Genel

İngiltere Başbakanı Theresa May istifa konusuna açıklık getirdi

İngiltere Başbakanı Theresa May, istifaya hazır olduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerinin Brexit anlaşmasına destek vermesi halinde planlanandan önce istifaya hazır olduğunu bildirdi.

İngiliz Parlamentosu hükümetin karşı çıkmasına rağmen Brexit konusunda 8 farklı senaryoyu oylamaya hazırlanırken, May de lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin yönetiminde etkili ve milletvekillerinin oluşturduğu 1922 Komitesi ile bir araya geldi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, May, basına kapalı toplantıda şu ifadeleri kullandı:

”Parlamento grubunun ruh halini açıkça gördüm. Brexit müzakerelerinin ikinci aşamasında yeni bir yaklaşım ve yeni bir liderlik arzu ediliyor. Bunun önünde engel olmayacağım. Ülkemiz ve partimiz için doğru olanı yapmak için bu görevi niyetlendiğimden daha önce bırakmaya hazırım.

Biliyorum bazılarınız eğer Brexit anlaşmasına destek verirseniz benim bunu müzakerelerin ikinci safhasını yürütmek için yetki sayacağımdan endişe ediyor. Hayır öyle yapmayacağım. Bu odadaki herkesten anlaşmaya destek olmasını istiyorum ki tarihi görevimizi tamamlayabilelim. İngiliz halkının kararını hayata geçirip AB’den pürüzsüz ve düzenli bir biçimde ayrılabilelim.”

İngiliz Parlamentosu 8 Brexit Senaryosunu Oylayacak

İngiliz Parlamentosunun Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylayacağı 8 senaryo belli oldu. Brexit’in iptali ile yeni referandum da senaryolar arasında yer aldı.

İngiliz Parlamentosu, Brexit sürecinin geleceğine ilişkin, aralarında Brexit’in iptali ile yeni referandumun da yer aldığı 8 senaryoyu oylayacak.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasının Başkanı John Bercow, milletvekillerinin oyuna sunulmak üzere 8 teklifi gündeme aldı.

Buna göre milletvekilleri şu seçenekleri oylayacak:

“- Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma

– İngiltere’nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi

– İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi

– İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi

– İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması

– 50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal edilmesi

– Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması

– Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi.”

Dağıtılacak oy pusulalarıyla yapılacak oylamada, milletvekilleri her bir seçeneğe “evet” veya “hayır” diyecek. Böylece parlamentonun en büyük desteğine sahip senaryonun ortaya çıkması hedefleniyor.

Ancak oylama sonucunun hükümet üzerinde yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

İngiliz hükümeti de kendi Brexit politikası ve referandum sonucuyla çelişecek senaryoları uygulama niyeti olmadığı sinyalini verdi.

Theresa May

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu