Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Kamboçya : Siem Reap Angkor Wat Tapınağı - Ankara Şehir Portalı
Gez Gör

Kamboçya : Siem Reap Angkor Wat Tapınağı

Euro ile Kira

Kamboçya

Herkese merhaba. Kamboçya yazılarıma Angkor Wat ile devam ediyorum. Phnom Penh’deki iki gecelik konaklama sonrası sabah erkenden kalktım. Bir sonraki durağım Siem Reap şehriydi. Siem Reap otobüs biletini otelin hemen yanındaki acentadan ayarladım. Phnom Penh – Siem Reap arası 315 km’lik bir yol ama yine her zamanki gibi tek şerit geliş, tek şerit gidiş olduğu için 6 saat sürdü. Otobüs bileti 6 USD idi. Otobüs gelip beni otelin önünden aldı ve yolculuk başladı.

Siem Reap

Çok uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra öğleden sonra saat 15:30 gibi Siem Reap Otobüs Terminali’ne vardım. Adı terminal ama sadece küçük bir bina vardı ve başka da otobüs görmedim. Yolda birkaç yerde yolcular indi ama ben terminale kadar inmedim. Terminalde indiğimde tüm Kamboçya’da gözlemlediğim gibi motorsiklet ve tuk tuk şoförleri hemen üstüme hücum etti. Nereye gideceğimi sordular. Genç bir tuk tuk şoförüyle anlaştım. Ben saate de bakarak otele gidip eşyalarımı bıraktıktan sonra hemen Angkor Wat Tapınağı‘na gitmek istediğimi söyledim. Gençten beni otele götürmesini, otelden Angkor Wat’a gitme ve tekrar otele geri götürmesi olarak toplam 6 USD’ye anlaştım. Kaldığım otel aslında otel de değildi. Ev şeklinde pansiyonda kaldım. Kaldığım pansiyonun ismi Sihariddh Angkor Villa idi. Bir gecelik konaklama ücreti olarak 20 USD ödedim. Sabah kahvaltısı da bu ücrete dahildi. Siem Reap genelinde otel ücretleri pahalı olduğu için bir gecelik yer olarak en ucuz bu pansiyonu buldum. Yeri biraz şehir merkezinden uzaktı ama şehir küçük olduğu için çok sorun yaşamadım. Sadece bir oda içinde klima, TV, yatak vardı. Çok lüks beklentisi olmayanlar kalabilir. Tuk tuk şoförüyle pansiyona vardıktan valizimi pansiyona bıraktım. Üzerimde sadece Thai Bahtı olduğu için pansiyon sahibine ücreti dolar olarak sonra ödemek istediğimi söyledim. O da kabul etti. Pansiyonun önünde beni bekleyen tuk tuğa atladım. Önce beni döviz bürosunu götürdü. Üstümdeki bahtları Amerikan Doları yaptım. Daha sonra Angkor Wat’a doğru yola çıktık.

Angkor Wat
Angkor Wat Tapınağı

Angkor Wat

Angkor Wat biletlerini şehrin hemen biraz dışındaki bir binadan aldık. İlk önce vardık zannettim ama görevliler buradan sadece bilet alındığını söylediler. Bir günlük bilet 37 USD ve üç günlük bilet 62 USD olarak iki seçenek vardı. Ben sadece bir günlük bilet satın aldım ve 37 USD ödedim. Saat da saat 16:00 olmuştu ve akşam olmadan iki saatim kalmıştı. Ordan tekrar tuk tuğa atladım ve Siem Reap şehir merkezine 4 km uzaklıkta olan Angkor Wat’a doğru tekrar yola çıktık. Yolculuk yarım saat sürdü. Tuk tuk şoförü beni girişte bekleyeceğini söyledi. Ben de hızlıca 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra Angkor Wat’a vardım.

Angkor Wat Figürleri

Angkor Wat’a hayran kaldım diyebilirim. Olağanüstü büyük ve antik bir tapınak şehir. UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan bu antik kenti her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor ve aynı zamanda Kamboçya bayrağında da yer alıyor. Angkor Wat‘ın kısaca tarihinden bahsetmek istiyorum.

Angkor Vat

Angkor Wat , 12.yüzyılda Kral 2.Suryavarman zamanında Hindu Tapınağı olarak inşa edilmiştir. 1115-1145 yılları arasında hüküm süren bu kral zamanında bu büyük antik kent,  tapınak şehir olarak Kmer İmparatorluğu’na başkentlik ediyordu. 13.yüzyılda ise Angkor Wat budist tapınağına çevrilmiştir. 14.Yüzyılda Kmer İmparatorluğu’nun başkenti Phnom Penh’a taşındı ve bu antik şehir eski önemini kaybetse de sonraki yıllarda önemli bir dini merkez olarak varlığını sürdürdü. Zamanla unutuldu. Orman içinde kalan bu yapı tekrar 1858 yılında Fransız doğa bilimci Henri Mouhot tarafından tekrar keşfedildi. Tapınağın dört köşesinden birer küçük ve ortasında bir büyük kubbe vardır. Yüzyıllar geçmesine rağmen birçok figür hala varlığı sürdürüyor ve antik tapınak şehir olağanüstü geniş bir alanda tam 1.6 milyon metrekarelik alanı kaplıyor. Günümüzdeki küçük çapta bir şehir büyüklüğünde yayılan bu Angkor şehrinin, sanayi devrimine kadar dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olduğu söyleniyor.

Angkor Wat’un harika görüntülerinin yer aldığı aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Angkor Wat Tapınağı Merdivenleri

Angkor Wat’ın tarihine kısaca göz attıktan sonra gezime geri döneyim. Yaklaşık iki saat vaktim olduğu için hızlıca tapınak şehri gezmeye başladım. Çekebildiğim kadar çok fotoğraf çektim. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşacağım. Ama bu tapınağı iki saate sığdırmanın imkansız olduğunu anladım. Eğer bir gün buraya yolunuz düşerse sabah erkenden gitmeli ve bir tam gün ayırmalısınız. Kubbelere çıkıp manzaraya baktığınızda muhteşem gözüküyor. Kamboçya‘nın en önemli turistik yapısı olan bu yapıyı bu ülkeye gelen hemen hemen tüm yabancılar ziyaret ediyor. İsmi kadar ihtişamlı olduğunu söyleyebilirim. Herkesin görmesini tavsiye ediyorum.

Angkor Wat’ta Günbatımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu