Genel

Dünyadaki En Zengin Kişi

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğup büyüyen Jeff Bezos, bugün dünyadaki en zengin kişi unvanına sahip. Peki, bunu nasıl başardı? Jeff Bezos nasıl zengin oldu? Gelin hep beraber bunu araştıralım.

jeff-bezos
jeff-bezos

Amerikalı girişimci Jeff Bezos isimli şahıs amazon.com web sitesinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı ve CEO’su. Aynı zaman da Washington Post gazetesinin sahibidir. Başarıya şans ile değil çalışma ile ulaşan Jeff Bezos, başarılı girişimleri ile ünlü olan biridir. İnternet üzerinden ticaret yapılabileceğini daha o dönemlerde gösteren Bezos, 12 Ocak 1964 New Mexico doğumludur. Tabi ki erken yaşta başlayan bilgisayar merakı ile beraber Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okuması ile hemen Wall Street’te işe başladı. Bu şirketi bırakıp başka bir şirkete başlayan Jeff Bezos iş hayatının stresinden sıkılıp amazon.com alan adını tescilledi. Bugün internet dünyasının, fiziksel dünyanın en başarılı girişimi olan Amazon ile dünyanın en zengin insanı olan Jeff, başarılı girişimlere devam etmektedir.

amazon-sitesi
amazon-sitesi

Peki, Amazon.com Nasıl Kuruldu?

Amazon şirketi de diğer en büyük şirketler gibi küçük bir garajda kuruldu. Hiçbir reklam operasyonu olmadan, hiç beklenmedik bir şekilde büyümeye başlaması ile ofislerini büyütme ihtiyacı duydular. 1997 yılında sattıkları kitaplar ve filmler hakkında insanların fazla yorum yapıyor olması ile çok fazla büyümeye başlayan Amazon, 1999 yılında halka arz edildi. Kurulmasından henüz iki yıl geçmesine rağmen halka arz edilmiş dünya üzerinde başka bir örnek yoktur. İki yıl içinde dünya devi tüm rakiplerini geride bıraktı. 1998 yılında CD satışına başlayan Amazon zaten son hamlesini yapmıştı. O dönemde CD satışına ilk başlayan Amazon olması sebebi ile tüm Amerika’da çok fazla tanınan ve güvenilen bir şirket haline geldi. Aslen kitap, film ve CD satışı yapan Amazon bugün içeriğindeki satıcıları vasıtası ile dünyanın en büyük çevrimiçi mağazası olma unvanına sahiptir. Dünya üzerindeki tüm ülkelere fiziksel satışı bulunmaktadır.

Jeff Bezos bununla yetinecek mi hayır! Kindle isimli dijital kitap okuyucusu üretti ve Amazon vasıtası ile tüm dünyaya sattı. 2007 yılında satışına başlanan Kindle’ın satış sayısı 2007 yılının sonunda 40 milyon adetti. Kindle ile beraber içeriğindeki mağaza ile kitaplar da satın alabiliyorsunuz. Kindle mağaza içerisindeki kitapların toplam satışı ise 100 milyon adet. Bu kadar büyük bir girişim ile dünyanın en zengin kişisi olma unvanına sahip olan Jeff Bezos’un şu an 109,1 milyar dolardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu