Genel

Dolar kuru bugün ne kadar? (20 Aralık 2018 dolar – euro fiyatları)

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararının ardından güne yükselişle başlayan dolar/TL, 5,30’un altında dengelendi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Suriye’den çekileceklerini açıklamasıyla düşüşü ivme kazanan dolar/TL, gün içinde 52119’a kadar geriledi. Dolar/TL, Fed’in faiz artırım kararının ardından toparlayarak önceki güne kıyasla yüzde 0,94 azalışla 5,2923’ten kapandı.

Bugüne yükselişle başlayan dolar/TL, 5,28 seviyesinde işlem görüyor.

Euro/TL de 6,03 civarında seyrediyor.

Uzmanlar, Fed kararları öncesi üyeler ve ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile artan “güvercin Fed” beklentilerinin karşılanamadığını, bunun da piyasaları negatif etkilediğini bildirdi.

Fed’in varlık alımlarını azaltmaya devam etmesi, faiz artış tahminlerinin azalsa da 2019’da süreceğine ilişkin yapılan iletişim ve büyüme öngörülerinin aşağı yönlü revize edilmesinin gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskıya neden olduğunu ifade eden uzmanlar, bundan sonraki süreçte ABD’nin makroekonomik verilerinin piyasaların yönü üzerindeki etkisinin artabileceğini söyledi.

Uzmanlar, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özeti, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ile veri akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar/TL’de 5,40 seviyesinin önemli direnç, 5,30’un destek konumunda olduğunu kaydetti.

Döviz Kurları

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu