Genel

En Gizemli Kitaplar

Dünyanın pek çok yerinden derin yaşanmışlıklar sayesinde bırakılmış mektuplar, kitaplar ve anıtlar. Sırları çözülemeyen binlerce kitap, katilin intihar etmeden önceki mektupları ve dahası. En gizemli kitaplar serimizi incelemek için hemen aşağıya doğru inin. İlginç ve gizemli kitaplar sizin için listelendi.

smithfield-gergory-kulliyati
smithfield-gergory-kulliyati

Smithfield – Gregory Külliyatı

Esas gizeminin kitabın kendisinde değil de görsellerinde olan kitap. Papa. Gragory tarafından dini hükümleri anlatmak ve yazmak için hazırladığı bir kitap. O zamanlar insanları korkutmak ve üzerlerine hükümler salmak çok önemliydi. Çünkü insanların bir şeylere inanarak kanunsuzlukları yapmamaları gerekiyordu. Bunu önlemenin yolu birkaç ay, yıl ceza vermek olsa da bu onları engellemiyordu. O yüzden ebediyete kadar yanacakları cehennemi gösteren çizimleri ile ünlü olan bu kitap o dönemde insanları çok ürkütüyordu.

ripley-kitabi
ripley-kitabi

Ripley Kitabı

George Ripley’e ait olan kitap felsefe taşının nasıl yapılacağını tarif ediyor. Çok basit metalleri bile altına çevirebilecek formülleri, belli belirsiz şifreleri ile anlaşılması en zor kitaplardan bir tanesidir. Isaac Newton’ın dahi simyaya merakı olduğu dönemlerde gizemli kitaplar serisinde en çok bu kitabı okuduğu bir gerçek. Aynı zaman da George Ripley’i çok yakından takip ediyordu. Ripley’in en gizemli kitaplar arasına yenisini kattığı 6 metre boyundaki parşömeni idi. İçerisinde çeşitli illüstrasyonlar barındıran bu kitabın içerisinde ne anlatıldığı günümüzde dahi hala çözülememiştir.

voynich-metinleri
voynich-metinleri

Voynich Metinleri

Karbon testi sonucu 15.yüzyılda yazıldığı anlaşılan kitap, bulunduğu tarihten itibaren 100 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen hala gizemi çözülemiyor. El yazmaları kütüphanesinde bulunan kitabı şimdiye dek hiç kimse okumayı başaramadı. Belki de yazan kişinin de amacı zaten bu idi. Gizem yaratmayı seven insanlarla doluydu o dönem. Belli belirsiz mektuplar, anlaşılmayan küpürler kapıların eşiklerine bırakılıyordu. Sokaklara dağıtılıyor ve halk korkutulmaya çalışıyordu. Halkın huzursuzluğu için elinden geleni yapmaya çalışanlar o dönem çok fazlaydı.

1912 yılında bir şekilde eline geçiren Polonya asıllı sahaf Wilifrid Voynich’den önce kimse bu kitabı bilmiyordu. Birkaç araştırmacının sözlerine göre kitabın konusu astronomi ve botanik. Tabi ki bunların hepsi bir tahminden ibaret. Net bir delil yok. İçerisinde garip çizimlerin yer aldığı kitap birçok akademisyen ve araştırmacıya göre tamamen aldatmaca ve az önce yukarıda bahsettiğim gibi sahte anlaşılmayan metinler içeriyor. Tamamen halkı korkutmaya yönelik hazırlanmış kitabeler. Ama hala içinde çözülmeyi bekleyen çok büyük sırlar da olabilir.

rohonc-metinleri
rohonc-metinleri

Rohonc Metinleri

Dünyanın en gizemli kitapları arasında yer alan Rohonc Metinleri kitabı yine her zaman ki gibi ne anlattığı ve nereden geldiği bilinmiyor. 19.yüzyılın başlarında kimliği bilinmeyen bir şahıs tarafından Macar Bilim Akademi’sine bırakılan kitap o tarihten bu yana hala gizemini koruyor. İçerisinde bulunan 200’den farklı çizimleri ve sembolleri ile sanki bir tarikatı anlatan bir kitap gibi. Kitabın hazırlanışı çok fazla profesyonel olduğu için tam olarak nereden yazıldığı çıkartılamıyor. Kullanılan kâğıdın türü dünyanın her yerinde kullanıldığı için net bir bilgi çıkartılamıyor.  Yine bir aldatmaca kitabı olabileceği üzerine düşünen akademisyenler de bu kitabın ne gerçek olduğunu ne aldatmaca olduğunu kanıtlayamıyor. Hala gizemini koruyan kitap internette ücretsiz bir şekilde sunulmuş vaziyette.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu