Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
En Büyük Hayvanlar - Ankara Şehir Portalı
Genel

En Büyük Hayvanlar

Euro ile Kira

Büyük küçük fark etmeden birçok canlının bir arada yaşadığı dünyada yer almaktayız. Çıplak göz ile göremediğimiz ufak canlılarda bulunsa da insanın merakı gereği çok büyük olan canlılar dikkatimi çekmekte. En büyük hayvanlar hangisi bu yazımızda liste olarak sizlere göstereceğiz.

mavi-balina
mavi-balina

En Büyük Memeli Mavi Balina

Dünyada yaşayan en büyük hayvanlar arasında yer alan bir numaramızda mavi balina yer almaktadır. Memeliler sınıfına giren mavi balinalar cüsselerinin dışında genellikle karides benzeri olan minik okyanus canlılarıyla beslenmektedirler.

afrika-savan-fili
afrika-savan-fili

Afrika Savan Fili

Afrika savan dişisinin boyu 3,5 metre olmakla beraber erkek fillerin 4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Günümüzde hayatta olan ve en büyük kara hayvanı Afrika Savan Filidir.

zurafa
zurafa

Zürafa

Zürafalar uzun boyları ve boyunları ile insanların dikkatini çekerler. Yaşayan en uzun hayvan unvanını alarak unutulmaz canlılar arasında yer almaktadır. Boyunları ise vücutlarının diğer yarısının uzunluğu ile eşdeğer olmaktadır. 2 metrelik boyunun olmasından bahsediyoruz. Gerisi size kalmış.

guney-deniz-fili
guney-deniz-fili

Burun Farkı ile Güney Deniz Fili

4. sıramızda en büyük hayvanlar da deniz fili bulunmaktadır. Deniz fillerinin arasında en büyükleri Güney Deniz filidir. Güney deniz fili dişilerde 400 ila 900 kg ağırlıkta, 2,6 ila 3 metre boya sahiptirler. Erkeklereyse 4 ton ağırlığında ve 6 metreye kadar bulunmaktadır. Kaydedilmiş olan en büyük boy ve ağırlık ise 6,85 metre ile 5 ton olarak Güney deniz filine ait olmaktadır. Peki, resme bakınca file benzer bir halleri olmadığını görüyorsunuzdur. Bu canlılara Güney deniz filinin denmesinin nedeni burunlarının fillerinkine benzetilmesinden kaynaklıdır.

kutup-ayisi-alaska-ayisi
kutup-ayisi-alaska-ayisi

Kutup Ayısı ve Alaska Boz Ayısı

En büyük hayvanlar arasında ayıları sokmazsak tabii ki olmaz. Kutup ayısının cüssesini sadece belgesellerde görmekteyiz ve tam olarak bunu hayal edemeyiz. Dört ayak üzerinde durdukları zaman omuzlarının ölçüleri 1,6 metreyi bulabilmekte. Alaska boz ayısı kutup ayısı ile aynı ölçüsüne sahiptir. Bu yüzden de dünyanın en büyük hayvanları listesinde yer alıp beşinci sıraya yerleşmektedir.

tuzlu-su-timsahi
tuzlu-su-timsahi

Tuzlu Su Timsahı

En büyük hayvanlar listemizde bir timsah görmeniz tabii ki sizi şaşırttı. Ülkemizde olmadığı için ilk olarak şanslı olduğumuzu bilin. Dişleri ile olduğu gibi boyuyla da gözleri korkutmaktadır. Dünyadaki en büyük sürüngen olarak yarışta birinci. 1 ton ağırlığında ve 6 metre boya kadar ulaşabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu