Kısa Bilgi

Kahve Lekesi Halıdan, Giysiden, Koltuktan, Pantolondan, Gömlekten Nasıl Çıkar?

Karadağ Danışmanlık

Kahve tüm dünyada en çok tüketilen içeçeklerdendir. Bunun sonucu olarak halıya, giysiye, koltuğa, kumaşa kahve dökülmesi sıklıkla görülür. İşte kahve lekesini çıkarma yöntemleri ; bu yöntemleri deneyerek kurumuş kahve lekesini ve Türk kahvesi lekesini de çıkarabilirsiniz.

Kahve lekesini beyaz kumaşlardan oksijenli su ile çıkartabilirsiniz. Renkli kumaşlardan ise gliserinli su ile çıkartabilirsiniz.

Kıyafetten, pantolondan, elbiseden, kumaştan kahve lekesi nasıl çıkar?

Öncelikle kahve dökülen giysinizi ters çevirin ve ılık suyun altında bir süre bekletin. Ardından ağartıcı yani renk açıcı içermeyen bir deterjanı lekeli bölgeye uygulayın ve bir süre daha bekletin. Sonrasında deterjanı tamamen durulayın ve bir süre daha ılık suda beklettikten sonra çamaşır makinesinde kıyafetinizi yıkayın. Böylece lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş kahve lekesini çıkarmak için beyaz bir bez ıslatılır ve sıkılır. Hazırlanan deterjanlı su köpürtülerek elde edilen köpük, lekenin kenarlarından merkezine doğru çok bastırılmadan birkaç defa silinir. Böylelikle lekenin etrafa yayılmasının önüne geçilir. Kahve lekesi bu yöntemle çıkmazsa sirkeli su ile çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için bir bardağın beşte biri sirke ile doldurulup kalan kısmına su konulur. Ardından temiz bir bez bu karışıma batırılıp sıkılır ve kahve lekesi olan yer silinir.

Halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar?

İhtiyacınız olan malzemeler

  1. Kağıt havlu
  2. Karbonat
  3. Mayi sabunu
  4. Sirke

İlk yapmanız gereken, kahve dökülen bölgeye kağıt havlu serip kağıt havlunun kahveyi emmesini sağlayın. Peçete kahveyi emdikçe, o peçeteyi atıp yeni bir kağıtla emdirmeye devam edin. Ardından lekeli bölgeye bir avuç karbonat veya mısır nişastası serpin ancak ovalamayın. Fazla bastırıp lekeyi yaymamak için karbonatla birlikte lekeyi hafifçe ovun. Böylece lekenin büyük kısmı geçecektir. Son aşama olarak mayi sabunu ile leke olan yeri silip, sirkeli su ile durulayın. Leke tamamen çıkacaktır.

Halıdaki kahve lekesini çıkarmak için diğer yöntemler

Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra birkaç damla gliserin ile silebilirsiniz.

Halıya kahve döküldüyse şampuanla siliniz. Çıkmazsa %15 amonyaklı su ile halıyı silebilirsiniz.

Şayet kahve lekesi yukarıdaki işlemlerden sonra da halıdan çıkmazsa; su bardağına yaklaşık beşti iki oranında sirke koyun ve bardağın kalan kısmını suyla doldurun. Hazırladığınız sıvıyı, emdirdiğiniz temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak halıya uygulayın. Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık suyla halıyı duruladıktan sonra kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla tamponlayarak alın.

Koltuktan kahve lekesi nasıl çıkar?

İlk olarak beyaz havlu ile koltukta kahve dökülen yere hafifçe bastırıp lekenin kabası alınır. Bir su bardağının yaklaşık beşte biri sirke ile doldurulup kalan kısmına su konulur. Bu karışım, temiz bir havlu yardımı ile koltuğa tampon yapılır. Havlu kahveyi emdikçe değiştirilir. İşlemlerin sonunda koltuk kurumaya bırakılır.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

 

 

 

 

 

Karadağ Danışmanlık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu