Gez Gör

Kamboçya Şehirleri : Koh Kong

Garantili SEO Hizmeti

Kamboçya

Hadlek Sınır Kapısı’na en yakın Kamboçya Şehri : Koh Kong

Kamboçya şehirlerini anlatmadan önce küçük ama önemli bir not belirtmek istiyorum. Kamboçya’nın para birimi Riel. Günümüzde Riel son derece değersiz bir para. 2019 yılı için söylemek gerekirse 1 USD yaklaşık 4000 Riel yapıyor. Kamboçya’nın diğer ülkelerden farkı; resmi para birimi olarak iki para birimi geçerli. Hem Kamboçya Rieli hem de Amerikan Doları resmi olarak çarşıda, pazarda, alışverişte, otelde kısacası her yerde kullanılıyor. Fiyatlar iki para birimi cinsinden de veriliyor ve hatta şunu söyleyeyim Amerikan Doları kullanımı Riel kullanımından daha yaygın durumda. Kamboçya’ya gelmeden önce Thai Baht’ının bu ülkede her yerde geçtiğini düşündüm ama yanılmıştım. Her yerde Amerikan Doları geçiyordu o sebeple elimdeki Thai Baht’larını Amerikan Dolarına çevirmek zorunda kaldım.

Koh Kong Haritası

Şimdi yazımıza geri dönelim. Önceki yazımda Hadlek Sınır Kapısı’nda nasıl Kamboçya Vizesi aldığımı detaylıca anlatmıştım. Kamboçya’ya girdikten sonra turumdaki ilk şehir olan Sihanoukville’e gitmek için oradaki taksi şoförlerine fiyat sordum. Bana yaklaşık 100 USD fiyat biçtiler. Bana bu fiyat oldukça pahalı geldi. İndirim yapmaya çalıştım ama mesafenin çok uzak olduğunu söylediler. Sınır kapısında biraz ilerledim ve genç bir tuk tuk şoförü olan gence denk geldim. Sihanoukville’e gitmek istediğimi ve 200 Thai bahtı vereceğimi söyledim. O da tamam dedi ama beni yanlış şehire götüreceğini nerden bilebilirdim ki? Ben Sihanoukville’in sınır kapısına 1-2 saat uzaklıkta olduğunu farz ediyordum. Kendimce ucuza taşıt bulduğumu düşündüm ama yanılmıştım. Tuk Tuk nedir diye aklınıza takılabilir. Tuk Tuk , başta Tayland olmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerinde yaygın kullanılan üç tekerlikli bir ulaşım aracıdır. Başta motorsiklet ve onun arkasında motorsikletin çektiği, yan yana iki kişinin oturabileceği bir bölme olan taşıt aracıdır. Tuk Tuk’a bindim. Hareket ettik. Hava kararmadan otele varmak istiyordum. Yaklaşık yarım saat sonra bir şehre geldik. Tuk Tuk şoförü olan gence bu şehrin ismini sordum. Koh Kong dedi. Bilmeyenler için Kamboçya aynı Türkiye’deki gibi vilayet sistemi ile yönetiliyor. Koh Kong ta Koh Kong vilayetinin en büyük şehri. Koh Kong nüfus olarak yaklaşık 250.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. Dedim ben Sihanoukville’e gitmek istiyorum, bu şehire gelmek istemedim dedim. Sihanoukville’in başka bir vilayette olduğunu, çok uzak olduğunu anlattı. O şehre kendi aracı ile gidemeyeceğini söyledi. Beni Koh Kong şehir merkezinde bıraktı. Ben de söz verdiğim 200 Thai Bahtı’nı verdim ve araçtan indim.

Koh Kong

Valizimi aldım ve şöyle bir etrafa bakındım. Kamboçya genel olarak çok fakir ve az gelişmiş bir ülke. Dünya’nın en fakir ülkelerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Koh Kong da tipik bir Güneydoğu Asya şehri. 2-3 katlı binalar ve halk genelde çiftçi. Pirinç aynı Tayland’ta olduğu gibi Kamboçya’da da insanların temel geçim kaynağı ve aynı zamanda en yaygın yiyecek maddesi. Hava kararmak üzereydi ve ben daha önce internetten yer ayırttığım otele gidip dinlenmek istiyordum. Biraz Koh Kong caddelerinde yürüyerek taksi bulabileceğimi düşündüm. Birkaç yüz metre ilerledikten sonra bir otel buldum. İçeri girdim ve lobidekilere Sihanoukville’e gitmek istediğimi ve taksiye ihtiyacım olduğunu söyledim. Az da olsa Thaice biliyorum ama Kamboçya’nın dili olan Khmerce, Thaiceye hiç benzemiyor. Thaice konuştum ama anlamadılar. Ben de İngilizce derdimi anlattım. Otel lobisindeki kadın İngilizce bilmiyordu. Yakınındaki genç oğlunu çağırdı ve gence en sonunda ne istediğimi anlatabilmiştim. Kartvizit defterlerinden bir tane taksi kartı buldular ve onu aradılar. Taksi şoförüne telefonda yarı İngilizce yarı Thaice derdimi anlatmaya çalıştım. En sonunda Sihanoukville fiyatı konusunda anlaştık. 2700 Thai Bahtına beni Sihanoukville’e götürmeyi kabul etti. 15 dakika sonra bulunduğum otele geleceğini söyledi. Ben de tamam dedim. Otel lobisinde taksi şoförünü beklemeye koyuldum. 15 dakika dedi ama taksinin gelmesi 30 dakikayı buldu. Bu arada hava karardı. Akşam oldu. Taksi geldi ve valizimi arka bagaja yerleştirdim. Hep beraber Sihanoukville’e doğru yola çıktık.

Garantili SEO Hizmeti
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kürtaj Kızlık Zarı Dikimi Yük Taksi Mistik Ürünler Girls For Travel
Kapalı