Gez Gör

Hong Kong Gezilecek Yerler

HONG KONG GEZİLECEK YERLER

Merhabalar. Size Hong Kong’taki gezilecek yerleri Hong Kong Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımda anlatmaya çalışacağım. Hong Kong’un Türk vatandaşlarından vize istemediğini daha önceki Hong Kong Disneyland yazımda belirtmiştim. Bu yazımda da hatırlatmış olayım. Eğer en az 6 aylık bir pasaportunuz var ise uçağa atlayıp hemen bu dünyanın en ünlü adalarından birisini görmeye gelebilirsiniz. Türkiye’den başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok havayolu firması Hong Kong’a uçuyor. Türkiye – Hong Kong uçuş süresi 10 saattir. Saat farkı olarak Hong Kong, Türkiye’den 5 saat ileridedir. Hong Kong nüfusu 7,5 milyondur.

 

Hong Kong

 

Hong Kong Otel

Hong Kong uzun süre İngiltere yönetimi altında kaldığı için insanların çoğu hem İngilizce hem de Çince konuşabilmektedir. Hong Kong’ta sadece 3 gece kaldım o yüzden tüm gezilecek yerleri maalesef göremedim ama eğer sizin şartlarınız müsait ise daha fazla kalmanızı öneririm. Hong Kong’ta otel olarak Island Pacific Hotel ‘de kaldım. 3 gece için 4288 Hong Kong Doları ödedim. Hong Kong’un Sai Ying Pun bölgesindeki bu otel genel olarak güzeldi. Ücret olarak biraz pahalı ama Hong Kong’un dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olduğunu düşünürsek bu ücretleri de normal karşılamamız gerekecek.

 

Hong Kong Victoria Harbour

 

Sky100 Hong Kong

Hong Kong’ta ilk olarak Disneyland’a gittim. Disneyland hakkında Hong Kong Disneyland başlıklı yazımda detaylı yorumlarımı belirttiğim için tekrar bu yazımda bu konuya girmiyorum. Disneyland dışında Hong Kong’ta Sky100 Hong Kong isimle gökdelene gittim. Tam 393 metre yüksekliğindeki bu gökdelene çıkmanızı tavsiye ediyorum. Manzara müthiş. Tüm Hong Kong körfezi ayaklarınızın altında ve eğer yükseklik korkunuz yoksa dünyaya bu kadar yüksekten bakabilme fırsatını değerlendirmeniz gerekir diye düşünüyorum. 2011 yılında açılan bu gözlem noktasından 360 derece tüm Hong Kong’u görmeniz mümkün. Sky100 giriş ücreti 188 Hong Kong Doları’dır.

 

Sky100 Hong Kong Manzarası

 

Ocean Park Hong Kong

Hong Kong’ta bir diğer gezilecek yer Ocean Park’tır. İçinde onlarca oyuncak ve insanların hoşça vakit geçirebileceği parklar, oyun alanları olan bu merkezde diğer yerlerde olduğu gibi çok büyük bir Çinli turist yoğunluğu var. Ocean Park‘ta yine neredeyse tüm gün zaman geçirdim. Zaman o kadar hızlı geçti ki akşam olduğunda ben yine bu eğlence merkezindeydim. Akşam gösteri havuzunda gerçekleşen muhteşem su oyunlarının fotoğrafını çektim. Onları sizinle paylaşmak istiyorum. Ocean Park Hong Kong giriş ücreti 480 Hong Kong Doları’dır.

 

Ocean Park Hong Kong

 

Avenue of Stars Hong Kong

Diğer bir gezilecek nokta tam Victoria Körfezi kenarında bulunan Avenue of Stars Hong Kong adındaki yürüyüş yoludur. Bu yürüyüş yolunda Bruce Lee heykeli oldukça ünlü ve birçok insan gelip bu heykelle fotoğraf çektiriyor. Hong Konglu ünlüler ve dünyadaki diğer ünlü kişilerin heykelleri yer alıyor. El ve ayak izlerinin yer aldığı bu mekan hoş bir gezinti alanıdır.

 

Avenue of Stars Hong Kong

 

Avenue of Stars Hong Kong – Şirin Domuz Heykeli

 

Hong Kong Museum of Art

Avenue of Stars yürüyüş yolu sonunda Hong Kong Museum of Art ‘a ulaşıyorsunuz. Hong Kong’un Tsim Sha Tsui bölgesinden yer alan bu müze 1962 yılında açılmış ve 16000’dan fazla eseri barındırıyor. Sanat tutkunları Hong Kong’un önemli müzelerinden olan bu sanat binasını gezmeden Hong Kong’tan ayrılmamalı şeklinde düşünüyorum. Çinli ve Hong Konglu sanatçıların yanı sıra birçok yabancı sanatçının eserlerinin de sergilendiği bu müze 10.000 metrekare alanda hizmet veriyor. Bu müzeye giriş ücretsiz idi.

 

Hong Kong Museum of Art

 

Ladies Market Hong Kong

Eğer alışveriş istiyorsanız size Ladies Market (Kadınlar Pazarı) isimli pazarı önerebilirim. İsmi Kadınlar Pazarı ama bu sizi yanıltmasın. Sadece kadınlar için değil tüm herkes için giyimden, yiyeceğe, içeceğe, hediyelik eşyaya kadar yüzlerce çeşit ürün satılıyor. Oldukça büyük bir alanda dilediğiniz her türlü ürünü çok rahatça bulabiliyorsunuz. Fiyatlar Hong Kong standartlarına göre normal. Hong Kong’u simgeleyen tişört, anahtarlık, mıknatıs gibi hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. 1 kilometrelik alanı kaplayan bu pazar Tung Choi Street’te yer alıyor. Pazar iki ana kısımdan oluşuyor. Sokak satıcılarının tezgahları ve mağazalar. Mağazalardaki fiyatlar tezgahlardan daha yüksek.

 

Ben 3 gün içinde sadece bu yerleri görebildim ama göremediğim birçok yer kaldı. Göremediğim ama Hong Kong’un en ünlü mekanlarını aşağıda liste halinde belirtiyorum. İlgilenenler ve bilmek isteyenler bu listeye göz atabilir. Eğer bir daha Hong Kong’a gidebilirsem bu listedeki gezilecek yerleri gezmeyi planlıyorum.

 

  1. A Symphony of Lights (Işıkların Senfonisi Lazer Gösterisi)
  2. Victoria Peak (Victoria Tepesi)
  3. Man Mo Temple (Man Mo Tapınağı)
  4. Hong Kong Park (Hong Kong Parkı)
  5. Tian Tan Buddha (Tian Tan Buda Heykeli)
  6. Kowloon Park (Kowloon Parkı)
  7. Madame Tussauds Museum (Madame Tussauds Müzesi)
  8. Hong Kong Space Museum (Hong Kong Uzay Müzesi)
  9. Jade Market (Jade Pazarı)
  10. Temple Street Night Market (Temple Street Gece Pazarı)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu