Genel

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Karadağ’da Nasıl İş Kurulur? Karadağ’da Hangi İşler Yapılabilir?

Karadağ’da Nasıl İş Kurulur? Karadağ’da Hangi İşler Yapılabilir?

Dünya tarafından “Montenegro” olarak da bilinen Karadağ, Balkanlar’ın Adriyatik kıyısında, Güneydoğu Avrupa’da bir ülkedir. 680.000 nüfuslu Karadağ, İtalya ve Hırvatistan ile sınır komşusudur. Resmi para birimi Euro’dur. Karadağ 5 Haziran 2017’den beri NATO üyesidir. Karadağ’ın AB üyeliği’nin, 2023 yılı itibariyle onaylanması beklenmektedir. Karadağ, AB’ye tam üye olursa, Avrupa Birliği’nin büyük pazarlarına açılan stratejik bir geçiş noktası olacaktır. Bu durumun farkında olan iş adamları şimdiden Karadağ’da şirket kurarak, ekonomik fırsatlara yatırım yapmaya başlamışlardır. Türk vatandaşları’nın en fazla 90 gün süreyle Karadağ’a seyahat etmeleri için vize gerekmemektedir. Karadağ’da şirket kurarak, hızlı bir şekilde oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Karadağ’da Şirket kurmak

Yabancı yatırımcılar, Karadağ’da iş kurmak için belirli adımları izlemelidir. Öncelikle Karadağ’da açılacak şirketin ismi belirlenmeli ve seçilen isim başka bir organizasyonda kullanılmamalıdır. 

Karadağ’da yerleşik bir şirketin tüzüğü, Karadağ’daki bir noter tarafından, noter tasdikli olmak zorundadır ve noter maliyeti, şirket tüzüğündeki sayfa ve belge sayısına göre değişebilir. Gerekli şirket kayıt ücreti ve ihraç ücretinin Karadağ’daki bir bankaya ödenmesi gerekmektedir. 

Karadağ’da şirket kurmak için gerekli sermaye giriş ücreti “1 EURO” dur. Temel, lise veya üniversite diplomasına, sabıka kaydına ve geçerli bir pasaporta sahip olmak yeterlidir. Şirket oluşturma 5 iş günü sürmektedir. Şirket kurma yoluyla oturma izni kartı talep edilebilir. Kimlik kartı 15 iş günü içinde hazır olacaktır. Aile bireyleri de şirket ve apartman üzerinden oturma izni alabilmektedir. Ancak 18 yaşını doldurmuş çocuklar için ek ödemeler olabilmektedir.

Dil becerileri gerekli değildir. Avrupa ile ticaret anlaşmaları bulunmaktadır. AB üyeliği onaylandıktan sonra, şirket ve sakinleri AB üye devletlerinin avantajlarından faydalanmadan önce tüm süreç AB standartlarına bağlı kalır. Karadağ’ın AB ülkeleri, EFTA ülkeleri, CEFTA ülkeleri, Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile serbest ticaret anlaşmaları bulunmaktadır. 

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Sabıka kaydı
 • Fotoğraflı pasaport fotokopisi 
 • Noter tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Noter tasdikli diploma fotokopisi
 • Türk ikamet tezkeresi
 • Biyometrik fotoğraf 
 • Nüfus cüzdanı aslı

Yukarıdaki maddelerden ilk üçü, mutlaka apostilli olmalıdır. Yani bu belgelerin başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasına izin verecek şekilde kaymakamlıktan onay almalısınız. Bu işlemi tüm evraklar için de yapabilirsiniz bu sayede ileride herhangi bir sorun çıkmasını engellemiş olursunuz. 

Belgeleriniz alındıktan sonra, şirket kuruluşu ile ilgili tüm işlemler, ortalama 5 iş günü içerisinde gerçekleşir. Ayrıca bu işlemler sırasında, Karadağ’da bulunmanıza gerek yoktur. Muhasebecinize vereceğiniz vekaletname ile dilediğiniz firma adı ve unvanı ile işleminizi gerçekleştirir, dünyanın her yerinde fatura kesebilirsiniz. 

Karadağ’da şirket kurarak, şirket sahibi ve ortakları, bu şirket aracılığıyla Karadağ’da oturma ve çalışma izni alabilirler. Dilerlerse diğer aile üyeleri için de, Karadağ oturma izni alabilirler.

Karadağ Oturma İzni 

Tüm işlemler tamamlandıktan ve şirketinizin kuruluşu onaylandıktan sonra muhasebeci ile Karadağ’daki yabancılar şubesine, belgeleriniz ile birlikte gitmelisiniz. Parmak izi ve imzaların işlenmesinden sonra, 3 hafta içinde oturma izniniz onaylanacaktır.

Oturma İzni Onaylandıktan Sonra Karadağ’a Gelmek Zorunda Mıyım? 

Evet. Karadağ yasalarına göre oturma izni kartınızı sizden başka kimseye vermezler.

Şirket Kurmak İçin Karadağ’da Yaşamak Zorunda Mıyım? 

Hayır, Karadağ’da yaşamak zorunda değilsiniz. Oturma izni yıllık olarak verilir ve her yıl düzenli olarak yenilenir. Karadağ, açtığınız şirketin aktif olup, olmadığı ile ilgilenmez. Yani şirketinizi kurup, bir kenarda bekletmeniz size herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bu sebeple ülkede bulunma gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Karadağ’da İş Kurma’nın Avantajları Nelerdir?

Karadağ’da şirket kurma’nın bir çok avantajı bulunmaktadır. En önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karadağ’da kurulmuş bir şirket aracılığıyla dünyanın her yerine fatura kesebilirsiniz. 
 • Karadağ, Avrupa Birliği’ne üye olduğunda, Karadağ üzerinden AB ülkelerine giriş yaparak vizesiz seyahat, serbest giriş, serbest ticaret, serbest oturma ve serbest çalışma hakkına sahip olacaksınız. 
 • Şirketin kuruluşundan sonra oturma ve çalışma izni almak için Karadağ’da yaşama zorunluluğu ve kalış süresi yoktur. 
 • Dünya genelinde %9 kurumlar vergisi ile iş yapma imkanınız vardır. 
 • Karadağ’da 5 yıllık daimi ikamet için her yıl düzenli olarak oturma izninizi yenilerseniz, Karadağ’da ücretsiz olarak kalıcı oturma izni almaya hak kazanırsınız. 
 • Şirket kurarak eşinizin ve 18 yaşından küçük çocuklarınızın oturma iznini çıkartabilirsiniz.
 • Yabancılar tarafından Karadağ’da kurulan şirketler, Karadağ vatandaşları ile aynı haklara sahiptir. 
 • Karadağ en az bürokratik ülkelerden biridir. 
 • Karadağ, Avrupa’nın merkezine sadece birkaç saat uzaklıktadır. 
 • Karadağ, NATO üyeliği sayesinde toprak bütünlüğünü uluslararası olarak garanti altına almıştır.

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Türkiye dışında, Karadağ harika bir yatırım lokasyonudur.

Ülkeye adını veren  muhteşem dağları, temiz havası, ılık güneşi, Adriyatik kıyıları ve  popüler şehirleri ile, Balkanların en popüler ülkelerinden biri olan Karadağ’da yatırım yapmak çok uygundur. Peki, Karadağ’da en çok hangi alanlarda kâr edebileceğinizi bilmek ister misiniz? İşte Karadağ’daki en karlı iş alanlarından bazı sektörler;

Turizm Sektörü 

Karadağ bir turizm ülkesi olduğu için en popüler iş alanında, turizm doğal olarak hiç kimseyi zirvede bırakmıyor. Hem kış hem de yaz turizminde oldukça etkili olan bu ülkenin, yıllık ziyaretinin oldukça fazla olduğunu da belirtmeliyiz. Özellikle Budva ve Kotor’un en popüler turistik bölgeleri yaz aylarında oldukça kalabalıktır. Otel, pansiyon, tekne işletmeciliği, eğlence merkezi veya seyahat acentesi gibi işletmeler bu sektör için oldukça elverişlidir.

İnşaat Sektörü 

Türkiye’de inşaat sektöründe çalışıyorsanız veya inşaat sektörüne girmek istiyorsanız ve Türkiye dışında bir yatırım ülkesi arıyorsanız, neden Karadağ’ı seçeneklerinize dahil etmeyesiniz! Karadağ’da her geçen yıl  daha popüler hale gelen turizm sektörü büyüdükçe, inşaat sektörüne olan ihtiyaç da aynı oranda artmaktadır. Özellikle Budva bölgesinde talep oldukça fazladır. Ayrıca Türkiye’den inşaat malzemeleri ithal etmenin avantajları düşünüldüğünde, inşaat sektörüne Karadağ’da girmek önemli karlar sağlayabilir

Araç Kiralama Sektörü

Karadağ’da iş alanları listesinde yer alan bir diğer uygun faaliyet alanı ise araç kiralama sektörüdür. Karadağ’da bu işi yapan çok kişi olmasına rağmen, yeni insanlar için bile karlı bir kazanç sağlayan araç kiralama şirketi, ülkedeki tüm popüler yerleri görmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir.

Gayrimenkul Yatırımı ve Ev Kiralama 

En karlı gayrimenkul yatırımı elbette Karadağ’da ev  almaktır. Size gerçekten büyük kazançlar sağlayabilir. Özellikle, turist trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde dilediğiniz evi günlük, sezonluk veya aylık olarak kiralayarak ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz. Karadağ’ın turist patlaması yaşadığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gelirinizi ikiye hatta üçe katlamanız mümkündür. Çünkü tatillerini Karadağ’da geçirmeyi tercih eden aileler başta olmak üzere, birçok kişi ev kiralamayı daha uygun bulmaktadır.

Kafe ve Restaurant İşletmeciliği

Karadağ’da kafe ve restoranlara olan talep her geçen gün artmaktadır. Bunun nedeni elbette dolaylı olarak, turizm sektörüdür. Özellikle Kotor, Budva, Bar ve Tivat çevresinde, Türk yemeklerini zaten bilen Karadağlılar’a lezzetli Türk yemekleri sunan şık ve güzel bir restoran açabilirsiniz. Karadağlılar, kahve dükkanlarını çok sever. O yüzden istediğiniz yerde, kahve ve aperatif yiyecek kafeleri açabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu