını ve vitamin mineral emilimini sağlamakta. Böyle önemli faydaları olan bir organı korumak ise en başta beslenme düzenimizi değiştirmekle başlıyor.

1.Yeteri kadar su için

Böbreklerin filtrasyon işlemini yapabilmesi, toksik maddeleri atabilmesi için yeteri kadar suya ihtiyacı vardır. İçilmediğinde ödem sorunu yaşanacak, toksik maddelerin birikimi vücudunuza zarar verecek hatta böbrek taşı oluşum riski bile artacak.

2. Protein ağırlıklı diyetler yapmayın

Son zamanlarda moda olan protein diyetlerinin birçok sağlık sorununu tetiklediğini biliyoruz ama hızlı kilo kaybı için sağlığını tehlikeye atanlar da oldukça fazla. İhtiyacımızdan fazla protein aldığımızda özellikle kırmızı et ağırlıklı beslendiğimizde en başta böbreklerimiz olumsuz etilenmekte. Daha fazla protein böbreklerin daha fazla çalışması demek ve zamanla böbrek fonksiyonlarında da hasar oluşabilmekte.

3. Tuz tüketiminizi azaltın

Alışkanlıklar damak tadımızı etkiliyor, ailenizde veya çevrenizdekilerin beslenme alışkanlıklarından illaki etkileniyoruz. Yemeklerin tadına bakmadan tuz serpmek bunlardan biri. Vücudumuzun elbette tuz içerisindeki sodyuma ihtiyacı var ama fazlası kan basıncını artırıp, böbrek fonksiyonlarını da olumsuz etkiliyor.

4. Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun

Şekerin vücudumuza birçok olumsuz etkisi var, böbreklere en büyük zararı ise fazla miktarda tüketildiğinde idrarda protein kaçağına neden olabilmekte.

5. Kahve tüketiminizi azaltın

Fazla miktarda kahve tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı hem kan basıncınıza hem de böbreklere olumsuz etkisi olabilmekte.Diyetisyen Özlem Sert Aydın

6. Alkolden uzak durun

Sosyal içicilerdenseniz çok sorun yok ama haftanın birkaç günü ya da hergün alkol tüketiyorsanız karaciğer ve böbrek sağlığınızı da tehlikeye atıyorsunuz demektir. Fazla tüketilen alkol toksik madde miktarını artırıp böbreklere zarar verebilmekte.

 

Diyetisyen Özlem Sert

Diyetisten Özlem Sert Aydın ve Diyetisyen Özlem Sert adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Diyetisyen Özlem Sert Aydın ve Diyetisyen Özlem Sert iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu