Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
En Zeki İnsan - Ankara Şehir Portalı
Genel

En Zeki İnsan

Euro ile Kira

1 Nisan 1898’de dünyaya gelmiş olan William James Sidis tarihin en gelmiş geçmiş en zeki insan olarak bilinmektedir. Boris Sidis babası olmakla beraber Harvard Üniversitesi’nde psikiyatri ve psikoloji eğitimi vermekteydi. Annesi ise tıp doktoru olarak çalışmaktaydı. William’ın en ilginç ve trajik olan hikayesi ise 6 aylıkken alfabeyi çözmesiyle başlamaktadır.

william-james-sidis
william-james-sidis

William James Sidis’in IQ’ünün 250 ila 300 arasında olduğu bilinmektedir. 6 aylık olduğu zaman alfabeyi çözüp, 18 aylık olduğunda New York Times okuru olmayı başarmış, 2 yaşında Latince ve 3 yaşında Yunancayı öğrenmiştir. Anatomi hakkında denemeler yazdığı zamanda sadece 4 yaşında olmasına rağmen ortaya güzel işler koymuştur. 8 yaşına gelmeden de İngilizce, Latinca, İbranice, Rusça, Fransızca ve Almancayı öğrenmiştir. İlkokul çağına geldiğindeyse Vindergood ismi ile anmış olduğu bir dili kendi geliştirmiştir.

william-james-sidis-hayati
william-james-sidis-hayati

İlkokul çağına geldiği zaman ilkokulda birinci sınıfı sadece bir gün okumuş, ikinci sınıf sadece birkaç gün, üçüncü sınıfı 3 ay, dördüncü sınıfı bir hafta, beşinci sınıfı 15 hafta, altı ve yedinci sınıfları ise 5.5 haftada bitirmiştir. 8 yaşına daha gelmeden İngilizce, Yunanca, Latince, Fransızca, İbranice, Almanca ve Rusçayı çok iyi konuşmaktaydı. Anatomi üstüne makaleler yazıp, günlük gazeteleri okuyabilmekteydi. Bu şekilde olduğundan etrafındakilerin ve medyanın ilgisini de üzerine çekmeyi başarıp, New York Times’ın manşetlerinde en zeki insan olarak kendine yer edinmeyi başarmıştır.

dunyanin-en-zeki-insani
dunyanin-en-zeki-insani

8 yaşındayken Harvard üniversitene başvurmuş ve tüm yazılı sınavlarını da başarılı bir şekilde geçiyor fakat kurul tarafından duygusal yoğunluğa erişmediği için 8 yaşındayken Harvard kapısından geri dönmüştür. 11 yaşındayken tekrardan başvurup okula kabul edilmiş olan Sidis, aynı sene içerisinde dört boyutlar objelerle Harvard’da ders vermeye başlamıştır.

william-james-sidis-neden-oldu
william-james-sidis-neden-oldu

Yaşamı boyunca 4 kitap kaleme almış olan, 40 dil konuşmayı başarın ve bunların dışında Vindergood isminde dili üretmiş olan Sidis’in hayatı hukuk eğitimi sonrasında farklı yönlere ilerlemiştir. Markist görüşüne sahip olduğundan 1 Mayıs gösterisinde hapse atılmış ve ailenin çevresinden dolayı hapis cezasını da evde geçirmiştir. Ateist olması da çok ciddi ve ağır eleştiri yağmuruna tutulmasına maruz kalmıştır. 17 Temmuz 1944 senesinde ise hayatını kaybetmiştir. Beyin kanamasından dolayı olduğu bazı kaynaklarda yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu