Genel

Her 10 çiftten birinin aseksüel evlilik yaşadığı tespit edildi

Araştırmalara göre yaklaşık her 10 çiftten birinin aseksüel evlilik yaşadığını işaret eden Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, yılda 10 defadan az cinsel ilişki yaşayan çiftlerin de bu kategoriye girdiğini söyledi.

Cinsel birliktelik durumunun çiftin cinsel iletişimini, ilişki kalitesini, evlilik uyumunu ciddi şekilde etkilediğini aktaran Hattat Klinik Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Çift cinsel açıdan gittikçe uzaklaşıyor.  Eğer aseksüel bir evliliğiniz varsa sorunu ciddiye alın.  Erkekte sertleşme sorunu , erken boşalma , testosteron hormonu azlığı , kadında orgazm problemi , cinsel ağrı ve cinsel isteksizliğe yol açıp cinsel birliktelik sıklığını düşürebiliyor” dedi.

Bu tarz hastaların nasıl tedavi edildiğini anlatan Prof. Dr. Halim Hattat, “Hastalara onların cinsel hayatını düzene sokacak küçük ipuçları veriyoruz. Altta yatan fiziksel ve psikolojik nedenlere göre ilaç, hormon tedavileri, enjeksiyonlar hatta psikolojik ve çift terapisi gibi uygun bir tedavi seçildiğinde cinsel performans olması gereken seviyeye yeniden yükseliyor” ifadelerini kullandı.

HORMONLARI DÜZENLİYOR

Ne kadar sık cinsel birliktelik yaşanacağından ziyade cinsel birlikteliğin düzenine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Hattat, “Haftada bir veya iki defa cinsel birliktelik yaşayıp 2 ay ara vermektense, düzenli şekilde belli aralıklarla yaşanılan cinsel ilişki hormonları düzenliyor. Yani eşinize ve size uyan bir cinsel rutin yaratmak sadece cinsel tatmin ve psikolojik rahatlama sağlamıyor, fizyolojik olarak da sizi daha seksüel kılıyor.  3 haftadan daha az bir sıklık tüm cinsel hormonları ve cinsel fonksiyonları altüst ediyor.  Bana sorarsanız her hafta 1-2 kez cinsel birliktelik hem cinsel fonksiyonlar hem de eşinizle olan duygusal bağınızdan açısından şart” diye konuştu.

CİNSEL BİRLİKTELİĞİN SIKLIĞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

“Her çift dönemsel olarak daha fazla veya daha az cinsel birliktelik yaşayabilir. Her çiftin kendine uygun bulduğu sıklık farklıdır” diyen Hattat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yapılan çalışmalar çiftlerin haftada 2-4 seferden ayda 2-4 sefere uzanan bir cinsel birliktelik sıklığı olduğunu gösteriyor.  Cinsel birlikteliğin sıklığını etkileyen pek çok faktör var.  Yaş, cinsel fonksiyon sorunları, cinsel iletişim eksikliği, stres, fiziksel, duygusal sağlık durumu, hastalıklar ve ilaçlar, zamansızlık , yalnız kalacak zaman bulamamak, madde veya alkol bağımlılığı, ilişki durumu, ilişki problemleri, çatışmalar ve depresyon bu etkenlerin başında geliyor.”

Aseksüel Evlilik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu