Ankara Diyetisyen

Diyetisyen Pınar Pehlivan – Diyetgram Clinic – Ankara Diyetisyen

Karadağ Danışmanlık

Diyetisyen Pınar Pehlivan / Diyetgram Clinic / Ankara Diyetisyen

Diyetgram Clinic Adres: Çukurambar Mah.  Muhsin Yazıcıoğlu Cad.  1436.Sok.  No:1/6,  06530 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Diyetgram Clinic Telefon: +90 507 7973867  Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

 

Ankara Diyetisyen

Kilo Vermede Stres Faktörü

Kilo verme sürecinde belki de en önemli etken madde stres faktörüdür. Kilo verme süreci vücut için stresli bir durumdur. Nedeni ise insan vücudunun yağlanmaya meyilli olmasından kaynaklıdır. Vücudumuzdaki yağ rezerv olarak görülür. Hatta pek çok ağır ve enerji ihtiyacının çok ama alımının ciddi az olduğu durumlarda istenilen bir durumdur. Örneğin; kanser hastaları.

Stres,  kilo vermeyi hem fizyolojik yönden hem de psikolojik ve ruhen ciddi şekilde etkiler. Nasıl mı? İşin fizyolojik boyutunu ele alırsak; zararlı sitokinler (ör: kortizol, TNF-alfa, Rezistin vb.) adipoz dokudan yani yağ dokusundan salınır. Bu sitokinlerin vücutta artmasının zararlı etkileri anlatmakla bitmez. Hatta biz uzmanlar tarafından enerji gereksinmeleri hesaplanırken bu stres faktörü bile ele alınır. Hesaplamalara matematiksel olarak yansır. Bu durum da zaten stresli bireylerin artmış enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yemeğe saldırmalarını açıklar.

Psikolojik boyutuna değinecek olursak da; hedeflenen büyük rakamlar bireyi strese sokar. Sürekli tartıya çıkmak yapılan en büyük yanlışlardandır. Bizler takiplerinizi haftalık yapıyoruz ve burada cihazlarımız tarafından ölçüm yapmayı doğru buluyoruz. Çünkü tartıdan tartıya da değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Cihazlarımızda detaylı yağ, kas ve su oranlarını hem yüzde hem de kilogram olarak görebiliyoruz. Vücut analiziniz sayesinde yağların kol, gövde, bacak dağılımlarını da görebiliyoruz. Bu sayede; detaylı analiz yapıp, değişimleri siz pantolon ya da gömleklerinizde fark etmeden bile matematiksel sonuçlaryla paylaşabiliyoruz.

Stres durumunun metabolizma hızını yavaşlattığı aşikardır. ‘Diyetteyim’, ‘Kısıtlıyım’, ‘Yasak’, ‘Diyet ne zaman bitecek?’ gibi yargılardan kaçınmamız lazım. İşte burada da kilo vermeyi zorlaştıran bir diğer faktör devreye giriyor.

Neden Online Diyet?

Günümüzde artık her şeye telefon ve İnternet üzerinden erişebiliyoruz. Alışveriş yapıyoruz, para gönderip alıyoruz, gündemi takip ediyoruz, sosyal medyada adeta fink atıyoruz, 10 yıl önce uzay filmlerinde görüp özendiğimiz görüntülü aramaları 3 yaşındaki çocuklar bile yapıyor. Teknoloji bu kadar içimize sinmişken Online diyetten neden çekinelim ki…

Online diyetin çok büyük artıları da var. Bunların en büyüğü; zaman kaybını önlemesi, Online diyette internet ile iletişim sağlandığı için zaman mekân kavramı adeta yok oluyor. İki tarafında müsait olduğu bir zaman dilimi mutlaka ayarlanıyor. Daha sonra geçirdiğimiz diyet haftamız değerlendiriyor. Zaten Online Diyette danışanlarımız aklına veya başlarına gelenleri o an WhatsApp üzerinden sorabildikleri için, çoğu zaman haftalık görüşmeye soracak soru dahi kalmıyor.

Peki nasıl motive olacağız?

Diyette motivasyon sağlamak çok önemli, hele ki Online Diyette. Bu sebeple her zaman yanınızda olmaya gayret gösteriyoruz. Danışanlarımızla sürekli iletişim halinde oluyoruz. Örneğin; danışanlarımız dışarı çıkmak zorunda kaldıklarında veya doğum günü, toplantı, parti ve günler gibi organizasyonlarda yiyecek çeşitleri arasından hangilerini yiyebileceklerini sorabiliyorlar. Alışveriş yaparken alacakları ürünler arasında kararsız kaldıklarında fotoğrafını gönderip hocam hangilerini alayım, bunun doğrusu hangisi diyebiliyorlar. Bunlar dışında her öğün yedikleri yemeklerin fotoğraflarını çekip WhatsApp üzerinden göndermelerini de istiyoruz. Böylece danışanlarımız sıkı takip altında kalıp motivasyonlarını hiç kaybetmiyorlar.

Peki diyette hiç mi kaçamak olmuyor?

Elbette kaçamaklar da olabiliyor. Vücut diyete alışabiliyor, dönemsel olarak çikolata ve tatlı isteğimiz artabiliyor, istenilenden daha çok ekmek, et veya meyve yenebiliyor. İnanın hepsinin ayrı ayrı nedenleri ve çözümleri var ama çözüm sağlamamız için bunlardan haberdar olmamız gerekiyor, işte tamda Online diyet burada devreye giriyor. Yüz yüze diyette nasıl kaçamaklar yaptığını söylemekte çekinen danışanlar Online Diyette yaptıkları kaçamakları daha rahat itiraf edebiliyorlar. Bizlerde hemen bunlara çözüm üretebiliyoruz.

Online Diyette Nelere Bakılıyor?

Yüz yüze diyette olduğu gibi Online Diyette de kan tahlilleriniz, hormonlarınız (troid, açlık- toluk şekeriniz), insülin direnciniz, tansiyonunuz kısacası gerekli olan her şey değerlendirilip listeniz sadece size özel oluşturuluyor. Ayrıca listeniz oluşturulurken tıbbi durumunuzun yanında yaşam biçiminizde değerlendirilmeye alınıyor. Listeniz, sizin uygulayabilmeniz için; eğer okuyorsanız okulunuza göre, yurtta kalıyorsanız yurdunuza göre, çalışıyorsanız çalışma koşullarınıza göre, ev hanımıysanız veya çocuğunuz var ise onlara göre oluşturuluyor.

Kısacası Online diyetisyen desteği ile sizleri sürekli takip ederek motivasyonunuzu sağlıyor, ayrıca yaşantınıza en uygun sürdürülebilir listeler hazırlayarak sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmenize katkıda bulunuyoruz.

Kanı Temizleyen Besinler

 

Sarımsak

Vücudumuzun temizlenmesi için; geleneksel mutfağımıza baktığımızda sarımsak çok etkili bir kan temizleyicidir. Kötü kolesterolü düşürürken, hipertansiyonu önler ve damarları korur, yüksek bir antioksidandır. Kokusunu sevmeyenler için, haşlanarak veya dövülerek yemeklerin içine atılabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, şu an dünyada en çok konuşulan bitkilerden biri, çünkü kansere karşı etkisi bilimsel olarak kanıtlandı. Özellikle Hindistan’da çok tüketiliyor. Hindistan’da yaşam standardı çok hijyenik olmamasına rağmen kanser vakalarına çok seyrek rastlanıyor. Zerdeçalın içeriğinde curcumin diye bir madde var, bu madde iltihapları gideriyor, kanın pıhtılaşmasını engelliyor ve DNA hasarını gideriyor. Kanı çok güzel temizliyor.

Fesleğen

Fesleğen de aynı şekilde karaciğer ve böbreklerdeki toksinleri arındırıyor, idrar söktürücü özelliği var. Kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.

Biberiye, maydanoz ve kekik de kötü kolesterolü düşürürler, idrar söktürücü özellikleri vardır. Bu sayede kanı temizlerler, içeriğindeki yüksek C vitaminiyle yüksek antioksidan besinlerdir.

Limon

Limon, içerdiği C vitaminiyle kanın içindeki toksinleri temizlemede yardımcıdır. Çünkü alkalize etkisiyle kanın pH’ını etkilemeden, vücutta kanı temizleme etkisi var.

Lahana içerisinde indoller var, bu sayede toksinlerin atılmasını sağlıyor.

Kiraz

Kiraz, kan sulandırıcı, temizleyici özelliğiyle, böbreklerdeki ve karaciğerlerdeki zararlı birikmelerin atılımında yardımcı oluyor.

 

Diyetgram Clinic

Diyetisyen Pınar Pehlivan ve Diyetgram Clinic adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Diyetisyen Pınar Pehlivan ve Diyetgram Clinic iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Karadağ Danışmanlık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu