Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
En Kolay İngilizce Öğrenme Yolu - Ankara Şehir Portalı
Genel

En Kolay İngilizce Öğrenme Yolu

Euro ile Kira

Günümüzde farklı bir dil öğrenme, artık bir hobi değil, ihtiyaç haline geldi. Özellikle İngilizce konusunda yeterli düzeye sahip olmayan insanların, ülkemizde bile iş bulmaları zorlaşıyor. Bunun nedenini uluslararası ilişkilere dayandırabilir, ülkeler arası ticari faaliyetleri bu bağlamda inceleyebiliriz. Peki en kolay İngilizce öğrenme yolu olarak ne tercih etmeliyiz? Bunun için aşağıda sizlere çeşitli seçeneklerden bahsedeceğiz. Elbette kendi öğrenme ritminizi kendiniz belirleyecek ve bu seçeneklerden kendinize en uygun olanını yine siz seçeceksiniz.

ingilizce-kolay-nasıl-ogrenilir
ingilizce-kolay-nasıl-ogrenilir
 • Ders Ve Kurs Merkezleri: Belirli bir amaca uygun hizmet verirler. Sizlere yaptıkları çeşitli seviye sınavlarıyla kategorize ederler, kur olarak size dersleri satarlar. Buralarda genellikle, ana dil seviyesinde İngilizce konuşabilen, yabancı uyruklu ama aslında İngiliz olmayan bireyler size öğretmenlik yaparlar. Doğal olarak işin içine kendi aksanları da girecektir. Sizin bu aksan konusunu özümseme becerinizse, sadece size kalmıştır. Sınıflarında ortalama 20 25 kişi ile beraber öğrenim görürsünüz. İlerleme hızlarına uyum sağlamaya azıcık mecbur olursunuz. Bu kurslarda ister istemez rekabete girişebilirsiniz. Buraları genellikle girilecek olan herhangi bir sınav için seçersiniz. İş İngilizcesi ya da seyahat İngilizcesi gibi imkanları da size sunabilirler.
 • Travel And Work: Bir ülkenin dilini en iyi öğrenmenin yolu, o ülkenin insanlarıyla zaman geçirmekten geçer. Bu sistemi özellikle üniversiteli gençler kullanıyor. Kendilerine sorulduğunda, oldukça başarılı geçtiğinden söz ediyorlar. Tabi orada derdinizi anlatacak kadarcık olsun dil biliyor olmanız gereklidir. Bunun yanında, ayrı bir seçenek gibi göstermek istemesem de, İngiltere’de bir okul da değerlendirebilirsiniz. Mecburiyet ve okula harcanan tonla para, daha verimli ve daha hızlı bir şekilde dil öğrenmenize yardımcı olacaktır. Okul ve işin dışında, orada mecburi olarak bakkaldan tutun da kasaba kadar herkesle o dili konuşmak zorunda kalacaksınız. Nasıl bir fırsat olduğunu siz düşünün.
 • Arkadaşlar edinmek: Her birimiz internet üzerinden oyunlar oynuyoruz. Çeşitli platformlara üyelikler gerçekleştiriyoruz. Sanal ortamda, yabancı arkadaşlarınız olsun ve onlarla en başında çeviri kullanarak iletişim kurmaktan çekinmeyin. Bu biraz zaman alır ama gayet kolay bir öğrenme metodudur. Tabi bunu farklı bir öğrenme tipinin yanında yardımcı olarak da değerlendirebilirsiniz. Ne olursa olsun, en kolay İngilizce öğrenme yolu seçiminde bunu değerlendirmenizi öneriyorum. Arkadaşlarınız sayesinde sadece dil değil, kültürleri konusunda da bir şeyler kapmış olacaksınız çünkü.
 • İnternetteki uygulamalardan faydalanın: Videolar izleterek, kelime egzersizleri yaparak internet üzerinden, evinizin konforunda bu kursları kullanabilirsiniz. Herhangi bir kurs merkezine gidip gelirken yolda zaman harcamamanız açısından verimli olabilir. Bu uygulamaların da sizlere haftalık ilerleme raporları sunarak destek olduğunu unutmayın. Ama herhangi bir itekleyici güç burada yoktur. Bu nedenle kendinize gereken hırsı ve baskıyı kendiniz yaratmalısınız. Bunun yanında saatler, günlük çalışma limitiniz de sadece size kalmıştır. Düzenli olarak planlamalarınızı yapamayacağınızdan dertliyseniz, hiç buralara girmemenizde fayda görüyorum.
 • Konuşarak Öğren: Bunu başlı başına bir uygulama olarak vermek istiyorum. Yine internet tabanlı dil öğrenme uygulamalarından biridir. Tek farkı, burada öğretmenleriniz gün içerisinde sizin seçmiş olduğunuz paket değerinde bir aramayla, ne durumda olduğunuzu birebir görüyorlar. Raporlarınızı, kendileriyle olan diyaloğunuz sayesinde hazırlıyorlar. Kurs boyunca eğitim danışmanınız sürekli size destek oluyor. Tabi bu kursun diğer internet tabanlı kurslara oranla azıcık daha pahalı olduğunu bilmenizde de fayda var. Bu kursun materyalleri arasında da çeşitli egzersizler, videolar ve kitap anlatımları yer alıyor. Günde en az on dakika, en fazla otuz dakika olan aranma paketlerinden dilediğinizi seçebiliyorsunuz.
 • Kelimeler öğrenme: En kolay İngilizce öğrenme yolu olarak sayabileceğimiz bir sistem de sürekli kelimeler öğrenmedir. Bu sayede dile olan yatkınlığınız zamanla gelişecektir. Bu metodu seçeceğiniz bir öğrenme uygulamasına paralel olarak ilerletebilir, öğrenme hızınızı arttırabilirsiniz. Kendinize haftalık kelime limitleri de koyarak işi kendinizle yarış haline getirebilirsiniz.

Bunların yanında, dil bilimcilerin bahsettikleri kolay dil öğrenme yolları da mevcuttur. Dilerseniz, son olarak da sizlerle onları paylaşalım. En kolay İngilizce öğrenme yolu arasına tam olarak giremeseler de işinizi önemli ölçüde sağlıklı yürütmenize destek olacaklarına eminiz.

ingilizce-ogrenmenin-kolay-yolu
ingilizce-ogrenmenin-kolay-yolu

Bilimsel Olarak En Kolay İngilizce Öğrenme Yolu

Bilim adamları, yaptıkları çalışmalardan yola çıkarak, insanların dil öğrenme becerilerini geliştirmenin ipuçlarını şöyle sıralıyorlar:

 • Dinlemek: Bunu, oturup ders dinlemek olarak algılamamalısınız. Ne yaptığınızın asla bir değişken görevi görmediği, dinleme görevidir bu. İster spor yapın, ister temizlik ya da uzanın yatağınıza müzik dinleyin. Sadece dinlediklerinizin İngilizce içerikler olmasına özen gösterin. Zamanla kulak dolgunluğunuzun olduğunu anlayacaksınız. İngilizce filmler izlemeye çalışın, olayları sözcüklerle bağdaştırmayı deneyin. Eminiz ki belirli bir zaman içinde yetkinlik kazanabileceksiniz. Bunu bir bebeğin hayatı ve sözcükleri tanıma aşaması gibi düşünebiliriz. Zamanla her şey rayına oturacak.
 • Mantık Yürütme: İngilizce de diğer diller üzerine mantık yürüterek konmuş birtakım kurallar içerir. Yazıldığı gibi okunuyor olmaması, bizler için biraz zor olabilir. Ama bir kelimenin nasıl yazıldığını tahmin etmeniz de aslında çok zor değildir. Olası tüm ihtimalleri dillendirerek en doğru yazımı keşfetmeye çalışın. Daha sonra internetten tespitinizin doğru olup olmadığına bakabilirsiniz. Ses benzerlikleri, dil öğreniminde önemli yer tutarlar.
 • İngilizce Ses Egzersizleri: Bazı sesleri, kelimelerin baş ya da sonlarında kesinlikle kullanmamız gerekir. Daha önceden bu dile yabancı olduğumuzdan, ses egzersizleri yaparak, yapılan ses denemelerini dinleyerek beynimizi güçlendirebiliriz. Kulak ve dil aşinalığı, daha sonraki öğrenim seviyelerimizde bize gerçekten faydalı olacaktır. Bu ses egzersizlerini yavaşlatarak, uzunca süreler dinlemeyi deneyin. Daha sonra hızlı olarak dinlediğinizde düşünsel olarak onları fark ettiğinizi göreceksiniz.
 • Görselliklerden Faydalan: Sözcükler ve cümleler, bazı çağrışımlar getirirler. Bunları dikkatle incelemeli, kendinizi çağrışımlara adapte etmelisiniz. Görseller, izlenen filmler ya da el kol hareketleriniz bu durumda yardımcınız olabilir.
 • Kural değil, kuruluşlara Dikkat: Kurallar, dilde cümlenin kuruluşunu etkilerler. Sizler bunları ezberleyerek o dile hakim olamazsınız. Kuruluşlardan yola çıkarak kuralları fark etmeniz, daha kalıcı bir öğrenme oluşturmanızı sağlayacaktır.
 • Söz Öbeklerinin Gücü Adına: Kelime çalıştığınız zamanları hatırlıyor musunuz? Peki bazı kelimelerin tek başlarına anlam ifade etmediklerini düşünür müsünüz? Size bundan sonraki süreçlerde, kelimeleri konuşma dilinde nasıl kullanıldıklarına göre değerlendirerek çalışmanızı öneriyoruz. Kelimeler ve kelime öbekleri arasında uçurumlar olduğunu görecek, bunları gündelik hayatınıza daha net uygulayabileceksiniz.
 • Müzikle Öğren: Müzik dinlemek, beynin daha aktif çalışmasına yardım eder. Çocuklara ilköğretim seviyesinde neden derslerde film ya da müziklerden faydalandıklarını bununla açıklayabiliriz. Siz de sürekli müzik dinleyerek öğrenme hızınızı ve kalitenizi arttırabilirsiniz.
 • Fırsatınız varsa Konuşun: Aile ya da arkadaş ortamlarında, onlarla İngilizce konuşmaya çalışın. Sizden daha ileri bir seviyede olan aile bireyinize, bu eğlenceli gelebilir. Bu sayede öğrendiklerinizi pratiğe dökme olanağı bulursunuz.

Yukarıda verilen yöntemlerden hiçbiri ile sizi birkaç günde İngilizce profesörü yapmayı amaçlamıyoruz. Bir dil, başlı başına bir deryadır. En kolay İngilizce öğrenme yolu hangisi olursa olsun, bu sizin zamanınızı ve emeğinizi alacaktır. Burada size düşen, kendi öğrenme türünüzü tespit etmeniz ve bu yöntemlerin yardımıyla geçecek olan zamanı en aza indirgemenizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu