Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Gordion Antik Kenti - Ankara Şehir Portalı
Ankara Gezilecek Yerler

Gordion Antik Kenti

Euro ile Kira

Gordion Antik Kenti Ankara / Ankara Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti Adres: Yassıhöyük Mah.  06900 Polatlı/ANKARA, Türkiye

 

Gordion Antik Kenti

Eski uygarlıklardan Frigya’nın başkenti olan Gordion, Polatlı’ya yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. Frigler’e başkentlik yapmış olan Gordion’ın inşa ediliş tarihi M.Ö 9.yüzyıl olarak tahmin edilmektedir. Bu antik kentte kullanılan taşlar, yumuşak kireç taşlarıdır. Gordion’daki arkeolojik kazılar 100 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Bir diğer Frigya höyüğü olan Polatlı Höyüğü’nde Gordion’a benzer kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Devam eden kazılar sonucunda, Arkeologlar arasında bu iki eski höyüğün Tunç Çağı’ndan kaldığı genel görüşü hakimdir. Bu alana geldiğinizde Gordion antik kentini ve müzesini hep beraber gezme şansınız vardır.

Frigler’den kalma yazıtlar, çömleklerin yanı sıra Kibele kabartmaları, bu antik kentin önemli eserleri sayılmaktadır. Frigya’nın en ünlü kralı olan Midas’ın mezarını Gordion’a geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz. Bu kral dışında diğer Frig krallarının mezarı 100 adet tümülüs ile birlikte bu eski antik şehirde bulunuyor.

Ankara’dan Eskişehir’e giderken Polatlı’yı geçtikten sonra Gordion tabelalarını göreceksiniz. İşaretleri izleyerek Gordion’a ulaşacaksınız. Gordion günümüzde Ankara’nın en önemli tarihi antik şehirleri arasında sayılmaktadır ve tüm tarih meraklılarına açıktır.

 

Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti Ankara ve Ankara Gordion Antik Kenti adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Gordion Antik Kenti Ankara ve Ankara Gordion Antik Kenti bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu