Kısa Bilgi

EFT Nedir, Nasıl Yapılır. EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir ?

EFT, Elektronik Fon Transferi’nin kısaltımıdır. Bir kullanıcı başka bankaya ait olan birine gönderim yaptığı zaman EFT olarak adlandırılmaktadır. Bankalar arasında yapılacak olan para transferine EFT denmektedir. EFT sistemi 1992 yılında kurulmuştur. EFT Sistemi sayesinde hangi bankanın müşterisi olduğunuza bakmadan bankalar arası para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT ve Havale Arasındaki Fark nedir?

EFT farklı bankalar arasında gerçekleştirildiğinden dolayı yalnızca belli saatler arasında gerçekleşmektedir. Bu belli saatler ise bankaların açılış saatiyle kapanış saatlerini kapsamaktadır. Havale işlemindeyse aynı banka olduğundan dolayı istediğiniz her saatte işlem yapabilmektesiniz.

EFT işlemlerinde bankalar arası işlem yapıldığından dolayı para transferi yaparken ayrıntılı bilgiler istenebilmektedir. Fakat havala işleminde sadece hesap numarasıyla beraber ad soyad yazmanız yeterli olmaktadır. EFT işlemi IBAN üzerinden gerçekleştirilecekse eğer daha az bilgi istenir eğer EFT yaparken hesap numarasıyla yapılacaksa şube kodu, alıcı hesap nosu ve gönderim nedeni hakkında ayrıntı bilgilerin belirtilmesi istenir.

EFT Saatleri

Bankaların çalışma saatlerine göre farklılık gösterse de 08:00 – 17:00 veya 9:00- 17.00 olabilmekte.

EFT Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığını kullananlar EFT işlemini hesaplarından rahat bir şekilde yapabilirken, isteyen kişiler ATM üzerinden de gerekli bilgileri sahip olup işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilmekteler. İkisini de yapamam derseniz banka veznesine giderek işlemlerinizi halledebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu