Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
En Kısa İnsan - Ankara Şehir Portalı
Genel

En Kısa İnsan

Euro ile Kira

Dünyadaki en kısa insan 54.6 cm’lik boyu ile Guiness rekorlar kitabına girmiştir. 72 yaşında olan Chandra Bahadur Dangi, yaşamını Nepal’de sürdürmüştür. Yaşamı boyunca da hiçbir zaman doktora gitmemişi olup Guiness rekorlar kitabına girmekten de mutluluk duymuştur.

 24 saat boyunca boyunu gözlemleyerek gerekli ölçümler de yapılmıştır. Nepalli Chandra Bahadur Dangi en kısa insan olarak rekora girmiştir. Guinness tarafından da bu bilgi kesinleştirilmiştir.

Dangi’nin boyu yeni doğmuş olan bebek kadardır. 54.6 cm boyunda olan ve 14,5 kilo ağırlığında olması onu en kısa insan yapmıştır. Ayrıca o yalnızca hayattaki tek kısa insan değil, dünyanın en kısa adamı olarak bilinmektedir. Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başaran Chandra, Nepal’in bir köyünde yaşamakta ve hayvancılık yaparak yaşamını sürdürüp ailesine yardımcı olmaktaydı. Beş erkek kardeşinden üçünün boyu 1,22 m’den daha uzunken, iki kız kardeşi ve diğer iki erkek kardeşi de ortalama olan bir boya sahiptiler.

dunyanin-en-kisa-insaninin-hayati
dunyanin-en-kisa-insaninin-hayati

Dünyanın En Kısa İnsanının Hayatı

Chandra, 30 Kasım 1939’da dünyaya geldi. Hangi hastalıktan dolayı büyümesinin engellendiği bilinmemektedir. Nepal’in başkentinde yer alan Katmandu’dan yaklaşık olarak 400 km uzakta, Reemkholi’nin uzak köyünde yaşamını sürdürmüştür. Guinnes Rekorlar Kitabı tarafınca 2012 senesinde dünyanın en kısa adamı olarak tanınmadan öncesinde köyünden hiç ayrılmamıştır. Ünvanı kazanıp daha sonrasında ülkesinde ve dünyanın her bölgesine seyahat etmek istediğini belirtmiştir. Dünyadaki en kısa erkek ve Nepal vatandaşı olarak ülkesini popüler hale getirmek istediğini de belirtmiştir.

2012 senesinde 72 yaşındayken Chandra, dünyanın en kısa kadını olan Jyoti Amge ile tanışmıştır. 13 Kasım 2014 tarihindeyse Guünness Dünya Rekorlar gününde Londra’daki etkinlikte dünyanın en uzun adamı ile beraber Sultan Kösen ile tanışma fırsatını yakalamıştır. Chandra, 3 Eylül 2015 tarihinde Amerikan Samoası’nda 75 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Kathmandu Post, daha öncesinde zatürre geçirmiş olduğunu belirtse de kesin ölüm nedeni açıklanmamıştır. En kısa insan olarak daha öncesinde hiç doktora gitmemesi ve 75 yaşına kadar yaşaması insanlar tarafından ilgi duyulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu