Ankara Gezilecek Yerler

Kocatepe Camii Ankara

Kocatepe Camii / Kocatepe Camii Ankara

Kocatepe Camii Adres: Kültür Mah.  Dr. Mediha Eldem Sok,  No: 67,  06420 Çankaya/ANKARA, Türkiye

 

Ankara Kocatepe Camii

Kocatepe Camii , Başkent Ankara’nın Kocatepe semtinde 1967’de inşaatına başlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987’de inşaatı tamamlanan camidir ve ülkemizin en büyük camileri arasındadır. Ankara’nın da gezilecek yerleri arasında sayılmaktadır.

Kocatepe Camii Projesi

Kocatepe Camii için ilk önce yarışma açılmıştır. Açılan yarışmayı Mimar Vedat Dalokay‘ın hazırladığı proje kazanmıştır ve bu projeye göre caminin temeli atılmış fakat “fazla modern” bulunduğu için bu projeden vazgeçilmiştir. Ardından 1967 yılında Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin’in çizdiği projeye göre caminin temeli yeniden atıldı. Bu proje, Mimar Sinan tarzını taklit etmesi nedeniyle eleştirildi. Dalokay’ın projesi bazı değişikliklerle Pakistan‘daki Faysal Camii’nde uygulandı.

İnşası

Ankara’daki Kocatepe Camiinin inşaatı beklenenden çok uzun sürdü. 1981’de caminin inşaatını ve mal varlığını Türkiye Diyanet Vakfı devraldı. Bu tarihten sonra Türkiye Diyanet Vakfi, inşaat çalışmalarını hızlandırdı. Ankara Kocatepe Camii 1987’de dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından törenle ibadete açıldı.

Kocatepe Camii Mimari

Toplamda 4500 m² ‘lik bir alan üzerinde inşa edilen caminin alt kısmında konferans salonu, kütüphane, otopark, ticarethane ve idari birimler bulunmakta, Mimar Sinan‘ın geliştirdiği mimari üsluba bağlı kalınarak inşa edilen Ankara Kocatepe Camii ‘nin ana mekânı 4 fil ayağı üzerine oturan bir merkezi kubbe ile dört yarım kubbeden oluşur. Kocatepe Camii ‘nin 88 m uzunluğunda 4 minaresi vardır. Minarelerin şerefelerine hem asansörle hem de merdivenle çıkılmaktadır. Camideki gösterişli ve güzel yazılar Hamit Aytaç ve Mahmut Öncü tarafından, konferans salonundaki yazılar ise Emin Barın tarafından yazılmıştır. Caminin şaheser niteliğindeki halı desenleri Afyonkarahisar Ulucamii ‘ndeki halı desenleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel olarak tasarlanmış ve ince, narin bir işçilikle yapılmıştır. İç tezyinatta Klasik Osmanlı Mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak çini, mermer, sarı maden, altın varak ve özel boyalar kullanılmıştır.

Vazgeçilen tasarım

Ünlü mimar Vedat Dalokay tarafından yapılan, son derece modern ve yenilikçi bir yapı olan ilk cami tasarımı geleneksel çevrelerce çok tepki topladı. Bunun üzerine daha geleneksel stilde olan ve büyük ölçüde İstanbul’daki Sultanahmet Camii ‘ni örnek alan bugünkü yapı Hüsrev Tayla ve M. Fatin Uluengin tarafından tasarlandı. Vedat Dalokay’ın tasarımından vazgeçilmeseydi, bugün Kocatepe’ye İslam dünyasının en ünlü camilerinden biri olan ve yine Vedat Dalokay tarafından tasarlanan Pakistan‘daki Şah Faysal Camii’ne benzer bir yapı inşa edilmiş olacaktı. Zira, söz konusu yapı Dalokay’ın Kocatepe Camii tasarımının değiştirilmiş bir örneğidir. Şah Faysal Camii, İslam dünyasının en ünlü ve büyük camileri arasındadır.

Kocatepe Camii’nin Başlıca Özellikleri

Caminin mimari özelliklerine değinecek olursak, cami 4500 m2 alan üzerine inşaa edilmiştir.Kubbesi 25.5 metre çapındadır ve yüksekliği ise 48.5 metredir.Caminin gösterişli ve oldukça uzun 4 adet minaresi bulunmaktadır ve minare uzunluğu 88 metredir. Yakın semtlerden bu minareler rahatlıkla görülebilmektedir.

Kocatepe Camisi ‘nin ana kubbesinin etrafında 4 yarım kubbe bulunmaktadır.Bu yarım kubbelerin etrafı da 12 adet yarım kubbe ile genişletilmiştir. Kubbelerin üzeri oldukça dayanıklı olan kurşun ile kaplanmıştır. Bir taç ve 4 adet de yan kapısı bulunur.Cami oldukça geniş, gösterişli bir avluya sahiptir. Yüzlerce kişi aynı anda bu avluda namaz kılabilir. 2400 m2’lik bir alana sahip avluda ise 26 adet kubbe yer alır.

Kocatepe Camii Avizesi

Caminin özellikleri arasında gösterişli ve parlak, büyük avizesi oldukça ilgi çekmektedir. Kocatepe Camii avizesi , camiye ilk girişte en çok dikkat çeken detay oluyor. Diğer camilerde yer alan avizelerden çok daha farklı bir tasarıma sahip olan avize ışıkları yandığında da oldukça dikkat çekici gözüküyor. Camiye ibadete gelen herkes bu avizeden fazlasıyla etkileniyor.

Kocatepe Camii avizesi 9.5 ton ağırlığındadır ve 5.5 metre çapındadır. Avizenin çevresinde her biri 60 santimetre çapında 32 adet küçük avize yer almaktadır. Büyük olan merkezdeki avize Hz. Muhammed’i (SAV) temsil ederken etrafında yer alan 32 küçük avize de İslam’ın 32 farzını temsil etmektedir. Avizelerin diğer bir özelliği ise Allah’ın adını 33 kere zikretmeleridir.

Bölümleri şu şekilde sıralayabiliriz ; konferans salonu, otopark, market, idari bürolar, kütüphane, gasilhaneleri ve selsebiller.

Kocatepe Camii

Kocatepe Camii ve Kocatepe Camii Ankara adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Kocatepe Camii ve Kocatepe Camii Ankara bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu