Kısa Bilgi

E Devlet Soy Ağacı Nasıl Sorgulanır- Alt Üst Soy Belgesi Nasıl Sorgulanır

Pek çok kişinin merak ile beklediği soy ağacı sorgulama e-devlet üzerinde hizmete girdi. Soy ağacı nasıl sorgulanır diye merak ediyorsanız bu makalemizde sizlere E-devlet üzerinden nasıl yapacağınıza dair detaylı bilgi vereceğiz.

Alt üst soy bilgisi sorgulamak için e-devlet şifreniz olması gerekir. E-devlet şifresi nasıl alınır bilmiyorsanız bunun çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. E-devlet şifresini kimliğiniz ile beraber gidip başvuru yapacağınız bir PTT Şubesinden bir kaç dakika içinde alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. E-devlet şifresi almak için ise tek ihtiyacınız size ait kimlik belgeniz olacaktır.

E-devlet şifresi almak için ilk defa alımlarda 2 TL daha sonraki her şifre alımı için ise 4 TL ücret talep edilmekte.

Eğer E-devlet şifresi aldıysanız veya önceden sahipseniz sizlere soy ağacı sorgulama nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız.

İlk yapacağımız işlem ise sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gitmek olacaktır. Siteye girdikten sonra sağ üst köşede yer alan giriş butonuna tuşlayarak aşağıda gördüğünüz giriş ekranına geçiş yapın.

T.C Kimlik No yazan gere 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazın. e-devlet şifresi yazan bölüme ise PTT tarafından verilen zarfta yazan şifreyi girerek sisteme giriş yap butonuna tuşlayınız.

Sisteme giriş yaptığınız zaman karşınıza bir arama bölümü gelecektir. Bu arama bölümüne soy ağacı sorgulama yazarak enter butonuna basar ya da arama işaretine tıklarsanız aşağıdaki resimdeki sonuç karşınıza gelecektir.

Yukarıdaki resimde olduğu gibi karşınıza toplam 1 kayıt bulunmuştur diyerek nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü / alt üst soy bilgisi sorgulama seçeneğini seçerek sizde kolayca soy ağacı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer işlemle ilgili aşırı yoğunluk var ise sistem size soy ağacınızın oluşturulacağını ve oluşturulduktan sonra tarafınıza bilgi verileceğini bildiren bir mesaj dönecektir. E-devlet sisteminde kayıtlı olan elektronik posta adresinize veya cep telefonu numaranıza soy ağacı bilginiz hazır olduğu zaman bilgilendirme mesajı gelecektir. Bundan sonra tek yapmanız gereken soy ağacı oluştuktan sonra tekrar turkiye.gov.tr adresine girerek incelemek olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu