Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Game Of Thrones Tarihi Olaylar - Ankara Şehir Portalı
Diziler

Game Of Thrones Tarihi Olaylar

Euro ile Kira

8. sezonuyla televizyonlarda yerini alan Game Of Thrones başarılı bir kurgu yapımı olmuştur.

İnsanlar Game Of Thrones’in tarihi olaylarını merak ederek araştırmaya başlamışlardır. Büyü ve ejderhaların olduğu dizi gerçeğe yakın olmasıyla birlikte hayranlarını merak içerisinde bırakmıştır. Game Of Thrones, Martin kitaplarından esinlenerek uyarlanmış bir dizidir. Dizinin yapımcısı da martin olmakla birlikte kitabı yazarken tarihi olaylardan nasıl etkilendiğini de dile getirmektedir.

Sizler için Game Of thrones dizi olaylarını ve Game of Thrones tarihi olaylarını araştırdık ve şimdi sizlerle bunu paylaşmak isteriz.

game-of-thrones
game-of-thrones

1- Güller Savaşı

15. yüzyılda İngiltere tahtı için meydana gelen iç savaşlardan birisidir. York hanedanlığı ve Lancaster arasında arasın da yaşanmaktadır. Tarihçi Thomas B. Costain tarafından yazılan 4 ciltlik Plantagenet kitabında da bu savaştan bahsedilmiştir.

dovusle-yargilanma
dovusle-yargilanma

2-Dövüşle Yargılanma ( Trial By Combat )

Amerikalı karakter Tyrion Lannister, aristokrat Lord Jon Arryn’i öldürmekle suçlandığını bölümdür. Dövüşle yargılanma talebiyle ceza almaktan kurtulmayı başarmış bulunmaktadır.

Bronn dövüşerek efendisinin özgürlüğü kazanmayı başarmıştır. Tamamıyla hayal ürünü değildir bu olaylar.

Ortaçağda anlaşmazlıkları çözmek için bu yöntem yasal olmuştur. Davalı taraflar kendi taraflarında savaşmaları için dövüşçü kiralayarak ön plana çıkmışlardır. Game of Thrones’da bu olay tam tersine anlaşmalar kanla sonuçlanmaz ve kaybeden taraf teslim olmaktadırlar.

kizil-dugun
kizil-dugun

3- Kızıl Düğün ya da Kara akşam

Game Of Thrones’da beklenmedik bir olayla ana karakterlerin üçünün de 3. sezonda ölümü söz konusu olmuştur. Bir şölen sırasında Robb, annesi Catelyn ve hamile gelin Talisa sırayla ölmüştür.

Kızıl düğün olarak bilinen bu sahneden Martin, gerçek olaylardan ilham almış olduğu söylenmektedir. Böylelikle kara akşam olarak bilinen olaya gönderme yapılmıştır.

gercek-duvar
gercek-duvar

4- ‘Gerçek’ Duvar

Game Of Thrones de bulunan buzlar la örülü duvarın amacı krallıkları işgalden kurtarmak olduğu bilinmektedir. Duvar en önemli karakterlerden olan gece bekçilerinin yeminli kardeşleri tarafından savunulmuştur. Gerçek hayattaki karşılığı ise Hadrian duvarıdır.

altin-tac
altin-tac

5- Altın Taç

İlk sezonun sonlarında Viserys Tangaryen, Khal Drogo’dan kız kardeşi ile evlenmesi üzerine kendisine söz verdiği orduyu talep etmektedir. Bu sırada hamile olan kız kardeşinin göbeğine kılıç tutarak tehdit etmektedir. Drogo, viserys’e  insanların gördüğünde titreyeceği bir altın taç sözü vermektedir. Daha sonra bunun bir tuzak olduğu anlaşılmaktadır.

Game Of Thrones Tarihi Gerçek mi?

Game Of Thrones tarihi gerçek mi sorusuna cevap olarak şöyle söyleyebiliriz. Roma Hâkimiyetinin İngiltere’de bitmesiyle birlikte o dönemden esinlenerek yazılmıştır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu