Genel

Karadağ’da Şirket Kurmak Mantıklı mı?

Neden Herkes Karadağ’da Şirket Kuruyor?


Karadağ
Balkanların en genç ve hızla gelişen ülkelerinden biri. Yurtdışında bilinen ismi ile Montenegro son yıllarda aldığı yüksek yabancı yatırım ve inşaat sektöründeki hızlanma ile başarılı bir ivme yakalamış durumda. Kısa bir süre içinde Avrupa Birliğine tam üye olması beklenen Karadağ hali hazırda resmi para birimi olarak Euro kullandığı için bu geçiş sürecini en kolay atlatacak ülkelerin başında geliyor.

Bu yüzden Karadağ’da şirket kurmak son zamanlarda çok fazla girişimci ve iş adamı için öncelikli konuların başında geliyor. Youtube üzerinde bir çok video ve danışman olmasına rağmen bir çok sorunun cevabı net olarak paylaşılmıyor.

Karadağ’da Şirket Kurma Maliyeti Nedir?

Karadağ’da şirket kurmak ile ilgili yapılan açıklamalarda şirket kurma sermayesi 1 euro olarak söyleniyor. Bu 1 euro sizin kuruluş sermayesi olarak Karadağ devletine göstermeniz gereken rakam. Karadağ’da şirket kurmak ise 1500 Euro ile 2500 Euro arasında değişen maliyetler ile tamamlanabiliyor.

Şirket kurulumu sonrası ise firmanızın bir muhasebeci ve sizin adınıza ödenen sigorta gibi ödemeleri devam ediyor. Bu konuda ise karşınıza çıkacak rakamları danışman firmalar sizin kurduğunuz firmanın iş koluna göre hesaplayarak sizlere bildiriyor.

Karadağ’da Şirket Kurma Avantajları Nelerdir?

Karadağ hızla gelişmekte olan ve çok fazla yatırım çeken bir ülke. Avrupa birliğine girmesi ile beraber Karadağ için elde ettiğiniz yaşama ve çalışma hakkınız Avrupa Birliği içinde geçerli hale gelecek. Bu sayede Avrupa Birliği içinde vizesiz seyahat etme hakkı elde edecek ve istediğiniz Avrupa ülkesinde iş yapabileceksiniz.

Karadağ’da şirket kurmak vergi avantajı sağlar mı?

Karadağ için bir vergi hesabı yaparsak eğer toplamda %30 karşımıza çıkıyor. Bu vergiye %9 KDV %21 Kurumlar vergisi olarak açıklayabiliriz. Türkiye’de ise bu oranların %18 ve %23 (2022 yılı için) olduğunu ve toplamda %41 gibi bir vergi toplamı oluştuğu görülmektedir. Bu durumda Karadağ vergi avantajı olarak %11 gibi bir oran sağlamaktadır.

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Karadağda ne iş yaparım diye düşünüyorsanız size bu ülkenin üretim konusunda nerede ise her şeyi ithal ettiğini söylemek isteriz. Türkiye’ye gibi üretim üssü bir ülkeden buraya tekstil, ayakkabı başta olmak üzere bir çok alanda yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda Avrupa Birliği tam üyesi olacağı düşünüldüğü zaman ne kadar çok alanda iş yapılabileceğini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Bir çok Türk vatandaşı ve Avrupalı yatırımcı burada otel ve restoran gibi turistik yatırımlar yapmaktadır. Yaz sezonunda çok ciddi bir turist potansiyeli olan Karadağ için doğru bir yatırım kanalıda hizmet sektörüdür.

Karadağ İçin Başka Yatırım Fırsatları Var mı? Karadağ’da Konut Yatırımı Yapılır mı?

Karadağ şu an için her türlü yatırıma açık bir ülke. Bir çok Türk vatandaşı burada konut yatırımı yapmakta. Bunun en önemli sebebi ise Euro ile Kira elde edebilme avantajı. Karadağ Avrupa Birliğine tam üye olmasa bile para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Bu yüzden ülkede kira gelirleri Euro ile elde edilmektedir. Bugün vize almadan gidip konut alıp hem oturum elde edebilir hemde Euro ile Kira elde etmeye başlayabilirsiniz.

Karadağ Turistik bir ülke olduğu için airbnb tarzı kısa dönem kiralama hizmetleri ilede çok ciddi Euro gelir elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Ne Yapmam Lazım ?

Bu konuda ilk yapmanız gereken şey size önderlik edecek bir yatırım danışmanlık firması ile irtibata geçerek Karadağ’a gelmeniz olacaktır. Önce ülkeyi görerek tanımanız yapacağınız yatırımlara ve ya kuracağınız şirkete karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra ister bir vekalet ile ya da kendiniz burada konaklayarak kısa sürede şirket sahibi olabilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurduktan Ne Kadar Zaman Sonra Oturum Hakkı Elde Edebilirim ?

Karadağ şirket kurma süreci yaklaşık olarak 1 hafta içinde tamamlanır. Bu sürecin tamamlanması ile beraber yaklaşık 24-30 gün arasında oturum kartlarınızı danışmanınız size teslim edecektir. Artık Karadağ içinde yaşayabilir ve işlerinizi büyütebilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Güvenilir Danışman Nasıl Bulabilirim?

Biz bu yazımızı hazırlarken Karadağ Yatırım Ofisi danışmanları ile görüştük ve kendilerinin mutlu müşterilerine şahit olduk. Eğer sizde daha fazla bilgi almak isterseniz onlara ulaşabileceğiniz whatsapp numarasını buraya ekliyoruz.

+382 68 346 919 Tıkla mesaj at 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu