Gez Gör

Kamboçya Şehirleri : Sihanoukville

Table of Contents

Kamboçya

Güneydoğu Asya’nın gelişen kumar şehri : Sihanoukville

Koh Kong’tan gece vakti Sihanoukville’e gitmek için taksiciyle birlikte hareket ettik. Haritada iki şehir arası çok uzak durmuyordu. 2 saatte gideriz diye düşündüm ama şoför 4,5 saat süreceğini söyledi. Asfalt yol, tek şerit gidiş ve tek gidiş geliş şeklindeydi. Hal böyle olunca araba sollamak çok zor oluyor. Sihanoukville, Kamboçya’nın önemli ve turistik şehirlerinden birisi konumunda. En azından iki şerit gidiş ve iki şerit geliş şeklinde asfalt bir yol bekliyordum. Beklediğim yolla karşılaşmadım. Hatta asfalt yolun bazı kesimlerine mıcır dökmüşlerdi ve daha da ötesi gece vakti mıcır dökmeye devam ediyorlardı. Araba kullananlar çok iyi bilir. Mıcır, tekerlekleri çok çabuk kaydırır ve kazaya yol açabilir. O yüzden Türkiye’de çok tercih edilmez. Kamboçya’da ise yolu tamir etmek,  yeni yol yapmak yerine yaygın şekilde mıcır dökme vardı. Yol asfalt idi ama birçok yerinde mıcır dökülmüştü. Hem tek şerit olmasından dolayı hem de mıcır olmasından dolayı genç taksi şoförü fazla hızlı gidemiyordu. Yolculuk epey yorucu oluyordu. En sonunda Sihanoukville’e gece saat 22:30 suları varabilmiştim. Taksiciye otelin yerini tarif ettim ve beni otele kadar bıraktı. Otel şehrin dış bölgesindeydi. Otele kayıt işlemimi yaptım. Sihanoukville’de bir gece kalacaktım. Golden River Bungalow ismindeki otelde, oda ücreti olan 35 USD’yi kredi kartı ile ödedim. Yorucu bir yolculuktu ve karnım acıkmıştı. Gündüz gözüyle Sihanoukville’e varsaydım sahile inmeyi planlıyordum ama maalesef oldukça geç kaldım. Gece çoktan olmuştu. Otel fena değil. Biraz şehir merkezine uzak ama kalmak isteyenler olursa tavsiye edebilirim. Odaya eşyalarımı yerleştirdikten sonra yemek yemek için dışarı çıktım. Yakında bir restoran buldum. Restoran sahibi Thai Bahtı geçmediği söyledi. Bunun üzerine otel yakınında bekleyen bir Tuk Tukla 8 USD karşılığı beni şehir merkezine götürüp geri götürmesi konusunda anlaştım. Niyetim hem yemek yemek hem de cebimdeki Thai Bahtlarını Amerikan Doları yapmak idi. Yaklaşık 15 dakika sonra şehir meydanına geldim.

Sihanoukville Meydanı ve Tuk Tuk

Sihanoukville Meydanı’na ait çektiğim fotoğrafları da sizinle paylaşacağım. Sihanoukville tam bir kumarhaneler şehri. Kamboçya’da kumar yasal ve devlet eliyle turizmi geliştirmek için destekleniyor. Özellikle Çinli iş adamları ve Çinli turistler Kamboçya’ya kumar oynamak için geliyor. Tayland ve Laos gibi ülkelerde kumar yasal değildir. Devlete ait milli bir piyango kurumu her hafta çekiliş düzenler ve ikramiye dağıtır. Onun dışında ne Tayland’ta ne de Laos’ta kumarhane ve kumar yasal değildir. Oynayanlar cezalandırılır. Kamboçya ise bu iki ülkenin aksine kumarı serbest bırakmış durumda. Özellikle Sihanoukville’de içinde kumarhane bulunan yeni oteller yapılmış ve hala inşaatları devam eden çok fazla kumarhane var. 10 yıl içinde Sihanoulville’in bu kumarhaneler sayesinde epey çehresi değişecek gibi gözüküyor. Kumarhane var ama bar, disko gibi eğlence merkezi çok az, neredeyse yok diyebilirim. Kumarın yanında eğlence merkezi olmayışı bu şehrin eksikliği gibi gözüküyor. Önümüzdeki yıllarda eğlence merkezlerinin de yapılacağını düşünüyorum.

Sihanoukville Meydanı

Otellerde; resmi dil olan Khmerce dışında hem İngilizce hem de Çince tabelalar konmuş. Khmer alfabesi Latin alfabesine hiç benzemiyor ve tamamen farklı bir alfabe. Thai alfabesine benzeyen harfleri var ama şahsen hiçbir Khmer harfini okuyamadım. Thai harflerini okuyabiliyorum ama Khmer harfleri farklı ve zor. Özetle Sihanoukville’e akan çok büyük bir Çin sermayesi gördüm. Özellikle Çin tarafından bu şehir inşa ediliyor ve yeni bir kumar merkezi yaratılmak isteniyor. Şahsi fikrim Sihanoukville’in dünyadaki örnekleri gibi bir Las Vegas, bir Monte Carlo veya Macau olamayacağı yönünde ama yakında zamanda bölgede önemli bir kumar merkezi olacak gibi gözüküyor. Kumar meraklılarının yolu Kamboçya’ya düşerse bence bu şehri görmeleri gerekiyor.

Sihanoukville Kumarhaneleri

Yemek faslına geri döneyim. Meydanda Tuk Tuktan indikten sonra yemek yemek için yer araştırmaya başladım. Seyyar yemek satıcılar gördüm. Yanlarına gittim. Genel olarak Kamboçya yemekleri Tayland yemeklerine benziyor. Pirinç kullanılarak yapılan Tavuklu Kızarmış Pilav (fried rice with chicken) en lezzetli ve ünlü yemekleri arasında bulunuyor. Bu yemekten sipariş verdim ve masaya geçtim. Yemeği yedikten sonra üstümde Thai bahtı olduğunu söyledim ve bunu dolar yaparak ücreti ödemek istediğimi söyledim. Yemek satan kadınla Thai Bahtı – Amerikan Doları kuru konusunda anlaşamadık. Ben de en sonunda yakınlarda döviz bozan bir yer buldum. Gidip Thai Bahtlarını dolar yaptım. Kadının parasını ödedim. Karnımı doyurmuştum. Gece vakit zaman geç olduğu için şehri tam olarak gezemedim. Sadece meydanda biraz dolaştım, fotoğraflar çektim. Kumar merakım olmadığı için kumarhanelere girip kumar oynamadım. Kumarhane içinde fotoğraf çekmek yasaktı. O yüzden sadece dıştan birkaç otel, kumarhane fotoğrafı çektim. Yorucu bir gece sonunda otele gidip uyumaya karar verdim.

Sihanoukville

Meydana geldiğim Tuk Tuk’u bıraktığım yerde buldum. Şoför uyuyakalmıştı. Onu uyandırdım ve otele dönmek istediğimi söyledim. Yaklaşık 15-20 dakika sonra otele vardım. Ona parasını verdim. Duş aldım. Gece benim için bitmişti. Yarın sabah erken kalkıp başkent Phnom Penh’e gitmek istiyordum. Phnom Penh’de iki gece kalacaktım. Daha önce oradaki bir otelde internetten yer ayırtmıştım. Odada televizyon vardı ama benim TV seyredecek halim kalmadı. Direkt uykuya daldım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu