Genel

En Kolay Öğrenilen Diller Hangileri?

 

Günümüzde artık kişiler anadillerinin yanına eğitimlerine katkıda bulunacak veya iş hayatını daha iyi hale getirmek için yabancı dil öğrenmek istemektedirler. Çünkü yabancı bir dil öğrenmek ve etkin şekilde akıcı konuşabilmek bireyi diğer kişilere oranla bir adım önde tutmaktadır. Çağın ilerlemesiyle beraber artık tek bir dil öğrenmek bile yetersiz kalıyorken, bireyler dünyada yaşanılan olayları takip edebilmek ve söz sahibi olabilmek için anadilinin yanında farklı bir dile de hâkim olmanın önemini kavramışlardır.

Fakat yeni bir dil öğrenmek çok ta kolay bir hadise değildir. Dil öğrenmek ve bu dili anadili gibi konuşabilmek için mutlaka özveri ve azimli çalışmak gerekir. İstenilen yabancı dili tanımak ve konuşulduğu ülkeyi araştırıp fikir sahibi olmak, dil öğrenmede istekli davranmak, elbette ki dili rahatlıkla öğrenmeyi sağlar.  Dil öğrenmek uzun bir dönemi kapsamaktadır. Öyle ki hangi ülkenin dilini öğrenmek istiyorsanız o ülkeyi ziyaret ederek, orada yaşayan insanlarla iletişim kurmanız size bu dilin telaffuzunu yaparken kulak aşinalığı sağlayacaktır. Sadece yabancı dilin gramer yapısını ve alfabesini öğrenmek yabancı dil öğrenmek demek değildir. Bir dili öğrenmek ve anadili gibi konuşabilmek, o ülkenin kültürünü keşfetmekten geçer. Örneğin, İngilizce öğrenmek istiyorsanız İngilizce müzikleri veya filmlerdeki İngilizce dilini seçerek bu dilde kulak dolgunluğu edinebilirsiniz. Böylelikle daha zevkli bir dil öğrenme dönemi geçirebilirsiniz.

İngilizce

Dünyada en çok konuşulan dil olmanın yanı sıra İngilizce, iş yaşantısında da en çok rağbet gören ve öğrenilmesi gerekli olan dildir. Bugün hangi işyerine başvurursak başvuralım mutlaka yabancı dil istenmektedir. Gençler artık bunun farkına vardıklarından iş hayatında yer edinebilmek için anadili gibi İngilizce öğrenmek isterler. Pratik yapmanın en kolay olduğu dil İngilizcedir. Dünyada iki milyar kişinin kullandığı bir dil olan İngilizce evrensel bir dildir.

İspanyolca

İspanyolca, dünyada İngilizceden sonra gençler tarafından öğrenilmek istenen ve öğrenilmesi kolay olan dildir. Latin ve Arap dilinin etkilerinin görüldüğü İspanyolca okunduğu gibi yazılır. Bu nedenle öğrenilmesi ve telaffuzu oldukça kolaydır. Son yıllarda İspanyolca öğrenmek isteyen kişilerin çoğalması, akıllara ilerleyen yıllarda İspanyolcanın İngilizceden sonra dünyaya hâkim olacak dillerin arasına gireceğinin sinyallerini vermektedir.

Korece

Anadili Türkçe olan bir kişinin Kore dilini öğrenmesi oldukça kolaydır. Dil yapıları Türkçe ile benzerlik gösteren bu dilin, yazımı ve telaffuzu kolay olduğundan rahatlıkla öğrenilebilen bir dildir.

İtalyanca

Romantik bir telaffuza sahip olan İtalyanca bu nedenle de çok fazla öğrenilmek istenen bir dildir. İtalyanca, 25 Dünya Ülkesinde kullanılmaktadır. Akdeniz ülkesi olduğundan genellikle İtalyanlarla ortak yanlarımızın oluşu Türk gençlerini İtalyanca öğrenmeye istekli hale getirmektedir. İtalyan kelimelerinin birçoğunun sesli harfle bitmesi dilde bir ahenk meydana getirmektedir. Eğer ki İngilizce biliyorsanız ve ikinci bir dil olarak İtalyancayı seçtiyseniz, emin olun ki bu iki dil benzerlikler gösterdiğinden İtalyancayı öğrenmeniz daha kolay ve hızlı olacaktır.

Fransızca

Fransızca diğer dillerin arasında telaffuzunun daha kaba ve gırtlaktan çıkan kelimelerinin olması nedeniyle farklılık gösterir. Telaffuzu biraz zor olsa da öğrenilmesi kolay dillerdendir. Portekiz, İspanya ve Fransa’da kullanılmaktadır. Aşkın dili olarak görülen Fransızca 29 ülkenin resmi dilidir. Fransa zaten Eyfel Kulesi ve Paris şehriyle romantikliği simgelediği için birçok kişi tarafından öğrenilmek istenen dillerdendir.

Afrikanca

Güney Afrika’da kullanılan bu dil, Dünya çapında 10 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Portekiz, Felemenkçe ve Malay dillerinin karışımı olan bu dilde fiiller ve zamirler birbirine bağlı değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu