Ankara Tüp Bebek Merkezleri

Doç Dr Deniz Ulaş – Ankara Tüp Bebek

Doç Dr Deniz Ulaş / Deniz Ulaş Ankara / Ankara Tüp Bebek

Doç Dr Deniz Ulaş Adres: Kızılırmak Mah.  Çukurambar – Muhsin Yazıcıoğlu Cad.  No:29/19, 06530 Çankaya/ANKARA, Türkiye

Doç Dr Deniz Ulaş Telefon: +90 312 2853085 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Doç Dr Deniz Ulaş Alternatif Telefon: +90 505 9819919

Doç Dr Deniz Ulaş E-Posta Adresi: [email protected]

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 09:00 – 18:00

Cumartesi: 09:00 – 14:00

Pazar: Kapalı

 

Tüp Bebek Tedavisi Ankara 2019 Fiyatları

İnsan oğlunun 2 temel içgüdüsü vardır. Birincisi hayatta kalmak, ikincisi üremek yani soyunu devam ettirebilmek. Çoğu çift gereken hazırlıklardan sonra mutlu haberi bir kaç ay içinde hemen alırken, bazı çiftlerde bu süreç gecikmektedir. Ancak ne var ki gelişen teknoloji tüp bebek tedavisini çiftlerle buluşturduğu için çeşitli genetik, hormonal ve jinekolojik problemler nedeniyle ortaya çıkan kısırlık problemi Tüp bebek ile aşılabilmektedir. Bunun için merkezimizde tüp bebek Ankara ilinde yapılacak tedavi konusunda sizlere bilgi vermekte ve başarılı bir tedavi süreci için çalışmaktayız.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara Nedir?

Tüp Bebek veya Tüp Bebek Tedavisi (IVF) en basit anlatımla; kadından alınan yumurtalarla erkekten alınan spermlerin laboratuar ortamında döllendirilmesi ve en iyi kalitedeki embriyoların kadının rahmine tekrar yerleştirilmesi işlemine denir.

Bu tedavi için Ankara’da yaşayan çiftler Ankara tüp bebek doktoru ve hekimleri adı altında merkezimize başvurup başarılı bir tedavi süreci geçirebilirler. Ankara tüp bebek merkezi olarak bireyselleştirilmiş, kişiye özel tüp bebek tedavi yöntemleri ile en ince detayları gözeterek süreci yönetiyoruz. Bu sebeple tüp bebek tedavisi merkezi Ankara ilinde başarılı bir tedavi süreci sağlıyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır? Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi fikri ilk defa 1930’larda ortaya atıldı ama tüp bebek tedavisi sonucu ilk canlı doğum 1978’te İngiltere’de gerçekleşti. O zamanlar tüp bebek tedavisi sadece tüpleri tıkalı olan hastalara uygulanırken, günümüzde erkek kısırlığı da dahil birçok kısırlık nedenlerinin %80’nin çözüldüğü bir tedavi seçeneği olarak uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda uygulanır sorusunun cevabını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Açıklanamayan infertilite (kısırlık)
 • Kadındaki fallop tüplerinin her ikisinin de tıkalı olması
 • Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu
 • Düşük yumurtalık rezervi
 • İleri kadın yaşı
 • Endometriyozishastalığı ,endometriyoma (çikolata kistleri)durumunda
 • Sperm sayı ve kalite bozukluklarında, azospermide
 • Başarısız aşılama uygulaması
 • İmmunolojik problemler
 • Genetik araştırma gerektiren aile öyküsünün olması

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Günümüze kadar yaklaşık 6 milyon bebeğin Tüp bebek (IVF) teknolojisi ile dünyaya geldiği tahmin edilmektedir. Peki tüp bebek (IVF) tedavisinin aşamaları nelerdir? Gelin madde madde, sade anlatımla bu aşamaların nasıl ilerlediğine bakalım.

1- İlk Görüşme

 • Gerçekten Tüp bebek yapılmasına gerek var mı sorusunun cevabı belirlenir,
 • Gebelikte ortaya çıkabilecek riskler önceden belirlenip, gebe kalmadan önce bu problemler için önlem alınır,
 • Gebelik öncesi danışmanlık verilir (beslenme, folik asit, aşılar vs),
 • Tedavi başarı oranları hakkında hasta bilgilendirilir,
 • Tedavi planı belirlenir.

2- Yumurtalıkların Uyarılması

 • Adetin 2. veya 3. günü ultrason ile rahim ve yumurtalıkların normal olup olmadığına bakılır. Eğer yumurtalıklarda kist veya rahim duvarında kalınlaşma var ise tedavi ertelenebilir
 • Ultrason normal ise yumurta geliştirici iğne tedavisine başlanır
 • 2-3 gün aralıklarla ultrason ve kanda östrodiol düzeylerine bakılarak yumurta gelişimi takip edilir,
 • Yumurtalar belirli büyüklüğe ve olgunluğa ulaştığında yumurtaların çatlamasını sağlayıcı bir iğne yapılır
 • Çatlatma iğnesinden yaklaşık 34-36 saat sonra yumurta toplama prosedürü yapılır.

3- Yumurta Toplama Prosedürü

 • Bu prosedür ağrılı olduğu için sedasyon anestezisi altında yumurta toplanır. O yüzden hastanın mutlaka 6-8 saattir aç olması gerekir,
 • Vajinal ultrason eşliğinde yumurta toplama işlemi yapılır. Ultrasonda görülen foliküllerin içine ince bir iğne ile girilerek, negatif basınçla bu foliküllerdeki sıvı aspire edilir. Alınan sıvı laboratuvara gönderilir. Yumurta hücresi varsa diğer foliküle geçilir, yoksa folikül özel bir sıvı ile yıkanıp yumurta bulunmaya çalışılır. Ve bu işlem herbir folikül için tek tek yapılır.
 • İşlem yaklaşık 20-30 dakika sürer.

 4- Yumurtaların Döllenmesi (Fertilizasyon)

 • Laboratuvara gelen yumurtalar bazı özel işlemlerden geçirilir, olgun (M2) olanlar seçilir ve laboratuvar ortamında sperm ile döllenmesi sağlanır. Son yıllarda yumurta içerisine sperm enjekte edilerek yapılan mikroenjeksiyon yöntemi oldukça yaygın uygulanmaktadır.
 • Döllenmiş yumurta yani embriyo gelişimi embriyologlar tarafından takip edilir,
 • Kaliteli embriyolar seçilerek genelde 3. gün veya 5. gün (blastokist) ana rahmine transfer edilir,
 • Kaçıncı gün transfer yapılacağı embriyo sayısı, kalitesi ve hasta özelliklerine bağlıdır.

5- Embriyo Transferi

 • Ağrısız bir işlem olduğu için anesteziye gerek yoktur,
 • Transferden önce vajen ve rahim ağzı özel solüsyonlarla temizlenir,
 • İnce, yumuşak bir kateter yardımı ile embriyo nazik bir şekilde rahim ağzından geçilerek rahimin içine yerleştirilir,
 • Bu işlem abdominal ultrason eşliğinde yapılır. Ultrasonda görüntünün net olması için ve embriyo transferinin kolay olması için hastanın işlem esnasında idrara sıkışık olması istenir,
 • Transferden sonra ise embriyoların gelişmesi ve rahime tutunması için bir süre beklenir.
 • Transferden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Uygulanan yöntemler arasında en çok tercih edilen mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemidir. Sperm hareketliliği ve sayısını az, şekil bozukluğu olan durumlarda ve yumurta sayısının oldukça az olduğu durumlarda mikroenjeksiyon uygulanmaktadır. Mikroenjeksiyon yapmadan önce toplanan yumurtalar bazı işlemlerden geçirilerek yumurta, etrafında bulunan gereksiz dokulardan arındırılır. Mikroenjeksiyon işlemi bu temizlikten sonra gerçekleştrilir.

Oldukça sık kullanılan bir diğer yöntem ise In-Vitro Maturasyon yöntemidir. Bu yöntem yumurta rezervi oldukça bol olan polikistik over sendromlu hastalarda görülebilecek hiperstimulasyon gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu tüp bebek yönteminde yumurta toplama işlemi yumurtalar tam olgunlaşmadan gerçekleştirilir ve olgunlaşma laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Ancak bu yöntemin uygulanmasında oldukça seçici davranmak gerekir çünkü  her zaman yeterli olacak şekilde yumurta elde edilemeyebilir.

Tüp Bebek Tedavi Süresi

Tüp bebek tedavi süresi, adetin 2. veya 3. günü başlar ve yaklaşık 15-18 gün sürer. Tüp bebek tedavisinin süresi kullanılan ilacın dozuna ve en önemlisi hastanın yanıtına göre değişir. Tüp bebek tedavi süresi boyunca hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole çağrılır. Ultrason ve kan değerleri ile yumurtanın gelişimi ve rahim duvar kalınlığı takip edilir. Yumurtalar belirli bir boyuta geldiğinde ve kandaki östrodiol düzeyi belirli bir seviyeye geldiğinde yumurta toplama işlemine hazırlık için hastaya çatlatma iğnesi yapılır. Buraya kadar geçen süre yaklaşık 10-12 gündür. Çatlatma iğnesinden 34-36 saat sonra sedasyon anestezisi altında ultrason eşliğinde yumurta toplama işlemi yapılır. Aynı gün baba adayı da sperm örneği verir. Baba adayından spermler doğal yolla veya TESA/MESA/PESA/ mikroTESE yöntemleri ile elde edilir. Bu spermler ile yumurtalar laboratuar ortamında döllendirilir. Kaliteli embriyolar seçilerek ana rahmine transfer edilir. Sonuç olarak Tüp bebek tedavi süresi yaklaşık 15-18 gün süren bir süreçtir.

Tüp Bebek’te Başarı

Tüp bebek başarı oranları merkezden merkeze ve çiftin özelliklerine göre değişiklik  göstermekle birlikte dünyada kabul edilen gebe kalma oranı %30- 70 civardadır. Geri kalan yaklaşık %30’luk grup modern tıbbın bütün olanaklarına rağmen günümüzde çocuk sahibi olamamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri de kadın yaşıdır. Bilindiği gibi kadınlar için ideal üreme çağı 20-30 yaş arasıdır. Ancak, modern toplumlarda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Bu durum infertilite (kısırlık) sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Yaş ile birlikte kadının gebe kalma potansiyeli de azalmaya başlar. Özellikle 35 yaşından sonra kadınların gebe kalma potansiyeli dramatik bir şekilde azalır. Tüp bebek tedavisinde de kadın yaşının 35’i geçmesi durumunda yumurtalık rezervi ve yumurta kalitesi azaldığı için Tüp bebek başarısı genç kadınlara kıyasla azalmaktadır.

İleri kadın yaşı dışında erkeğe ait spermlerin ağır hasarlı olması da tüp bebek başarı şansını düşürür. Ayrıca rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, myom veya polip gibi problemlerin olması, tüplerin içlerinin su dolu olması (hidrosalpenks), endometrioma (çikolata kisti) olması da tüp bebekte başarıyı olumsuz olarak etkiler.  Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlerde bu problemlerin olup olmadığı araştırılmalı ve sorun saptanırsa tüp bebek tedavisi bu problemler çözüldükten sonraya ertelenmelidir.

Sonuç olarak tüp bebekteki başarı şansını kadın ve erkeğe ait birçok parametre etkilemektedir. Tedaviye cevap kişiden kişiye değişir ve her tüp bebek denemesinde farklı yanıt elde edilebilir. 35 yaş altı, yumurtalık rezervi iyi olan bir kadında tüp bebek başarı şansı% 40-45  iken, 40 yaş üzerinde bu şans %10-15 civarındadır.

Tüp bebek uygulama sayısı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Ancak gebelik elde etme oranı ilk 3 denemede en yüksektir. 3. denemeden sonra tüp bebek başarı şansı giderek azalmaktadır ama bu gebelik olmayacağı anlamına da gelmez. Tüp bebek uygulaması yapılan çiftlerin yaklaşık %70’i gebe kalacaktır, sadece %30’unda ileri teknolojiye ve tüm denemelere rağmen gebelik elde edilemeyecektir.

Bugüne kadar yaklaşık 6 milyon bebek IVFyöntemi ile dünyaya geldiği tahmin edilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda,  doğal yolla dünyaya gelmiş bebeklerle Tüp bebek tedavisi sonucu  dünyaya gelmiş bebekler kıyaslandığında fiziksel ve zihinsel anomali açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Tüp bebek fiyatları Ankara ili içerisinde diğer illerde olduğu gibi değişkenlik göstermektedir. Ankara tüp bebek fiyatları 2019 içerisinde değişen fiyatların sebebi yapılan yöntemin kişiden kişiye göre değişecek olmasıdır. Çünkü tüp bebek tedavisi fiyatları belirlenirken kullanılan protokol, hastanın yanıtı ve kullanılan malzemelerin kalitesi Ankara tüp bebek fiyatları 2019’i etkilemektedir. Tüp bebek Ankara ve çevre illerinde çiftler tarafından tercih edilirken, Ankara Tüp bebek merkezi doktorlarından istediğiniz gibi bir hizmet alacağınıza emin olabilirsiniz.  Tüp bebek tedavisi ebeveyn adayları için oldukça heyecanlı ve stresli geçmektedir. Bunun bilincinde olan ekibimiz süreç içerisinde sizleri asla yalnız bırakmayacak olup fiyat konusunda da Ankara tüp bebek tedavisi fiyatları 2019 hakkında bilgilenmenizi sağlayacaktır.

Ankara’da Tüp Bebek Tedavisi İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Tüp bebek tedavisi dendiği zaman genelde çiftler biraz gerilip stres olmaktadır. Ancak bu şekilde duygusal bir durum yaşamadan Ankara tüp bebek merkezi adı altında birçok klinik ve doktorda tedavi olabilirsiniz. Ankara’da bulunan kliniğimizden yola çıkacak olursak öncelik olarak psikolojik olarak sizi bu sürece hazırlıyoruz. Tüp bebek tedavi süreci ve sonrasındaki 9 ay 10 günlük süreçte 7/24 yanınızda olmayı, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak süreci doğru bir şekilde sizlerle beraber yönetiyoruz.  Bu sebeple de ezbere tedavi değil hastaya göre bireyselleştirilmiş özel tedavi seçeneklerini destekliyoruz.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki kliniğimizde Tüp Bebek Tedavisi, Ankara Tüp Bebek Doktoru Jinekolog Doktor Doç. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara Tüp Bebek fiyatları 2019 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doç Dr Deniz Ulaş

Doç Dr Deniz Ulaş ve Deniz Ulaş Ankara adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Doç Dr Deniz Ulaş ve Deniz Ulaş Ankara iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu