Gez Gör

Hong Kong Disneyland

HONG KONG DİSNEYLAND

Merhaba. Herkese selamlar, sevgiler. Öncelikle giriş olarak Hong Kong’tan kısaca bahsetmek gerekirse Hong Kong, Çin’e bağımlı özel bir bölge ama Çin’den bağımsız şekilde bir vize politikası uyguluyor. Örneğin Türk Vatandaşları Çin’e gitmek için vizeye ihtiyaç duyuyor ama Hong Kong’a vizesiz girebiliyor. Türkler Hong Kong’ta vizesiz 3 ay kalabiliyor. Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda pasaportunuza 3 aylık serbest dolaşım mührü vuruluyor ama Hong Kong çıkış uçak biletini görmek istiyorlar.

 

Şimdi Disneyland’a gelelim. Hayatımda daha önce hiç Disneyland görmemiştim o yüzden çok heyecanlıydım. Disneyland Hong Kong gezimin benim için muhteşem geçeceğini hissediyordum. Bangkok’tan Thai Airways uçağına bindim. Thai Airways firmasının genel olarak ikramları lezzetli ve hostesleri kibardı. Star Alliance üyesi olan Thai Airways’le uçmayı tavsiye ederim. Bangkok – Hong Kong arası uçakla 4 saat sürdü. Hong Kong saat olarak Bangkok’tan 1 saat ileride bulunuyor. Bu durumda şu anda Hong Kong saat olarak Türkiye’den 5 saat daha ileride konumda.

 

Disneyland Hong Kong

 

Bulunduğum otelden Hong Kong Disneyland ‘a metro ile geldim. Hong Kong ‘un son derece gelişmiş bir yeraltı metro sistemi var. Hayran kalmamak elde değil. Yaklaşık yarım saatte Disneyland’a vardım. Kapıda iki günlük mü yoksa bir günlük mü bilet istediğimi sordular. Ben 1 günlük Hong Kong Disneylang Giriş Ücreti karşılığı 619 Hong Kong Doları verdim. Aslında sonradan anladım ki bu Disneyland o kadar eğlenceli ki tek güne sığmıyor. İki gün üst üste gelmek lazım. Benim size tavsiyem 2 günlük bilet alın ve zamanınız varsa iki gün üst üste Hong Kong Disneyland ‘a gelin. İki günlük bilet ücreti tek günlükle aynı yani 619 Hong Kong Doları. Diğer bir seçenek 2 günlük 699 Hong Kong Doları’na satılan bilet var. Bu bilet türünde de size ilave olarak Disneyland markalı ürünlerde kullanabileceğiniz indirim kuponu veriyorlar.

 

Hong Kong Disneyland

 

Tomorrowland

Bileti aldıktan sonra içeri girdim. İlk olarak Tomorrowland kısmına geldim. Burdaki tren gerçekten olağanüstü. Herkese tavsiye ederim. Adrenalini damarlarınızda hissedekceniz derler aynen öyle bir deneyim. Tomorrowland kısmında Iron Man, Star Wars gibi günümüzün popüler çizgi karakterleri ile tanışma fırsatınız oluyor.

 

Toy Story Land 

Şimdi sıra Toy Story Land kısmına geldi. Bu kısımda da ünlü Toy Story çizgi filminin karakterleri ve bol bol oyuncak var. Çocuklar gibi eğlendim derler ya aynen öyle oldu.

 

Main Street USA

Bu ana caddede Disney’in ünlü karakterleri olan Cinderella, Daisy, Donald Duck, Duffy, Goofy, Mickey Mouse, Pluto ile tanışıp fotoğraf çektirebiliyorsunuz. O kadar çok Çinli turist vardı ve tüm çizgi karakterlerle fotoğraf çektiriyorlardı ki açıkçası onları beklemek istemedim. Yeri gelmişken çok fazla Çinli turist var. Bu kadar insan nerden geliyor diye insan kendi kendine sormuyor değil.

 

Grizlly Gulch

Grizlly Gulch kısmındaki gösteriler de bir başka eğlenceli ortam oluşturuyor. Çocuklar ve hatta onlardan daha çok ebeveynleri bu muhteşem eğlence parkında eğleniyorlar. Bu kısımdaki wagon show bir başka adrenalin kaynağı. Lunaparklarda gördüğünüz oyuncaklardan ne farkı var diye aklınıza gelebilir. Sizi temin ederim ki lunaparktaki oyuncakların çok daha büyükleri ve sayıca daha fazlaları bu Disneyland ‘ta bulunuyor. İlave olarak dünyaca ünlü Disney karakterleri de mevcut.

 

Fantasyland

Bu kısım da Hong Kong Disneyland ‘taki başka bir eğlenceli bölüm. Tinker Bell, Three Little Pigs gibi eğlenceli karakterlerle eğer Çinli turistlerden fırsat kalırsa tanışabilir ve hatta oyun oynayabilirsiniz.

 

Adventureland

Bu bölüm de ismi üstünde macera ülkesi. Sevimli vahşi hayvan karakterleri, Alaaddin, Moana ile eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Şakalaşıp fotoğraf ta çektirebilirsiniz. Dönme dolaplar ve atlıkarıncalar hemen hemen her bölümde bulunuyor ve binmek için sıra beklemek zorundasınız. Tüm gün zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadım. Sabah erkenden gittim ve akşama kadar deliler gibi eğlendim.

 

Hong Kong Disneyland Castle

 

Parkın sonunda Disneyland markalı hediyelik eşyalar bolca mevcut. Fiyatları biraz pahalı olsa da bu unutulmaz geziyi taçlandırmak için birkaç tişört, kupa bardak, anahtarlık alabilirsiniz.Özetle söylemek gerekirse eğer bir gün yolunuz Hong Kong ‘a düşerse kesinlikle Disneyland Hong Kong ‘u görmenizi tavsiye ediyorum. Yaşınız kaç olursa olsun geçmişte ne kadar eğlenceli zamanlarınız olursa olsun bu deneyim paha biçilemez şeklinde düşünüyorum. Disneyland’ın ABD’de Los Angeles ve Orlando’da şubeleri var. Ayrıca Fransa’da Paris ve Japonya’da Tokyo ve Çin’de Şangay diğer Disneyland bulunan yerler. Umarım gelecekte diğer Disneyland’ları da görme fırsatım olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu