Genel

Günlük Kiralık Ev Pazarı Neden Hızla Büyüyor ?

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada günlük kiralık ev pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Bundaki en büyük etken ise öncelikli olarak otellerde kalabalık olarak konaklama maliyetlerinin günlük kiralık evlere göre çok daha pahalı olmasından kaynaklanıyor. Günlük kiralık ev pazarının büyümesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi de sunulmayan hizmetlerin müşteriye yansıtılmıyor olması. Sunulmayan hizmetler nedir diyebilirsiniz, hemen sizlere açıklayalım.

Bir otele gittiğinizde, gece yemek siparişi verebilirsiniz. Bunun için bir şef aşçının ve bu yemeği servis edecek bir garsonun otelde hazır olması gerekir. Bunların yanı sıra vereceğiniz siparişi alacak yada otele gece olan giriş çıkışları takip edecek bir resepsiyon görevlisinin de otelde iş başında olması gerekir. Siz otelde gece vakti yemek siparişi versenizde vermesenizde bu giderler sizin konaklama maliyetlerinizin arasındadır.

Sunulmayan hizmetler arasında sadece personel gideri yer almaz. Hazırda bekletilmesi gereken yiyecek ve içecekler, bu malzemelerin stoklama maliyetleri, ulaşım giderleri gibi yüzlerce kalem maliyet siz o hizmeti almasanız bile sizin konaklama maliyetleriniz arasında yer alır ve sizin konaklama ücretinize yansır.

Günlük kiralık ev sektöründe ise maliyetler sınırlıdır. Kullandığınız elektrik ve su gibi giderler otel veya günlük kiralık ev için değişmezken, pek çok diğer ek maliyet otel için bulunmaktadır. Ayrıca Günlük kiralık evlerde konaklama bedeli kişi başı olarak değil ev başına ödendiği için özellikle kalabalık konaklamalarda günlük kiralık evler çok daha ekonomik olmaktadır.

Son yıllarda özellikle tatil bölgelerinde de günlük kiralık ev sektörü oldukça hızlı büyümektedir. Örnek vermek gerekir ise 4 kişilik bir aile için yazın yoğun sezonda Kuşadası otellerinden herhangi birinde konaklamak 250TL ile 2000 TL arasında olabilir. Bu aile tercihini Kuşadası Günlük Kiralık Ev olarak kullanır ise bu rakam 100 TL ile 600 TL arasında olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu