Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Fitch 2019 yılı için öngördüğü küresel büyüme tahminini düşürdü - Ankara Şehir Portalı
Genel

Fitch 2019 yılı için öngördüğü küresel büyüme tahminini düşürdü

Euro ile Kira

Dünya’nın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Fitch, 2019 ve 2020 için küresel büyüme tahminlerini düşürdü.

Fitch’in “Küresel Ekonomik Görünüm – Mart 2019” raporunda küresel büyüme beklentilerinin Aralık 2018’deki son rapordan bu yana geçen zamanda önemli ölçüde kötüleştiğine dikkat çekildi. Açıklamada “2019 için tahminlerimizi agresif biçimde düşürmemize rağmen küresel resesyon beklemiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Euro Bölgesi’nde büyüme görünümünün sert biçimde zayıfladığı, Çin’de yavaşlama emarelerinin daha net görülmeye başlandığı ve diğer gelişen ülke piyasalarında aktivitenin düştüğü belirtildi. ABD – Çin ticaret savaşının ticaret akımlarına baskı yapmış olabileceği ancak ticaretteki yavaşlamada temel katkının gelişen ülkelerdeki zayıf iç talep olduğu ifade edildi.

Kurum bu çerçevede 2019 büyüme tahminini yüzde 3.1’den yüzde 2.8’e, 2020 için ise yüzde 2.9’dan yüzde 2.8’e çektiklerini bildirdi.

Büyümede kötüleşmeye rağmen küresel resesyon beklemediklerini vurgulayan kurum “ABD ekonomisi hala trendin üzerinde büyüyor. Düşük işsizlik ve hane halkı gelirlerinde güçlü artış tüketici harcamalarını destekliyor. Çin, vergi indirimleri ve zorunlu karşılık oranlarını düşürerek politikasını gevşetti. ABD’nin Çin’e Mart’ta uygulamaya başlaması beklenen ek vergi tarifesi henüz gerçekleşmedi ve bunun olmayacağına dair umutlar artıyor” değerlendirmesine yer verildi.

Fitch, Çin ve gelişen piyasaların gelecek 18 ayda dünya ticareti ve büyüme görünümü açısından kritik rol oynayacağını da vurguladı.

Fitch Ratings

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu