Genel

Dünya’nın en zengin insanı Jeff Bezos ile eşi Mackenzie boşandı

ux seo

Dünyanın en zengini olarak gösterilen Jeff Bezos ile eşi MacKenzie boşandı. Ayrılık sonrası MacKenzie’nin 35 milyar doları (Yaklaşık 200 milyar TL) bulan tazminat alacağı belirtildi. Mackenzie bu bu boşanma tazminatıyla dünyanın en zengin üçüncü kadını oldu. Ayrıca Bezos’un 25 yıllık eşine ödediği tazminat miktarı, Bahreyn’in milli gelirine eşit. Estonya’dan Kıbrıs’a 80 ülkenin milli gelirinden ise fazla olma özelliği taşıyor.

Amazon’un kurucusu ve Washington Post’un sahibi Jeff Bezos ile MacKenzie evliliklerini noktaladı.

Rekor boşanma anlaşmasının ayrıntılarını MacKenzie Bezos Twitter hesabından duyurdu.

Jeff Bezos ve Eşi

MacKenzie Bezos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Boşanma sürecinin Jeff ile karşılıklı birbirlerine destek olarak sona ermesinden memnuniyet duyduğunu’ söyledi.

Boşanma anlaşması öncesi Jeff Bezos’un Amazon’daki hisselerinin oranı %16,3’tü. Bezos bu oranın %75’ini elinde bulundururken, boşandığı eşi MacKenzie’ye de geri kalan %25’lik kısmı geçmiş oldu.

Bu anlaşmaya göre MacKenzie Amazon’daki hisselerin %4’ünü koruyacak ve Washington Post gazetesi ile uzay seyahati şirketi Blue Origin’deki hisselerinin de tümünü Jeff Bezos’a devredecek.

Boşanmanın ardından MacKenzie 35 milyar doları bulan bir tazminat alacak.

Bezos’un 25 yıllık eşine ödediği bu tazminat miktarı, Bahreyn’in milli gelirine eşit. Estonya’dan Kıbrıs’a 80 ülkenin milli gelirinden ise fazla olma özelliği taşıyor.

Mackenzie bu boşanma tazminatıyla Francoise Bettencourt Meyers ve Alice Walton’ın ardından dünyanın en zengin üçüncü kadını oldu. İşte Forbes verilerine göre boşanma tazminatı öncesi en zengin 5 işkadını:

  1. Susanne Klatten / 20.8 milyar dolar

Altana ve BMW holdingleri

2. Yang Huiyan / 23.8 milyar dolar

Country Garden Holding

3. Jacqueline Mars / 25.9 milyar dolar

Gıda devi Mars

4. Alice Walton / 45.4 milyar dolar

Perakende mağazalar zinciri Walmart

5. Francoise Bettencourt Meyers / 52.9 milyar dolar

Kozmetik ve güzellik şirketi L’Oréal

Jeff Bezos MacKenzie Bezos
ux seo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu