Kısa Bilgi

Gördüğümüz Rüyaları Neden Unutuyoruz ?

ux seo

Gördüğümüz Rüyaları Neden Unutuyoruz ?

Gördüğümüz rüyaları neden unuturuz sorusuna cevap vermeden önce çok sorulan başka bir sorunun cevabına gelelim. Herkes rüya görür mü ? ben neden rüya görmüyorum ?

Her insan hatta hemen hemen her memeli canlının rüya gördüğü bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi. Bilim adamları derin uykuda rüya görmeye başlarken uyandırdıkları kedilerin bir süre sonra psikolojik sorunlar yaşadığını ve hastalandığını gözlemlemişler. Yani EVET Herkes sizde dahil rüya görür.

Şimdi gelelim en önemli soruya. Gördüğümüz rüyaları neden hatırlamıyoruz, unutuyoruz. Bunun tek sorumlusu ise uyanmak. Uyanmak beyin için bir şoktur. Eğer bazen rüyalarınızı hatırlıyorsanız, bu rüyaların sakin ve yavaş yavaş uyandığınız zamanlara denk gelen rüyalar olduğuna dikkat edin. Uyanmak, beyin için bir şok etkisi yaratmaktadır. Hızlı ve kesin olarak uyanan kişiler ilk uyandıkları anda rüyalarını yarım yamalak hatırlasalar bile ilerleyen saat veya günlerde bunu hatırlayamamaktadır.

Peki ama neden gördüğümüzü bildiğimiz halde bu rüyaları hatırlayamıyoruz. Bunu anlamak için beynin çalışma sistemini bilmek gerekir. Beyin günlük yaşam içinde siz anlamasanız bile bazı şeyleri hayatınızdan çıkarır. Buna örnek vermek gerekir ise sabah sıktığınız parfümün kokusunu bir kaç dakika sonra alamıyor olmanız olarak örnek verebiliriz.

Beyniniz algılarını belli sebeplerden dolayı istem dışı kapatabilir. Devamlı aldığı bir parfümün kokusu yada sürekli duyduğu saatin tik tak sesleri beynin devamlı zaman ayırmak istemediği konulardır. Bu yüzden belli bir süreden sonra bunları duymamaya kokuyu almamaya başlarsınız.

Peki bunun rüyalarımızı hatırlamamamız ile alakası nedir. Beyin için rüyalar aynı bu kokular veya sesler gibi önemsizdir. Çok büyük bir korku, heyecan veya sevinç yaşamadığınız sürece beyin rüyalarınızı kaydetmeyi pek tercih etmez. Rüya görmek beyin için her gün 8 saatlik bir süre içinde yaptığı son derece rutin bir işlemdir.

ux seo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu